• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Товарна позика: облік

На що звернути увагу:

  • договір товарної позики передбачає перехід права власності на переданий товар до позичальника;
  • на дату передачі товару у кредитора виникають податкові зобов'язання з ПДВ, а на дату його повернення від позичальника – податковий кредит.

Наведемо числовий приклад і на його основі розглянемо особливості обліку операцій у рамках договору товарної позики у сторін, а також покажемо, які вигоди можна отримати.

Приклад 2
ТОВ «Піраміда» (позикодавець) передає ТОВ «Пластик» (позичальник) брезент вогнетривкий марки 11255 ОП щільністю 380 г/м2 у кількості 18 750 м за ціною 32 грн/м (крім того ПДВ – 6,40 грн.). Через 4 місяці позичальник повинен повернути позикодавцю брезент такої самої марки в тій самій кількості та такої самої якості. У зазначений строк позичальник повертає кредиторові брезент за ціною 30 грн/м (крім того ПДВ – 6 грн.).

Договір товарної позики припускає перехід права власності на переданий товар. Проте, оскільки оплата за такий товар не передбачається, у сторони, що передає, при передачі товару виникає дебіторська заборгованість.

Тобто в бухгалтерському обліку позикодавця відображається зменшення запасів і збільшення дебіторської заборгованості. При цьому якщо позика повинна бути повернена протягом 12 місяців, вона відображається у складі поточної дебіторської заборгованості на субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами». Якщо ж позика довгострокова, вона обліковується на субрахунку 183 «Інша дебіторська заборгованість». А коли строк позики дорівнюватиме 12 місяцям – переводиться з довгострокової заборгованості до поточної.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали