Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Працівник захворів у період відпустки: як вийти із ситуації



Працівник, перебуваючи в щорічній відпустці, захворів та оформив листок непрацездатності або в нього захворіла дитина. Як бути в такому випадку? Продовжувати щорічну відпустку чи переносити, які документи необхідно оформити, ви дізнаєтеся з даної консультації.

Загальні положення

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону № 504 у випадку тимчасової непрацездатності працівника, підтвердженої у встановленому порядку, щорічна відпустка (основна, додаткова) переноситься на інший період або продовжується. Така можливість передбачена і ст. 78 КЗпП, згідно з якою в щорічну відпустку не включаються дні хвороби працівника.

Для початку розберемося, у яких випадках щорічна відпустка підлягає продовженню/перенесенню, а в яких ні.

СИТУАЦІЯ 1

Хвороба працівника

Працівник оформив щорічну відпустку на 14 календарних днів (далі – к. д.) з 10 по 23 квітня 2018 року. 12 квітня він оформив лікарняний на 7 к. д., тобто по 18 квітня.

Відпустка працівника повинна бути продовжена або перенесена на інший строк на 7 к. д. Про процедуру такого продовження/перенесення поговоримо нижче.

СИТУАЦІЯ 2

Хвороба дитини працівника

Працівник оформив щорічну відпустку на 20 к. д. із 10 по 29 квітня 2018 року. Під час відпустки в нього захворіла дитина. Чи переноситься/продовжується щорічна відпустка в такому випадку?

У даному випадку підстав для перенесення/продовження відпустки немає. Пояснимо чому.

Відповідно до п. 3.11 Інструкції № 455 у випадку коли мати або інша особа, яка доглядає за хворою дитиною, перебуває в щорічній відпустці, лікарняний видається з першого дня виходу на роботу після відпустки. Звичайно, працівник може не сказати в медустанові, що перебуває в щорічній відпустці, і йому видадуть листок непрацездатності, але тоді відпустка не буде продовжуватися/переноситися.

Цей же висновок зроблено і в ч. 6 ст. 22 Закону № 1105, де сказано, що допомога з тимчасової непрацездатності для догляду за хворою дитиною віком до 14 років, для догляду за хворим членом сім’ї не надається, якщо застрахована особа перебувала в цей час у щорічній (ос або додатковій) відпустці. Тобто, навіть якщо працівник не повідомить у медустанові, що перебуває у відпустці, й отримає лікарняний, період якого припадає на відпустку, роботодавець не має права його оплачувати.

Таким чином, якщо дитина працівника видужає до 29 квітня, то працівник стане до виконання трудових обов'язків із 30 квітня, а якщо не видужає, то з 30 квітня йому буде виданий лікарняний.

Важливий нюанс: підставою для продовження або перенесення відпустки працівника є листок непрацездатності, який належним чином оформлений і має всі необхідні реквізити та написи. Порядок оформлення лікарняних визначено Інструкціями № 455 і № 532. Якщо ж лікарняний не оформлено як належить, то він не дає права на продовження або перенесення відпустки. На це звертає увагу Мінсоцполітики в Листі від 17.07.17 р. № 1922/0/101-17/284.

Перенесення або продовження?

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 80 КЗпП і п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону № 504 у випадку знаходження працівника на лікарняному під час щорічної відпустки така відпустка повинна бути йому або продовжена, або перенесена на відповідну кількість днів.

Переносити чи продовжувати відпустку – вирішують працівник і роботодавець, оскільки тут потрібно враховувати затверджений графік відпусток інших співробітників підприємства, технологічний процес виробництва і т. д.

Розглянемо обидва варіанти докладніше.

Продовження щорічної відпустки

ПРИКЛАД

Працівник перебуває в щорічній відпустці з 10 по 23 квітня 2018 року. 12 квітня він захворів, і йому був виданий листок непрацездатності на 7 к. д., тобто по 18 квітня. За бажанням працівника та за угодою з роботодавцем відпустка йому продовжується на 7 к. д., тобто з 24 по 30 квітня. До роботи йому треба стати 1 травня, але, оскільки це святковий день – 2 травня.

У даному випадку зручніше буде, якщо працівник напише заяву про продовження щорічної відпустки на кількість днів хвороби в довільній формі (див. зразок 1).

На підставі цієї заяви буде виданий відповідний наказ (див. зразок 2). Затвердженої форми такого наказу немає, тому він складається в зручній для роботодавця формі, але із зазначенням усіх необхідних для наказів реквізитів. Із цим наказом слід ознайомити працівника під підпис.

Форми такої заяви та наказу можуть бути затверджені в локальних актах підприємства, наприклад у колективному договорі або положенні про відпустки.

Перенесення щорічної відпустки на інший строк

Як уже було зазначено, ні працівник, ні роботодавець не можуть в односторонньому порядку прийняти рішення щодо того, буде відпустка продовжена чи перенесена. Це повинне бути вирішене за обопільною згодою, з урахуванням специфіки роботи підприємства.

Як і при продовженні щорічної відпустки, у даному випадку рекомендується отримати письмову згоду працівника на перенесення відпустки. Це може бути заява від нього або підпис про ознайомлення з відповідним наказом. Кращим є перший варіант (див. зразок 3).

На підставі заяви працівника (при наявності) видається наказ (розпорядження) роботодавця про перенесення щорічної відпустки. Як і в попередньому випадку, форма такого наказу не встановлена, тому він складається в довільній формі (див. зразок 4).

Дотримуйтеся обов’язкового правила при перенесенні частини щорічної відпустки, не використаної через хворобу, на інший період: така частина відпустки повинна бути використана працівником не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який і надається така відпустка (ч. 2 ст. 12 Закону № 504).

Наприклад, працівник іде в щорічну чергову відпустку з 2 липня 2018 року на 24 к. д. Відпустка надана йому за період роботи на підприємстві з 03.03.17 р. по 02.03.18 р. Працівник захворів й оформив лікарняний із 9 липня на 7 к. д. Таким чином, при перенесенні цих невикористаних днів відпустки він повинен відгуляти їх до 2 березня 2019 року.

Висновки

Якщо під час перебування в щорічній (основній, додатковій) відпустці працівник захворів і в нього є документальне підтвердження – листок непрацездатності, невикористані дні такої відпустки повинні бути йому надані або шляхом продовження відпустки, або шляхом перенесення залишку відпустки на інший період, але тільки в межах 12 місяців після закінчення робочого року, за який надана така відпустка.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
25.04.2025
Як розрахувати кількість днів щорічної відпустки
Щорічна відпустка – це гарантоване право кожного працівника в Україні, передбачене законодавством про працю. Для бухгалтера важливо не лише правильно розрахувати відпусткові, а й знати, як визначити кількість днів щорічної відпустки на певну дату залежно від стажу та категорії працівника й умо...
25.04.2025
Чи можна під час воєнного стану надати щорічну відпустку тривалістю понад 24 дні?
У період дії воєнного стану тривалість відпусток обмежується 24 календарними днями (далі – к. д.). А чи зобов’язаний роботодавець обмежувати відпустки? Чи може він надати відпустку більш ніж на 24 к. д., якщо працівник має право на більш тривалу відпустку або не використав відпустки за п...
24.04.2025
Чи потрібна заява, якщо працівник іде у відпустку за графіком?
Питання щодо необхідності написання заяви на відпустку за наявності затвердженого графіка відпусток на підприємстві регулярно виникає як у працівників, так і у роботодавців. Особливо актуальним воно стало під час воєнного стану, коли склалася загальна тенденція на мінімізацію паперових документів. У...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
02.05.2025
Приймаємо на роботу осіб з інвалідністю: правила, пільги, нюанси
Багато роботодавців укладають трудові договори з особами, які мають інвалідність. Прийняття на роботу таких осіб у необхідній кількості дозволяє роботодавцю виконати норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – норматив), встановлений Законом від 21.03.1991 № 87...
02.05.2025
Щорічна відпустка працівника з неповним робочим часом: особливості надання
Відповімо на запитання: чи впливає неповний робочий час на тривалість відпустки та які нюанси слід узяти до уваги під час воєнного стану? Неповний робочий час є популярним форматом роботи для багатьох працівників, особливо для тих, хто поєднує роботу з навчанням, доглядом за дітьми та іншими особист...
29.04.2025
Норми тривалості робочого часу та важливі події в травні 2025 року
Важливі кадрові дії. Яка норма тривалості робочого часу в травні 2025 року? Важливі кадрові дії Не забудьте до 7 травня подати до територіального органу Держстату Звіт із праці за формою № 1-ПВ (місячна) за квітень 2025 року. Про порядок подання та форму такого звіту читайте у статті «Звіт і...
Кращі матеріали