Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Облік сільськогосподарських багаторічних насаджень

25.04.2022 3198 0 6

Основні засоби: облік від визнання до списання

У рослинництві, як і в решті галузей сільськогосподарської діяльності, є своя специфіка. Тому в її межах здійснюються певні, характерні для неї господарські операції. У консультації розповімо про особливості обліку сільськогосподарських багаторічних насаджень, зокрема у садівництві та виноградарстві.

Насамперед нагадаємо, що наказом Мінфіну від 12.12.17 р. № 1019 (набув чинності із січня 2018 року) унесено корективи до національних облікових нормативів щодо ведення обліку багаторічних насаджень, зокрема в садівництві та виноградарстві.

Суть змін полягає у такому:

  • з’явилася нова облікова категорія – плодоносні рослини. Їх визначення наведено в п. 4 П(С)БО 30: це довгострокові біологічні активи (далі – ДБА), які використовуються у процесі виробництва сільгосппродукції та систематично надають сільгосппродукцію та/або додаткові БА. При цьому, як зазначено в додатку до П(С)БО 30, до плодоносних рослин слід відносити виноградники та сади;
  • бухоблік плодоносних рослин треба вести за новими правилами: на них не поширюється дія П(С)БО 30, натомість їх слід обліковувати за правилами П(С)БО 7. Під дією П(С)БО 30 у рослинництві залишилися тільки ДБА – дерева в лісі (лісовий масив);
  • замість рахунка 16 «Довгострокові біологічні активи» для обліку плодоносних рослин використовується субрахунок 108 «Багаторічні насадження» (відповідні зміни внесено і в План рахунків).

Тож, зважаючи на прописане у стандартах, плодоносні рослини (сади та виноградники) як були ДБА, так ними й залишилися. Однак обліковувати їх треба як ОЗ згідно з п. 5–35 П(С)БО 7. Проте щодо отриманої від них сільгосппродукції (плоди, виноград) та додаткових БА (саджанці, чубуки) діють (як і раніше) норми П(С)БО 30.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали