• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи мають право органи держпраці проводити інспекційні відвідування?

Нове

09.10.2019 146 0 1

Спецпроект «Перевірки в Україні»


Контроль дотримання трудового законодавства

Недавно змінилося законодавство, що стосується проведення перевірок органами Держпраці. У зв’язку із цим виникли запитання: що конкретно змінилося, чи мають право сьогодні органи Держпраці проводити інспекційні відвідування, чи зобов’язані вони завчасно повідомляти суб’єкта господарювання (далі – СГ) про їхнє проведення та чим загрожує недопуск інспекторів?

Так, органі Держпраці сьогодні мають право проводити інспекційні відвідування.

Дійсно, за останній рік відбулися деякі зміни, що стосуються інспекційних відвідувань співробітниками органів Держпраці, але на сьогодні їх проведення є законним. Пояснимо нашу відповідь докладніше.

У травні 2019 року в судовому порядку була скасована постанова КМУ від 26.04.17 р. № 295, якою був затверджений Порядок здійснення контролю над дотриманням законодавства про працю (постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.05.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 81727463).

Тому з 14.05.19 р. інспекційні відвідування та невиїзні інспектування, які регламентувалися цим Порядком, були під забороною. Однак тривало це недовго: на зміну старому Порядку Кабмін розробив новий Порядок, затверджений постановою КМУ від 21.08.19 р. № 823 (далі - Порядок № 823), що набув чинності із 30.08.19 р. Із цієї дати відвідування інспекторів Держпраці знову стали легітимними.

Новий порядок не занадто відрізняється від старого, але зміни все-таки є. Наприклад, перелік підстав, з яких вас можуть відвідати інспектори із праці, доповнився новими (див. п. 5 Порядку № 823).

Як і раніше, Порядок № 823 передбачає повідомлення СГ про майбутнє інспекційне відвідування. Однак якщо таке відвідування пов’язане з виявленням неоформлених працівників і інспектор уважає, що повідомлення може нашкодити його візиту, то перевіряючі можуть вас не повідомляти (п. 8 Порядку № 823).

Важливе нововведення: тепер перед початком перевірки інспектори зобов’язані пред’явити не тільки свої службові посвідчення, але й направлення на проведення інспекційного відвідування, а також розписатися у вашому Журналі перевірок (якщо ви, звичайно, його ведете).

Дійсність пред’явлених посвідчень інспекторів можна перевірити на сайті Держпраці у розділі «Здійснення державного контролю над дотриманням законодавства про працю». Тут міститься вся необхідна інформація про кожного інспектора праці: номер його посвідчення, П. І. Б., посада та фото. А якщо посвідчення немає в реєстрі, то воно вважається недійсним (п. 3 Порядку № 823).

Незаконний недопуск до інспекційного відвідування може загрожувати СГ штрафом на підставі ст. 265 КЗпП. Розмір штрафу буде залежати від того, з яких питань було призначене інспекційне відвідування. Якщо воно стосувалося питань виявлення неоформлених співробітників, штраф становитиме 100 МЗП (зараз це 417 300 грн), якщо інших питань – 3 МЗП (зараз 12 519 грн).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали