• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як визначити строк позовної давності за ЗЕД-контрактами:правила та винятки

Суб'єкти господарювання, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю, нарівні з іншими зацікавлені своєчасно вживати заходів щодо стягнення заборгованості, а під час переходу заборгованості до статусу безнадійної – списувати її в обліку. Проте для ЗЕД-контрактів діють особливі правила обчислення строків позовної давності. Які саме? Розглянемо в консультації.

Яке законодавство слід застосовувати при обчисленні строку ЗЕД-давності?

Якщо вам треба визначити строк позовної давності за ЗЕД-контрактом, ви повинні брати до уваги вимоги декількох нормативних актів, а саме:

Конвенції ООН про позовну давність у міжнародній купівлі-продажі товарів 1974 року (далі – Конвенція);

  •   розд. 19 Цивільного кодексу (далі – ЦК) – для тих випадків, коли сторони зовнішньоекономічного контракту керуються законодавством України. Докладніше про правила обчислення строків позовної давності відповідно до норм ЦК див. на с. 37 цього номера;
  •   ст. 35 Закону від 23.06.05 р. № 2709-IV «Про міжнародне приватне право» (далі – Закон № 2709), де сказано, що позовна давність визначається правом, яке домовилися застосовувати сторони контракту.

Крім того, є ряд нюансів. Наприклад, норми Конвенції поширюються далеко не на всі ЗЕД-контракти.

На які ЗЕД-контракти поширюється дія Конвенції?

Є загальні правила, про які ви повинні знати.

1. Конвенція поширюється на ЗЕД-контракти, якщо сторони знаходяться у країнах, які її ратифікували (ст. 3 Конвенції).

Наприклад, в Україні Конвенція діє з 01.04.94 р. (постанова Верховної Ради від 14.07.93 р. № 3382-XII «Про ратифікацію Конвенції про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів 1974 року»). Перелік інших країн, що ратифікували Конвенцію, наведено Міністерством закордонних справ у листі від 17.12.07 р. № 72/19-612/1-3811. Також цю інформацію можна знайти на офіційній веб-сторінці ООН (http://www.untreaty.un.org).

2. Конвенція поширюється тільки на договори про міжнародну купівлю-продаж і не поширюється на відносини з виконання робіт і надання послуг (ст. 6 Конвенції).

3. Не поширюється Конвенція на відносини сторін договору, якщо вони в ясній формі виключили її застосування, тобто чітко вказали на це у ЗЕД-контракті (ч. 3 ст. 3 Конвенції).

4. Конвенція не поширюється на відносини за договором купівлі-продажу цілого ряду товарів, перелічених у ст. 4 Конвенції, а саме:

  • товарів, які купуються для особистого, сімейного або домашнього користування;
  • предметів, що продаються з аукціону;
  • товарів, що продаються в порядку виконавчої дії або іншим чином на підставі закону;
  • фондових паперів, акцій, забезпечувальних паперів, оборотних документів і грошей;
  •  суден водного і повітряного транспорту;
  •  електроенергії.

Як обчислювати строк позовної давності, якщо на відносини сторін контракту поширюється Конвенція?

Строк позовної давності, згідно з Конвенцією, становить 4 роки (ст. 8 Конвенції). Цей строк може продовжуватися або припинятися, проте його загальна тривалість не повинна перевищувати 10 років (ст. 24 Конвенції).

За загальним правилом строк позовної давності починає обчислюватися з дня виникнення порушення. Наприклад, строк постачання за контрактом – не пізніше 25.12.15 р. Отже, якщо постачання не відбулося, то дата порушення – 26.12.15 р. Саме із цієї дати й обчислюватиметься строк позовної давності.

Із загального правила про початок строку позовної давності є виняток (ст. 10–12 Конвенції). Зокрема, строк позовної давності починається:

  •  для позовів через дефекти товарів або інших невідповідностей умовам договору – з дня фактичної передачі товару або відмови покупця прийняти такий товар;
  •   для позовів через порушення контрагентом умов постачання або оплати товару частинами – з дня порушення таких строків за кожною із частин окремо.
  • Чотирирічний строк позовної давності може бути перерваний, а потім обчислюватися заново (ст. 20 Конвенції) у випадках, якщо боржник:
  •   до закінчення сроку позовної давності у письмовій формі визнав свої зобов'язання перед кредитором;
  •  сплатив проценти за зобов'язанням або частково виконав свої зобов'язання перед кредитором.

За загальним правилом сторони контакту не мають права змінити строк позовної давності, установлений Конвенцією. Але і із цього правила є винятки. Так, строк позовної давності може бути продовжено, якщо на адресу кредитора направити письмову заяву про продовження строку.

Як визначити строки позовної давності за ЗЕД-контрактом?

Для цього потрібно діяти згідно з алгоритмом, показаним нижче на схемі.

1 из 1

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Як визначити строк позовної давності за ЗЕД-контрактами:правила та винятки