У квітні 2019 року був укладений будівельний контракт на проведення робіт з реконструкції будівлі. Протягом 2019 року за цим договором підприємством-підрядником здійснювалися будівельні роботи (є акти, складені субпідрядником). При цьому відповідні акти із замовником на кінець року не були підписані. Як підрядникові в такій ситуації правильно врахувати здійснені витрати? Підприємство-підрядник застосовує національні стандарти бухобліку та звітності.
Відповідь на це запитання слід розглядати з позиції П(С)БО 18 «Будівельні контракти». Нагадаємо, що зазначений стандарт застосовується для цілей складання фінзвітності підрядником, який виконує передбачені будівельним контрактом (договором про будівництво) роботи і передає результати таких робіт замовникові. При цьому під будівництвом слід розуміти спорудження нового об'єкта, реконструкцію, розширення, добудову, реставрацію і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт (п. 2 П(С)БО 18).
У нашому випадку дата початку будівельного контракту і дата завершення робіт явно належать до різних звітних періодів. Тому доходи і витрати за таким будівельним контрактом визнаються у міру виконання робіт з розподілом за звітними періодами, у яких такі роботи фактично проводилися.
Згідно з П(С)БО 18, правила визнання доходів і витрат за будівельним контрактом залежать:
Розглянемо, як застосувати ці правила на практиці, зокрема в нашій ситуації.