Інвентаризація лікарських засобів і медвиробів на КНП
Річна інвентаризація: організація, проведення, відображення результатів і відповідальність
Інвентаризація на підприємстві: наказ, положення, бухоблік, відповідальність
Об’єкти інвентаризації
Лікарським засобом є (ст. 2 Закону від 04.04.96 р. № 123/96-ВР):
- будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох активних фармацевтичних інгредієнтів (далі – АФІ) і допоміжних речовин), які мають властивості та призначені для лікування або профілактики захворювань у людей;
- будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), які можуть бути призначені для запобігання вагітності, відновлення, корекції або зміни фізіологічних функцій у людини шляхом вчинення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу.
Медичний виріб – це будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, які застосовуються як окремо, так і в поєднанні між собою (у т. ч. програмне забезпечення, передбачене для діагностичних та/або терапевтичних цілей і необхідне для належного функціонування медвиробу), призначені виробником для застосування з метою забезпечення діагностики, профілактики, спостереження, лікування або полегшення перебігу хвороби пацієнта у випадку захворювання (пп. 9 п. 2 Техрегламента, затвердженого постановою КМУ від 02.10.13 р. № 753).
Лікарські засоби та медичні вироби (далі – ліки та медвироби) визнаються активом, якщо їх вартість можна достовірно визначити й існує ймовірність отримання майбутніх економічних вигід, пов’язаних з їхнім використанням, та/або якщо мають потенціал корисності (п. 1 розд. 2 Методрекомендацій, затверджених наказом МОЗ від 09.09.14 р. № 635, далі - Методрекомендації № 635).
Придбані (отримані) або виготовлені ліки та медвироби зараховуються на баланс за первісною вартістю і в закладах охорони здоров’я (далі – ЗОЗ) ураховуються (п. 3 розд. 1 Методрекомендацій № 635):
- у бухгалтерській службі;
- за місцем їх відповідального зберігання (знаходження, використання), тобто на складі, у відділеннях і на постах (у маніпуляційних кімнатах, кабінетах).
- У бухгалтерській службі ЗОЗ облік ліків і медвиробів ведеться (п. 4 розд. 1 Методрекомендацій № 635):
- у кількісному та вартісному вимірах – у гривнях із копійками;
- за одиницями обліку, тобто за їх найменуваннями;
- у розрізі матеріально відповідальних осіб (далі – МВО);
- за місцем їх зберігання (знаходження, використання).
МВО у місцях зберігання (знаходження, використання) ліків і медвиробів ведуть кількісний облік їх руху, а також оперативний облік певних їхніх видів (п. 5 розд. 1 Методрекомендацій № 635). МВО подають до бухгалтерії всі первинні документи щодо надходження та вибуття ліків і медвиробів.
Пам’ятка щодо проведення інвентаризації
За проведення інвентаризації відповідає керівник КНП. На підставі його наказу створюється інвентаризаційна комісія, призначається її голова та члени, установлюється обсяг і строк інвентаризації.
Звертаємо увагу! У випадках, передбачених п. 12 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419, і п. 7 розд. I Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879 (далі - Положення № 879), інвентаризація проводиться в обов’язковому порядку.
Інвентаризаційна комісія в присутності МВО: визначає фактичну наявність ліків і медвиробів шляхом підрахунку, зважування та виміру окремо за кожною МВО; виявляє надлишки та нестачі ліків і медвиробів шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку; виявляє зіпсовані та прострочені ліки й медвироби, які потрібно вилучити з обігу. У ході інвентаризації перевіряються не тільки ліки та медвироби, які є в наявності, але й ті, що знаходяться в дорозі, на відповідальному зберіганні, відвантажені покупцям і своєчасно не оплачені і т. п.
Майте на увазі! Ліки та медвироби, які знаходяться за межами КНП, відображаються в окремих інвентаризаційних описах на підставі підтвердних документів. Тобто такі активи відображаються не зі слів МВО, а на підставі підтвердних документів (копій платіжних доручень, договорів, актів приймання-передачі, охоронних розписок і т. д.).
Документальне оформлення
Для документального оформлення результатів інвентаризації ліків і медвиробів можна використовувати:
- або Інвентаризаційний опис запасів за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.06.15 р. № 572 ;
- або Інвентаризаційний опис товарно-матеріальних цінностей типової форми № инв-3, затвердженої постановою Держкомстату СРСР від 28.12.89 р. № 241.
Окремі описи повинні бути складені для ліків і медвиробів, які:
- непридатні для використання;
- знаходяться в дорозі, відвантажені та не оплачені, знаходяться на складах інших підприємств на відповідальному зберіганні і т. п.
Ліки та медвироби зі строком придатності, що закінчився, підлягають вилученню з обігу та списуються з балансу ЗОЗ відповідно до Порядку, затвердженого наказом МОЗ від 22.11.11 р. № 809, і Правил, затвердженими наказом МОЗ від 24.04.15 р. № 242, (п. 6 розд. 2 Методрекомендацій № 635). На підставі інвентаризаційних описів (актів інвентаризації) бухгалтерія складає звіряльні відомості, де відображає всі виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними інвентаризації.
На підставі описів (актів) і звіряльної відомості комісія складає протокол, у якому члени комісії зазначають:
- стан обліку: на складі, у відділеннях, маніпуляційних кімнатах, кабінетах;
- фіксують результати інвентаризації;
- вносять пропозиції щодо поліпшення обліку та усунення недоліків.
Облік результатів інвентаризації
Зіпсовані та прострочені ліки і медвироби списуються з балансу підприємства згідно з методом вибуття запасів, який закріплено в наказі про облікову політику підприємства. Вилучені з обігу ліки та медвироби прибуткуються ЗОЗ як утиль (п. 5 розд. 2 Методрекомендацій № 635) і передаються для знищення або утилізації спеціалізованому підприємству. Витрати на утилізацію відходів включаються до складу інших операційних витрат й обліковуються на однойменному субрахунку 949 (п. 2.12, 2.13 Методрекомендацій № 2). Підставою для відображення в обліку операції зі списання таких активів може бути Акт про наявність лікарських засобів, які не підлягають подальшому використанню, у довільній формі (див. зразок 1).
Зразок 1
АКТ про наявність лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню від 04.11.19 р. № 7
Голова комісії: заступник головного лікаря (підпис) О. М. Шевчук Члени комісії: старша медична сестра (підпис) І. П. Дорошенко економіст (підпис) В. С. Найден |
Якщо в ході інвентаризації виявлено надлишки ліків і медвиробів, вони прибуткуються за чистою вартістію реалізації запасів у випадку реалізації або за оцінкою можливого використання запасів, якщо використовуються самим ЗОЗ.
Нестача, виявлена в межах норм природних втрат, списується за розпорядженням керівника на витрати (п. 9 розд. 2 Методрекомендацій № 635). На замітку! Норми природних втрат можуть застосовуватися лише у випадку виявлення фактичних нестач і після взаємозаліку нестач цінностей і надлишків у результаті пересортиці. Якщо норми природних втрат не встановлені, нестачі розглядаються як понаднормативні втрати.
За результатами інвентаризації допускається регулювання інвентаризаційних різниць через взаємозалік надлишків і нестач у результаті пересортиці ліків і медвиробів (п. 8 розд. 2 Методрекомендацій № 635). Приклад оформлення наказу про регулювання інвентаризаційних різниць на підставі протоколу комісії наведено в кінці консультації (див. зразок 2).
Зразок 2
Наказ № 17/И Про регулювання інвентаризаційних різницьЗа протоколом інвентаризації від 11.11.19 р. На виконання Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», розд. ІV Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879, Правил утилізації та знищення лікарських засобів, затверджених наказом МОЗ від 24.04.15 р. № 242, Методичних рекомендацій ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я, затверджених наказом МОЗ від 09.09.14 р. № 635, та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.07 р. № 2, НАКАЗУЮ: Бухгалтерській службі (заступнику головного бухгалтера Онищенко А. І.):
Контроль за виконанням наказу залишаю за собою. Головний лікар (підпис) С. П. Кузнецов |
Зверніть увагу! Взаємозалік надлишків і нестач у результаті пересортиці допускається тільки за ліками і медвиробами однакового найменування та в тотожній кількості за умови, що надлишки й нестачі утворилися за один і той самий перевірюваний період і в однієї і тієї самої МВО.
Списання з винних осіб сум збитків, заподіяних крадіжкою, нестачею або втратою, здійснюється відповідно до Порядку № 116.
Коментарі до матеріалу