• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Товарна позика: нюанси обліку

Різні види фінансової допомоги в бухгалтерському та податковому обліку

Розглянемо особливості бухгалтерського та податкового обліку операцій у рамках договору товарної позики.

Операція з передачі майна в товарну позику повинна бути підтверджена документально. Такими документами можуть бути, наприклад, акт приймання-передачі, накладна, де слід зазначити, що така передача здійснюється за договором товарної позики, і навести його реквізити. Повернення позики оформляється аналогічним чином.

Згідно з п. 6 П(С)БО 16 витратами звітного періоду визнаються зменшення активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу в результаті його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Договір товарної позики передбачає перехід права власності на переданий товар, а от оплату цього товару не передбачає. Виходить, що при передачі товарів у рамках договору позики в позикодавця одночасно відбувається зменшення активів (запасів) і збільшення активів (дебіторської заборгованості). Тобто, по суті, у підсумку немає зменшення активів, тому в обліку витрати не визнають.

Дохід визнається при збільшенні активу або зменшенні зобов'язань, які приводять до збільшення власного капіталу (за винятком збільшення капіталу в результаті його внесення власниками), за умови, що дохід може бути достовірно оцінений (п. 5 П(С)БО 15).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали