• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи проводяться обов’язкові медогляди під час карантину?

Карантин

08.10.2020 981 0 0

Відповіді на актуальні запитання: податок на прибуток, ПДВ, єдиний податок,

Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині


Практична ситуація

Підприємство хоче взяти на роботу продавця продовольчих товарів. За законом ми можемо допустити такого співробітника до роботи тільки після його попереднього медогляду. Чули, що в період карантину можна не відправляти співробітників на медогляди. Чи так це?

Так, дійсно, під час карантину працівники можуть не проходити медогляди. Однак тут є нюанси, про які треба знати.

Нагадуємо, що роботодавець зобов’язаний організовувати за свій рахунок проведення медичних оглядів окремих категорій працівників (ст. 169 КЗпП, ст. 17 Закону від 14.10.92 р. № 2694-XII, далі – Закон № 2694). Зокрема, такі працівники повинні проходити попередні (при прийнятті на роботу), періодичні та позачергові (протягом трудової діяльності) медогляди.

У ст. 169 КЗпП і ст. 17 Закону № 2694 названо ці категорії працівників. До них відносяться:

  • зайняті на тяжких роботах і роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці. Перелік шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу, при роботі з якими обов’язкові попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведено в додатку 4 до Порядку, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.07 р. № 246 (далі – Порядок № 246). А Перелік робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведено в додатку 5 до Порядку № 246;
  • зайняті на роботах, де є потреба в професійному відборі. Перелік таких робіт затверджено наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці від 23.09.94 р. № 263/121;
  • особи віком до 21 року.

Крім того, проведення обов’язкових медоглядів також передбачене законодавством у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, законодавством у сфері транспорту. Так, обов’язкові попередні (при вступі на роботу) і періодичні профілактичні медогляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення й може призвести до поширення інфекційних хвороб, передбачені ст. 21 Закону від 06.04.2000 р. № 1645-III (далі – Закон № 1645). Правила проведення таких медоглядів затверджено наказом МОЗ від 23.07.02 р. № 280.

Порядок проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів і видання особистих медичних книжок і Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затверджені постановою КМУ від 23.05.01 р. № 559 (далі – Порядок № 559, Перелік № 559). Професія «продавець» включена до Переліку № 559. Тобто продавці повинні проходити попередні та періодичні медогляди (п. 3 Переліку № 559).

На замітку! Роботодавець узгоджує Акт визначення категорій працівників, що підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, за формою додатка 1 до Порядку № 246. Такий Акт складається щорічно до 1 грудня установою державної санітарно-епідеміологічної служби за заявкою роботодавця, за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи (п. 2.2 Порядку № 246).

Держнагляд за гігієною праці на сьогодні здійснює Держпраці (пп. 15 п. 4 Положення, затвердженого постановою КМУ від 11.02.15 р. № 96).

Тепер розглянемо, які ж були введені послаблення із приводу медоглядів у період карантину. Так, згідно з пп. 3 п. 37 постанови КМУ від 22.07.20 р. № 641 на період дії карантину дозволяється залучати до роботи без попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів:

  • фізосіб, які працюють на важких роботах, роботах зі шкідливими/небезпечними умовами праці та таких, де існує потреба в професійному відборі;
  • працівників, які забезпечують безпеку руху та обслуговують залізничний транспорт;
  • співробітників установ міжгалузевого промислового залізничного транспорту;
  • представників деяких професій, зайнятих обслуговуванням громадян, які зазначені в Переліку № 559 (це наш випадок).

Тобто в період дії карантину продавця можна допустити до роботи без проходження попередньо медичного обстеження. Але після закінчення карантину цього працівника необхідно буде направити на медогляд. Зараз карантин установлено до 31.10.20 р.

Однак! Як бачите, не всі види обов’язкових медоглядів можна проігнорувати в період карантину. Наприклад, медогляди для осіб молодше 21 року ніхто не скасовував. Тому якщо вашому продавцеві не виповнився 21 рік, його не можна прийняти на роботу без проходження попереднього медогляду.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали