Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як розрахувати суму перевищення для визначення авансового внеску при виплаті дивідендів юрособі?


Платник податку в листопаді 2016 року нарахував дивіденди за 2015 рік у сумі 100 000 грн., у тому числі на користь: юридичної особи – 40 000 грн. (100 000 грн. х 40 %), фізичної особи – 60 000 грн. (100 000 грн. х 60 %). Об’єкт оподаткування за 2015 рік, визначений у річній декларації, – 80 000 грн. На дату нарахування дивідендів податок на прибуток за 2015 рік повністю сплачено. Як розрахувати суму перевищення для визначення авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів юрособі?


Алгоритм розрахунку авансового внеску при виплаті дивідендів визначено пп. 57.11.2 Податкового кодексу (далі – ПК), за яким емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

При цьому зазначений алгоритм не застосовується у випадках, визначених пп. 57.11.3 ПК, а саме авансовий внесок не справляється, зокрема у разі виплати дивідендів фізичним особам.

Таким чином, у разі виплати платником податку дивідендів на користь фізособи авансовий внесок при виплаті дивідендів не сплачується і сума виплачених таких дивідендів не враховується при визначенні такого авансового внеску.

Водночас у разі виплати платником податку дивідендів на користь юрособи необхідно застосувати механізм, визначений пп. 57.11.2 ПК. Для цього необхідно порівняти суму дивідендів, що виплачується юрособі з об’єктом оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди.

У тому випадку, коли відповідна сума дивідендів не перевищує об’єкт оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди і грошове зобов’язання щодо якого погашене, то авансовий внесок при виплаті дивідендів не сплачується.

У наведеній ситуації об’єкт оподаткування складає 80 000 грн. і перевищує суму нарахованих дивідендів на користь юрособи, що складають 40 000 грн. і таким чином авансовий внесок при виплаті дивідендів не сплачується.

Проте у разі коли сума дивідендів перевищує об’єкт оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, відповідно до пп. 57.11.2 ПК авансовий внесок розраховується із суми перевищення.

Від редакції

Підхід до нарахування «дивідендних» авансових внесків, запропонований консультантом секретаріату Комітету Верховної Ради і схвалений фахівцем ДФС, дуже сприятливий для платників податків. Адже при такому підході, коли до розрахунку береться повна сума об’єкта оподаткування, без урахування частки в ньому юрособи, істотно знижується вірогідність виникнення суми перевищення, на яку нараховується авансовий внесок. Нагадаємо, що раніше ми у своїх консультаціях рекомендували більш обережний підхід до розрахунку суми перевищення. А саме: радили спочатку визначати частку юрособи, яка припадає на загальну суму об’єкта оподаткування, і лише після цього віднімати такий розрахований об’єкт оподаткування від суми дивідендів юросіб (див., наприклад, «Авансовий внесок при виплаті дивідендів юрособам»). З огляду на те, що ПК не встановлює правила такого розрахунку, а податковий орган не наполягає на цьому, платники податків можуть чинити згідно з роз’ясненням, наведеним у відповіді на запитання. Але найбільш безпечний варіант – це отримання індивідуальної податкової консультації.

Погоджено зі
Світланою Тимощук,
начальником відділу розгляду звернень
Департаменту методологічної роботи
з питань оподаткування ДФС України

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали