Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оформлення на тимчасову роботу

08.10.2018 2470 0 0

Нам потрібно оформити людей на тимчасову роботу (робота по охороні, прибиранню території). Як це оформити документально?

Відповідь на запитання - у самому запитанні. Статтею 23 КЗпП встановлено, що трудовий договір може бути: 

1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 

2) на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; 

3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. 

Строковий трудовий (п. 2 і 3) договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами. 

Якщо передбачається, що охорона майна та прибирання території будуть проводитися регулярно впродовж якого строку, то доцільно оформити строковий трудовий договір на строк (термін), встановлений за погодженням сторін. 

У заяві про прийом на роботу працівник повинен вказати «прошу прийняти на роботу охоронцем на три місяці (або - строком до <дата>)». 

В наказі вказуємо: «прийняти на роботу охоронцем за строковим трудовим договором на три місяці до <дата>». 

Укладення такого договору доцільне, якщо можна чітко визначити дату закінчення договору.

Якщо охорона майна та прибирання території це разова робота, можна оформити строковий трудовий договір на час виконання певної роботи. Якщо за п. 2 ст. 23 КЗпП термін закінчення дії строкового трудового договору визначається конкретною датою (в заяві і в наказі вказується дата, до якої діє договір), то за п. 3 ст. 23 КЗпП термін закінчення дії строкового трудового договору визначається настанням обумовленої події. 

Наприклад, передбачено прибрати територію, але невідомо скільки це займе часу. Тож можна укласти строковий трудовий договір «на час прибирання території». Але тоді слід обумовити, що вважатиметься датою закінчення прибирання. Аналогічно з охороною. Одна справа охороняти склад, інша - товар на відкритій ділянці до моменту його відвантаження покупцю, яке невідомо коли буде. Тут із закінчення строку договору на виконання робіт з охорони майна простіше: товар забрали - строк дії договору сплив.

Укладення строкового трудового договору - це звичайний прийом на роботу, що передбачає видання наказу, заповнення трудової книжки, подання повідомлення податковому органу тощо. 

Укладаючи з працівниками строковий трудовий договір, можна взяти до уваги норми Указу Президії Верховної Ради СРСР від 24.09.74 р. № 311-IX «Про умови праці тимчасових робітників і службовців», який вважається таким, що діє на території України. В ньому передбачено деякі нюанси працевлаштування тимчасових робітників і їх соціального захисту. Але трудове законодавство України, в т.ч. у КЗпП ред. 1971 року, зазнало змін, тож до використання цього Указу в роботі варто підходити з обережністю.

Не радимо укладати цивільно-правові договори. Межа між трудовим договором і цивільно-правовим на виконання таких робіт дуже тонка і у контролюючих органів може виникнути бажання перекваліфікувати відносини у трудові. Якщо ж хочете ризикнути - ознайомтеся з постановою Верховного Суду від 08.05.18 р. № 127/21595/16-ц, її аналіз - це тема для окремої розмови.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали