Як визначити тимчасову податкову різницю за дебіторською заборгованістю
01.02.2018 1725 0 1
Як відомо, поява тимчасових різниць пов'язана з незбігом часу визнання доходів (витрат) у бухгалтерському і податковому обліку (основні правила їх визначення, а також розрахунок суми відстрочених податків на прибуток див. у консультації «Тимчасові податкові різниці та ВПА/ВПЗ: правила визначення й облік»).
Розглянемо, як визначити такі різниці за операціями обліку і списання дебіторської заборгованості платникові податку на прибуток, який зобов'язаний коригувати фінрезультат на всі різниці, передбачені Податковим кодексом (далі – ПК). Але спочатку нагадаємо порядок бухгалтерського і податкового обліку дебіторської заборгованості.
Згідно з п. 7 П(С)БО 10 поточна дебіторська заборгованість, яка є фінансовим активом (крім придбаної заборгованості та заборгованості, призначеної для продажу), включається до підсумку балансу за чистою реалізаційною вартістю. Щоб визначити таку вартість на дату балансу, підприємство розраховує резерв сумнівних боргів (далі – РСБ), використовуючи методи, передбачені п. 8 П(С)БО 10. Тобто із застосуванням абсолютної суми сумнівної заборгованості або коефіцієнта сумнівності.
Облік РСБ ведеться на однойменному рахунку 38, а його нарахування відображається проведенням Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» – Кт 38. У періоді нарахування РСБ у бухобліку визнаються витрати в сумі сумнівної заборгованості, яка і формує РСБ.
У періоді визнання заборгованості безнадійною вона списується з балансу:
- за рахунок РСБ – записом Дт 38 – Кт 34, 36, 37;
- понад суму РСБ (якщо її недостатньо) – записом Дт 944 – Кт 34, 36, 37.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року