Донараховано квартальні ресурсні податки: облік і відображення у звітності
29.08.2017 1153 0 0
Акценти цієї статті:
- як у бухобліку відображати донараховані за актом перевірки податкові зобов'язання з екоподатку та рентної плати;
- чи треба показувати в декларації з рентної плати донараховані суми рентної плати за спецводокористування.
Рентна плата та екоподаток у бухобліку: загальні правила
Адміністрування рентної плати регулюється нормами розд. ІХ Податкового кодексу (далі – ПК), а екоподатку – розд. VIII ПК. Нагадаємо, рентна плата – це обов'язкові платежі до бюджету, платниками яких є суб'єкти, що використовують у своїй діяльності природні ресурси (надра, водні об'єкти, повітряний простір). Екоподаток сплачується суб'єктами господарювання, які забруднюють навколишнє природне середовище в результаті своєї госпдіяльності.
У бухгалтерському обліку такі платежі формують витрати. У п. 18 П(С)БО 16 сказано, що суми податків, зборів, інших платежів до бюджету формують склад адміністративних витрат, крім тих, які були включені до собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг). А згідно з кореспонденцією рахунків за рахунком 64 «Розрахунки за податками і платежами» в Інструкції, затвердженій наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291, податки можуть бути включені до складу інших витрат залежно від напряму.
Визнаний донарахований податок – помилка підприємства
Припустимо, підприємство отримало податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) і не оспорює донараховану суму податку. Отже, визнає, що в перевірюваному періоді допустило помилку (у бухобліку або при обчисленні суми податку). Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 така помилка повинна бути виправлена.
Оскільки рентна плата та екоподаток включаються до складу витрат, то при виправленні помилки їх суми:
- будуть ураховані при формуванні сальдо за рахунком 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» – якщо податки донараховано за попередні роки;
- будуть включені до витрат (рахунки 23, 91–94) у звітному році – якщо податки донараховано за період поточного звітного року.
Проведення потрібно зробити на підставі бухгалтерської довідки, орієнтуючись на дату узгодження ППР (через 10 днів після отримання).
Штраф і пеню, нараховані контролюючим органом за заниження податку, підприємство також відобразить у тому звітному періоді, у якому сума за ППР була узгоджена, на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» (Дт 948 – Кт 641).
Відображення в декларації
Екологічний податок
Екоподаток донараховується за попередній звітний період (квартал). Форма декларації, затверджена наказом Мінфіну від 17.08.15 р. № 715, не передбачає відображення таких донарахованих сум. Тому в декларації за квартали звітного року цю суму відображати не треба.
Уточнювати показники торішньої декларації також не треба. Адже донарахування податків згідно з актом перевірки (зокрема, документальної планової) не входить до переліку причин для уточнення зобов'язань (ст. 50 ПК). Донарахована сума відображається в інтегрованій картці платника податків на підставі ППР.
Рентна плата
За рентною платою ситуація така сама, як і при відображенні екоподатку в декларації, за винятком рентної плати за спецводокористування.
Наприклад, у додатку 5 до декларації з рентної плати (форма затверджена наказом Мінфіну від 07.11.16 р. № 927) слід відображати суми нарахованої рентної плати за спецводокористування наростаючим підсумком з початку року, за попередній звітний період (квартал, півріччя або три квартали) і за звітний квартал. Виходить, що рентна плата, донарахована, наприклад, за I квартал 2017 року, також повинна бути врахована при формуванні декларації за подальші звітні квартали в межах календарного року. Сума донарахованого податку відобразиться в рядку 11 подальших декларацій. Відповідно, і в інших рядках, що впливають на формування рядка 11 (згідно з наведеною в ній формулою), помилка також повинна бути виправлена.
А ось якщо ДФС донарахувала рентну плату за спецводокористування за періоди попередніх років, тоді відображати такі суми в деклараціях уже не треба. Рядків для цього не передбачено, нарахована сума буде відображена тільки в ППР, на підставі якого буде занесена до ІКП.
Відображення у фінзвітності
У бухгалтерському обліку донараховані суми податку є виправленням помилки підприємства. А відповідно до п. 5 П(С)БО 6 виправлення помилок за попередні періоди вимагає також повторного відображення порівняльної інформації у фінансовій звітності. Тому в 2017 році підприємство повинне:
- у формі № 1 та № 1-м, № 1-мс «Баланс» – відкоригувати на суми виправлення статті нерозподіленого прибутку на початок року (ряд. 1420 гр. 3);
- формі № 2, № 2-м, № 2-мс «Звіт про фінансові результати» – у графі 3 (за звітний період) навести дані тільки звітного періоду (року) без урахування виправлень за попередній рік, якщо помилка вплинула на фінрезультат. А ось у графі 4 (за аналогічний період попереднього року) зазначити виправлені дані за тією статтею, яку зачепила помилка;
- формі № 4 «Звіт про власний капітал» – у рядку 4010 графи 7 відобразити суму помилки, що вплинула на величину нерозподіленого прибутку на початок року (Дт 44).
Вплив на податок на прибуток
Якщо ДФС донарахувала екоподаток або рентну плату за звітні періоди поточного календарного року, то ці суми будуть ураховані при розрахунку фінрезультату та формуватимуть суму поточного податку на прибуток.
Якщо платежі донараховано за звітні періоди минулих років, тоді уточненню підлягає й сума податку на прибуток (податок зменшиться за рахунок витрат, що з'явилися). Проте підприємству слід пам'ятати, що коли платник податків подає декларацію за період, який уже перевірений контролюючим органом, це дає підстави для проведення позапланової перевірки за цей самий період (п. 50.3 ПК). Така вимога справедлива в більшій частині для документальних планових перевірок.
Тому підприємство в такій ситуації може:
- або уточнити зобов'язання з податку на прибуток, але тоді, якщо цей період уже перевірено органом ДФС, можливе проведення ще однієї перевірки (позапланової);
- або зажадати від фіскального органу, що проводив перевірку, відобразити в акті перевірки не тільки суму заниження податків, але й суму завищення (на підставі п. 58.1 ПК);
- або нічого не робити.
ВИСНОВКИ
Такі платежі, як екологічний податок, рентна плата, у бухгалтерському обліку включаються до складу відповідних витрат. Тому якщо ДФС за звітні періоди минулих років донарахує підприємству такі податки за актом перевірки, то в бухобліку слід керуватися правилами П(С)БО 6.
Згідно з названим стандартом факт донарахування в цьому випадку є виправленням помилки. Тому у фінзвітності коригується сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року.
Коментарі до матеріалу