• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Виробляти чи купувати комплектуючі: формули розрахунку

19.08.2019 209 0 1

Управлінський облік: бюджетування, управління дебіторською та кредиторською заборгованістю, прогнозний баланс

Іноді в підприємств виникає запитання: як бути з комплектуючими, запчастинами та напівфабрикатами і т. п., необхідними для виробництва продукції: виробляти самим на своїх виробничих потужностях чи купувати на ринку в готовому вигляді? У даному випадку на прийняття рішення впливають як величина витрат на виробництво таких комплектуючих (запчастин, напівфабрикатів і т. п.), так і їхній обсяг, необхідний протягом конкретного періоду (року, місяця і т. п.).

Щоб прийняти оптимальне рішення, усі витрати, пов’язані із власним виробництвом комплектуючих (запчастин, напівфабрикатів і т. п.), треба поділити на постійні та змінні (докладніше див. у матеріалі «Прийняття рішення про випуск додаткового замовлення за ціною, нижчою від собівартості»). Зауважимо, що у всіх прикладах дані про ціну комплектуючих (запчастин, напівфабрикатів і т. п.), суми змінних і постійних витрат беруться для розрахунку без урахування ПДВ.

Приклад 1

Для випуску продукції підприємству потрібні комплектуючі певного виду. Якщо їх виготовляти власними силами, то постійні витрати на утримання (амортизацію, ремонт) обладнання для виробництва комплектуючих становитимуть 300 000 грн за період, а змінні витрати на одиницю комплектуючих – 400 грн. Готові комплектуючі в стороннього постачальника можна придбати за ціною 500 грн за одиницю. Яке рішення прийняти?

У даному випадку виробництво комплектуючих планується як окремий додатковий виробничий процес, для якого виділяються (придбаваються) додаткові ресурси (обладнання, матеріали, трудові ресурси і т. п.). Тобто виробництво комплектуючих не буде відволікати на себе ресурси, необхідні для виробництва основної продукції. Це означає, що релевантними для прийняття рішення будуть тільки ті змінні та постійні витрати, які пов’язані з виробництвом комплектуючих (витрати на виробництво основної продукції враховувати не потрібно). Саме ці витрати ми й навели в умові як вихідні дані.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали