• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Неплатник ПДВ переводить основні засоби у невиробничі: чи реєструватися платником податку

19.03.2020 45 0 1

Ситуація із практики

Компанія – платник ПДВ у поточному періоді перевела значну частину основних засобів (далі – ОЗ) до складу невиробничих. Чи потрібно тепер їй реєструватися платником ПДВ?

Вважаємо, що за викладених обставин суб’єкту господарювання не треба реєструватися платником ПДВ. Однак сумніви в цій ситуації зрозумілі: законодавець недостатньо чітко озвучив свою волю.

Реєстрація платником ПДВ

Базова норма – п. 181.1 Податкового кодексу (далі – ПК) – вимагає від особи зареєструватися платником ПДВ, якщо «…загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню» за останні 12 календарних місяців перевищує 1 млн грн.

Водночас податківці вже багато років зараховують до кола оподатковуваних постачань для цілей реєстрації особи як платника ПДВ «операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 %, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ» (див., наприклад, ІПК ДФС від 25.07.19 р. № 3454/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

У нашій ситуації камінь спотикання – пп. «в» п. 198.5 ПК, який зобов’язує платників податку нараховувати ПДВ, серед іншого, у разі переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих. Але чи насправді буде коректним твердження, що податкове зобов’язання свідчить про наявність операції постачання, як того вимагає п. 181.1 ПК?

Чи є постачання в разі переведення ОЗ до невиробничих

До постачання товарів справді прирівнюють операції з передання в межах балансу майна для негоспвикористання (пп. «в» пп. 14.1.191 ПК), але за важливої умови: платник податку мав право на віднесення суми ПДВ до податкового кредиту.

Однак суб’єкт господарювання – неплатник ПДВ такого права не має (пп. 14.1.181 ПК). Отже, у неплатника ПДВ не може виникнути обов’язок нарахувати ПДВ на підставі п. 198.5 ПК. Це підтверджують і податківці: «операції Товариства із списання витрат на ремонт орендованого нежитлового приміщення, які обліковуються в обліку платника як необоротний актив, не є підставою для визначення податкових зобов'язань з ПДВ згідно з пунктом 198.5 статті 198 ПК, оскільки таке товариство не є платником ПДВ та, відповідно, не формувало податковий кредит при придбанні товарів/послуг для здійснення вищезазначеного ремонту» (див. ІПК ДФС від 29.03.19 р. № 1326/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Крім того, у подібній ситуації опиняються навіть платники ПДВ, які нараховують податкові зобов’язання на підставі п. 184.7 ПК під час анулювання реєстрації платника ПДВ. Таким суб’єктам господарювання податкова служба пояснює: операції з так званого «умовного постачання» не потрібно зараховувати до розрахункового обсягу постачань у 1 млн грн. Обґрунтування: «…при визначенні умовного постачання платником ПДВ не здійснюється нарахування (сплата) коштів на користь даного платника податку та не здійснюється постачання товарів/послуг іншим платникам» (категорія 101.02 ЗІР).

Підсумуємо: на наше переконання, операції з переведення основних засобів до невиробничих не треба зараховувати до операцій з оподатковуваного постачання товарів. А значить, вони не спонукають до реєстрації платником ПДВ.

Статті за темою:

ПДВ-реєстрація, перереєстрація та її анулювання

ПДВ-реєстрація та її анулювання при зміні ставки, системи оподаткування

Різниці за операціями з невиробничими ОЗ та НА

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали