Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Співробітника не можна звільнити з ініціативи роботодавця в період його знаходження у відпустці без збереження зарплати

11.04.2019 190 0 0

Сторони спору

Позивач фізособа; відповідач ТОВ.

Обставини справи

18.07.16 р. позивач був прийнятий на посаду директора ТОВ. Був виданий наказ про прийняття на роботу і дані про директора внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР). Із 25.08.16 р. по 08.09.16 р. позивачу була надана відпустка за свій рахунок (на 15 календарних днів). 26.08.16 р. були проведені позачергові збори учасников ТОВ, на яких було прийнято рішення звільнити позивача з 29.08.16 р. з посади директора з позбавленням прав підписанта. Із 30.08.16 р. на посаду директора призначено іншу особу, а 02.09.16 р. дані про нового директора внесено до ЄДР. На адресу позивача 30.08.16 р. був направлений лист, з якого випливало, що він запрошується для ознайомлення з наказом про його звільнення з посади директора. Даний лист був отриманий позивачем 03.09.16 р. Однак коли позивач з'явився для ознайомлення з наказом про звільнення та рішенням загальних зборів, йому ці документи не були подані.

Звільнений директор звернувся до суду з вимогою визнати незаконним і скасувати рішення зборів та наказ про звільнення й поновити його на посаді. Суд першої інстанції задовольнив позов фізособи. Тоді ТОВ подало скаргу до апеляційного суду.

Позиції сторін

Позивач (фізособа). Позивача не ознайомили з наказом про звільнення, що є порушенням його прав. Письмових пояснень від позивача роботодавець не вимагав, остаточний розрахунок при звільненні не був здійснений, трудова книжка також не була видана. Отже, відповідачем порушена ст. 47 КЗпП.

Відповідач (ТОВ). Позивач став до виконання трудових обов'язків директора ТОВ з 18.07.16 р., однак не міг їх виконувати в повному обсязі через об'єктивні причин, які не залежать від нього, оскільки ТОВ господарської діяльності не провадило.

На чиєму боці суд

Суд (Постанова Апеляційного суду Херсонської області від 19.07.18 р., ЄДРСР, реєстр.№ 75415362) залишив діючим рішення суду першої інстанції, підтвердивши, що відповідач провів процедуру звільнення позивача з порушенням вимог КЗпП.

Аргументи суду

1. Факт виникнення між ТОВ і фізособою трудових відносин підтверджується:

– наказами: від 18.07.16 р. про призначення позивача директором ТОВ; від 25.08.16 р. про надання позивачу відпустки за сімейними обставинами без збереження зарплати в період із 25.08.16 р. по 08.09.16 р.;

– поданням позивачем як директором ТОВ до ДФС фінансового звіту ТОВ за II квартал 2016 року;

– підписанням особою, уповноваженою позивачем, податкових повідомлень-рішень, актів перевірки ДФС.

Тому доводи, наведені в апеляційній скарзі ТОВ про те, що між позивачем і відповідачем не виникли трудові відносини, були відхилені судом.

2. У ст. 36 КЗпП зазначено, що трудовий договір може бути розірваний, зокрема, з ініціативи власника (тобто роботодавця) на підставі ст. 40–41 КЗпП.

3. Згідно із ч. 4 ст. 40 КЗпП не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення на підставі п. 5 ст. 40 КЗпП), а також у період відпустки. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

4. З аналізу п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» випливає, що правила про неприпустимість звільнення працівника в період тимчасової непрацездатності, а також у період перебування у відпустці (ч. 3 ст. 40 КЗпП) стосуються як випадків, передбачених ст. 40, 41 КЗпП, так і інших випадків, коли розірвання трудового договору відбувається з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. При цьому маються на увазі щорічні, а також інші відпустки, надавані працівникам як зі збереженням, так і без збереження заробітку.

Висновок

Роботодавець не має права звільнити співробітника зі своєї ініціативи, якщо співробітник перебуває у відпустці. Дане правило поширюється як на щорічні відпустки, так і на інші види відпусток (без збереження зарплати, навчальні і т. д.).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали