Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Сплатили податок на доходи нерезидента – подаємо додаток ПН

21.02.2020 525 0 0

Експорт, імпорт, ЗЕД-заборгованості

Якщо резидент виплачує нерезиденту-юрособі пасивні доходи або придбаває в нього будь-які послуги, такий резидент повинен перевірити, чи не обкладається дохід, що виплачується контрагенту, податком на доходи нерезидента (або, як його ще називають, податком на репатріацію). Для перевірки досить заглянути в пп. 141.4.1 ПК. І якщо вид доходу, що виплачується, там є – це привід утримати з нерезидента такий податок. При цьому потрібно враховувати не тільки норми ПК, а й норми конвенції про уникнення подвійного оподаткування із країною нерезидента (для виплачуваного виду доходу в ній можуть бути передбачені більш низькі ставки або звільнення від оподаткування в Україні). Але утримати податок – це пів справи. Ще треба подати до ДПС відповідну звітність – додаток ПН до декларації з податку на прибуток і саму декларацію. Хто і коли зобов’язаний подавати таку звітність та як її заповнити, розповімо в цій консультації.

Додаток ПН подають резиденти і постійні представництва нерезидентів (далі – ППН), які в поточному звітному періоді виплачували нерезидентам-юрособам доходи, що обкладаються податком на доходи нерезидента.

Правила обчислення та сплати податку на доходи нерезидента викладено в п. 141.4 ПК. По суті, такий податок є податком на прибуток, яким слід обкласти дохід юросіб-нерезидентів із джерелом походження з України (юрособи-нерезиденти названі платниками податку на прибуток у пп. 133.2.1 ПК). При цьому резиденти і ППН, що виплачують такий дохід, виконують для нерезидентів функцію податкового агента, сплачуючи податок до бюджету України. Обов’язок резидентів і ППН сплачувати податок на доходи нерезидента передбачено в пп. 141.4.2 ПК.

На думку ДПС, для відповіді на це запитання необхідно керуватися як прямими нормами ПК, що зобов’язують тих або інших резидентів сплачувати цей податок, так і загальним поняттям «резидент» з пп. 14.1.213 ПК. З огляду на цю думку сплачувати податок на доходи нерезидента зобов’язані:

  • платники податку на прибуток (п. 137.3 ПК);
  • неприбуткові організації (ЗІР, категорія 102.04);
  • юрособи – платники єдиного податку (далі – ЄП) третьої та четвертої груп (п. 297.5 ПК);
  • фізособи-резиденти, які є самозайнятими особами згідно з пп. 14.1.226 ПК. Пояснимо. Для підприємців – платників ЄП такий обов’язок прямо встановлено п. 297.5 ПК. Проте ДПС наполягає на тому, що всі підприємці (у т. ч. і на загальній системі оподаткування, див. ІПК ДФС від 08.11.18 р. № 4735/Л/99-99-13-01-02-14/ІПК; ЗІР, категорія 107.05) також повинні сплачувати податок на доходи нерезидента. Те саме можна сказати і про фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність Прості фізособи, які не є самозайнятими, сплачувати податок на доходи нерезидента та подавати додаток ПН не повинні (УПК, затверджена наказом Мінфіну від 26.04.19 р. № 181; ЗІР, категорія 102.16).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали