Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Пам’ятка-2022 для підприємців-єдинників

06.01.2022 621 0 3

Що змінилося? У 2022 році фізособам-підприємцям – платникам єдиного податку (далі – ЄП) першої – третьої груп доведеться брати до уваги не тільки колишні обмеження для єдинників, але й нові.

Зі статті ви дізнаєтеся:

  • які критерії перебування фізосіб у тій або іншій групі платників ЄП;
  • хто має застосовувати РРО;
  • хто має вести товарний облік.

У якій групі може перебувати фізособа-єдинник?

Наведемо в таблиці критерії, установлені для фізосіб – єдинників першої – третьої груп, у тому числі за обсягом доходу виходячи з мінімальної заробітної плати (далі – МЗП), установленої на 1 січня податкового (звітного) року. Станом на 1 січня 2022 року МЗП = 6 500 грн.

Таблиця 1. Критерії для різних груп єдинників

Група платників ЄП

Граничний обсяг річного доходу, МЗП/грн

Кількість
працівників*, чол.

Дозволений вид діяльності**

1

2

3

4

Перша

167 МЗП
(у 2022 році –
1 085 500)

Виключно роздрібний продаж товарів із торговельних місць на ринках та/або госпдіяльність із надання побутових послуг населенню.

Перелік побутових послуг наведено у п. 291.7 Податкового кодексу (далі – ПК).

Для довідки. Населення – сукупність людей, що перебувають у межах цієї держави і підлягають її юрисдикції. До складу населення входять громадяни цієї держави, іноземні громадяни, які живуть у ній тривалий час, особи без громадянства та особи з подвійним і більше громадянством (ЗІР, категорія 107.05)

Друга

834 МЗП
(у 2022 році –
5 421 000 грн)

Не більше
10 одночасно

1. Госпдіяльність із надання послуг (у т. ч. побутових) платникам ЄП та/або населенню.

2. Виробництво та/або продаж товарів.

3. Діяльність у сфері ресторанного господарства

Увага, заборони! Заборонено займатися такою діяльністю, як:

– надання посередницьких послуг із купівлі, продажу, оренди й оцінки нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005 або 68.31 КВЕД ДК 009:2010);

– виробництво, постачання, продаж (реалізація) ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення і напівдорогоцінного каміння.

З 1 січня 2022 року не можна надавати послуги за надання доступу до Інтернету. Таку діяльність мають право провадити тільки єдинники третьої групи

Третя

1 167 МЗП
(у 2022 році –
7 585 500 грн)

Не
обмежено

Усі дозволені види діяльності

* При розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах із фізособою-єдинником, не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах, у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, а також працівники, призвані на військову службу під час мобілізації на особливий період (пп. 291.4.1 ПК).
** За винятком видів діяльності, перелічених у пп. 291.5.1–291.5.4 ПК.

Як бачимо, тут особливих нововведень немає, за винятком заборони для єдинників другої групи – тепер вони не мають права надавати доступ до Інтернету (КВЕД ДК 009:2010, код 61.90). Тому з 01.01.2022 вони мали або перейти до третьої групи єдинників, або залишити спрощену систему (див. роз’яснення на сайті ДПС).

Як вести облік?

З 1 січня 2022 року облік доходів і витрат можна вести не тільки в паперовій або електронній формі, але й через електронний кабінет. Форма ведення обліку залежить від того, чи є підприємець платником ПДВ (див. табл. 2).

Таблиця 2. Форма ведення обліку

Група єдинників

Форма ведення облік (п. 296.1 ПК)

1

2

Перша

Ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів

Друга

Третя:

– не платники ПДВ


Ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів*

– платники ПДВ

З 1 січня 2022 року ведуть облік доходів і витрат за типовою формою і в порядку, що встановлені Мінфіном*

* Також передбачено ще одне нововведення для підприємців – платників ЄП третьої групи. Вони мають вести облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції окремо від обліку доходів і витрат від провадження інших видів підприємницької діяльності.

Які податки єдинники не сплачують?

Підприємці – платники ЄП звільнені від сплати податків, перелічених у п. 297.1 ПК.

Проте! З 1 січня 2022 року фізособам-єдинникам доведеться платити податок на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, у разі надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, не тільки в оренду (наймання), позику, але й в інше користування, наприклад в емфітевзис (п. 4 п. 297.1 ПК).

Є і ще одне важливе нововведення.

Увага! Згідно з новим п. 2971.1 ПК платники ЄП – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств (далі – ФГ), у тому числі за земельними ділянками, що належать членам такого сімейного ФГ, які використовуються таким сімейним ФГ, зобов’язані розраховувати мінімальне податкове зобов’язання (докладніше див. у «Податкова реформа – 2022»).

Хто зобов’язаний застосовувати РРО

з 1 січня 2022 року підприємці – єдинники другої та третьої груп повинні застосовувати РРО/ПРРО або розрахункові квитанції (далі – РК) за загальними правилами (п. 6 ст. 9 Закону від 06.07.1995 № 265/95-ВР, далі – Закон № 265).

А ось підприємці – єдинники першої групи як до 1 січня 2022 року, так і після цієї дати звільнені від застосування РРО/ПРРО та РК без будь-яких умов (п. 295.10 ПК, п. 6 ст. 9 Закону № 265).

Таблиця 3. Застосування РРО/ПРРО або РК підприємцями другої та третьої груп

№ п/п

Застосування
РРО/ПРРО або РК

Пояснення

1

2

3

1

Коли застосовують РРО/ПРРО

При проведенні розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, за винятком випадків, зазначених у рядках 2 та 3 цієї таблиці.

Якщо підприємець не проводить розрахункові операції у зазначеній сфері, тоді й застосовувати РРО/ПРРО або РК йому не треба.

Увага! Багато підприємців орієнтуються не на факт проведення саме розрахункової операції, а на форму розрахунків (готівкову чи безготівкову). І багато хто помилково вважає, що коли оплата зайшла на поточний рахунок, то і застосовувати РРО/ПРРО або РК їм не потрібно. При цьому не враховують, що розрахункова операція – це приймання від покупців платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг). Докладніше див. у «Довідник із РРО», «Застосування РРО/ПРРО в інтернет-торгівлі»)

2

Коли не застосовують РРО/ПРРО
або РК

Коли підприємець проводить розрахункові операції, але його діяльність потрапляє під пільги зі ст. 9 Закону № 265.

Наприклад, підприємець надає послуги, за які клієнт розраховується за допомогою систем дистанційного обслуговування. Тоді він може скористатися пільгою з п. 14 ст. 9 Закону № 265. Докладніше про застосування цієї пільги див. у «Застосування РРО/ПРРО в інтернет-торгівлі»)

3

Коли не застосовують РРО/ПРРО, але застосовують РК

Коли підприємець проводить розрахункові операції, але умови його діяльності відповідають вимогам постанови КМУ від 23.09.2000 № 1336 (ст. 10 Закону № 265). Цією ж постановою затверджено Перелік окремих форм та умов ведення діяльності, які дозволяють СГ при розрахунках із покупцями оформляти РК і вести КОРО, не застосовуючи РРО/ПРРО (далі – Постанова № 1336, Перелік № 1336).

Увага! З 1 січня 2022 року до Постанови № 1336 і Переліку № 1336 унесено зміни постановою КМУ від 23.12.2021 № 1359.

Головне нововведення, що стосується роздрібних торговців. Згідно з п. 1 Переліку № 1336 підприємці – платники ЄП, які здійснюють роздрібну торгівлю товарами (крім підакцизних) на території села, можуть застосовувати РК*. До внесення змін дозволялося торгувати продовольчими товарами (крім підакцизних) скрізь. Як видно, розширене коло товарів, але обмежена територія застосування РК для цього виду діяльності

* Ця пільга не застосуються за наявності хоча б однієї з таких умов:
– така роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, де також іде торгівля підакцизними товарами;
– такі підприємці здійснюють також і дистанційну торгівлю, у т. ч. через Інтернет;
– сільськими радами і радами об’єднаної територіальної громади прийнято рішення про обов’язкове застосування на території села РРО/ПРРО для такої роздрібної торгівлі товарами.
Крім того, граничний розмір річного доходу становить 167 розмірів МЗП, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на один пункт продажу товарів. У 2022 році – 1 085 500 грн.

Підприємці, які здійснюють розрахункові операції при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані вести облік товарних запасів у порядку, установленому законодавством, а також здійснювати продаж тільки тих товарів (послуг), які відображені в такому обліку (п. 12 ст. 3 Закону № 265). Докладніше про товарний облік у підприємців див. у «Довідник із РРО», «Товарний облік для підприємців: вивчаємо зміни, робимо висновки».

Таблиця 4. Ведення товарного обліку підприємцями – платниками ЄП

Група єдинників

Обов’язок ведення товарного обліку

1

2

Перша

Не ведуть товарний облік.

Виняток: зобов’язані вести товарний облік підприємці, які торгують технічно складними побутовими товарами (далі – ТСПТ), ліками, медичними та ювелірними виробами.

Зверніть увагу! На сайті ДПС розміщено роз’яснення, у якому зазначено, що підприємці першої групи взагалі звільняються від ведення товарного обліку. Проте ми вважаємо, що при торгівлі, наприклад, ТСПТ підприємець першої групи все ж таки має вести товарний облік

Друга

Третя:

– не платники ПДВ

– платники ПДВ

Ведуть товарний облік

Важлива новина! З 1 січня 2022 року максимальний розмір штрафу за порушення порядку ведення товарного обліку знизився і тепер дорівнює вартості не облікованих товарів (раніше – подвійної вартості не облікованого товару).

Таблиця 1. Критерії для різних груп єдинників.doc

Завантажити

Таблиця 2. Форма ведення обліку.doc

Завантажити

Таблиця 3. Застосування РРО або РК підприємцями другої та третьої груп.doc

Завантажити

Таблиця 4. Ведення товарного обліку підприємцями – платниками ЄП.doc

Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали