Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Працівника підприємства призвано на військову службу: відповідаємо на запитання


Із цієї статті ви дізнаєтеся: коли зберігається робоче місце за працівниками, призваними на військову службу, як правильно оформити відсутність працівника на період його служби і чим загрожує роботодавцю незаконне звільнення працівників, призваних на військову службу.

Що можна зробити на практиці: правильно оформити документи відносно працівників, які йдуть на військову службу, і це допоможе підприємству уникнути фінансових втрат.


У яких випадках за призваним працівником зберігається робоче місце? Чи поширюється вимога про збереження робочого місця за працівником на осіб, призваних на строкову службу?

Призов або вступ на військову службу є підставою для звільнення співробітника на підставі п. 3 ст. 36 КЗпП. Однак звільнення за даною статтею не допускається у випадку, якщо за працівником зберігається робоче місце і посада згідно з ч. 3 і 4 ст. 119 КЗпП.

Зазначимо, що до ст. 119 КЗпП неодноразово вносилися зміни і на сьогодні ч. 3 ст. 119 установлено, що гарантії щодо збереження робочого місця поширюються на осіб, які приймаються:

  • на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу та військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період;
  • на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом оформлення нового контракту, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.

За ними зберігається місце роботи, посада та середній заробіток.

Зазначені гарантії також зберігаються за працівниками, які під час військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров'я) і перебувають на лікуванні в медичних установах, а також потрапили в полон або оголошені безвісно відсутніми. Гарантії зберігаються до дня, що настає за днем їх взяття на облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у випадку закінчення ними лікування в медичних установах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

Додамо, що всі види військової служби в Україні перелічено в ч. 6 ст. 2 Закону від 25.13.92 р. № 2232-XII і до них, зокрема відносяться:

  • строкова військова служба;
  • військова служба за призовом під час мобілізації на особливий період;
  • військова служба за контрактом осіб рядового складу;
  • військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу.

Тому на працівників, які призиваються на строкову військову службу, обґрунтовано поширюються гарантії, передбачені ч. 3 ст. 119 КЗпП.

Які документи необхідно оформити для збереження робочого місця за співробітником, призваним на військову службу?

Підставою для збереження за співробітником робочого місця, посади та середнього заробітку є повістка. Порядок видачі повісток регламентовано Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою КМУ від 21.03.02 р. № 352 (далі – Положення № 352).

Повістка про необхідність прибути на призовну ділянку повинна містити такий текст (її форму наведено в додатку 18 до Положення № 352):

«Згідно із Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу» Ви призвані на строкову військову службу і зараховані в команду № ____ (зазначається номер команди, наданий обласним військовим комісаріатом).

Пропоную Вам «___» _________ 2017 року о _____ годині з'явитися для відправлення на збірний пункт за адресою _________.»

Наказ про звільнення співробітника від роботи у зв'язку із призовом на строкову службу підприємство повинне оформити з дати, яка зазначена в повістці (за основу можна взяти наш зразок).

Зразок

<...>

Керуючись ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України, наказую звільнити:

Макаренка Федора Вікторовича, менеджера з реклами, від роботи з 3 квітня 2017 року у зв'язку із призовом на строкову військову службу зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку на період проходження строкової військової служби.

Підставою для видання даного наказу є повістка з військкомату, оригінал якої додається до наказу.

<...>

Співробітника необхідно ознайомити з таким наказом під підпис.

До трудової книжки запис про звільнення співробітника у зв'язку із призовом на військову службу не вноситься.

У період відсутності такого працівника в табелі обліку використання робочого часу робляться відмітки з позначенням «ИН» – інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (лист Мінсоцполітики від 05.06.15 р. № 225/06/186-15).

Чим загрожує роботодавцю звільнення співробітника, призваного на військову службу?

У випадку звільнення такого співробітника роботодавця очікують такі наслідки:

1. Відновлення співробітника на роботі через суд. Наведемо такі приклади із судової практики:

  • постанова Дмитрівського міського суду Донецької області від 13.09.16 р., ЄДРСР, реєстр. № 59306710;
  • постанова Заводського районного суду м. Миколаєва від 25.01.17 р., ЄДРСР, реєстр. № 64437113;
  • постанова Славутицького міськрайонного суду Хмельницької області від 24.11.16 р., ЄДРСР, реєстр. № 63108026.

2. Стягнення з роботодавця середнього заробітку за час вимушеного прогулу працівника на підставі ст. 235 КЗпП.

3. Фінансові санкції, передбачені ч. 2 ст. 265 КЗпП. Так, за недотримання гарантій і пільг, належних працівникам, які призиваються на військову службу, передбачено штраф у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати на момент виявлення такого порушення (на сьогодні це 32 000 грн.). При цьому штраф нараховується за кожного працівника, у відношенні якого допущено таке порушення.

4. Адміністративна відповідальність на підставі ст. 41 КУпАП – штраф у розмірі від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1 700 грн.).

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 183

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали