• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Відпустка за свій рахунок на період карантину: як правильно оформити

Карантин

25.03.2020 32258 8 30

Акценти цієї статті:

  • чи можна відправити працівників у відпустку за свій рахунок на період карантину без їх згоди;
  • як має бути оформлений наказ;
  • чи включається період відпустки без збереження зарплати до стажу, який дає право на щорічну відпустку.

Один із способів оформлення відносин зі співробітниками на період карантину – надати на цей час відпустку без збереження заробітної плати. У консультації розповімо, як її потрібно оформити та на які нововведення законодавства при цьому зважити, а також дамо відповіді на ваші запитання, які надходять нам на консультаційну лінію.

Запитання – відповідь

Чи правда, що недавно до законодавства були внесені зміни, які стосуються відпусток без збереження зарплати, і якщо так, то що змінилося?

Так, дійсно, нововведення є.

Законом від 17.03.20 р. № 530-ІХ (далі – Закон № 530) до КЗпП і Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) були внесені зміни, мета яких – врегулювати взаємовідносини між роботодавцями і працівниками на період карантину. Адже всі роботодавці знають, що за загальним правилом тривалість відпустки без збереження зарплати не може перевищувати 15 календарних днів на рік (ст. 26 Закону № 504).

Крім того, відпустка за свій рахунок понад установлені 15 днів належить окремим категоріям працівників у випадках і тривалістю, що передбачені ст. 25 Закону № 504. Але чи є в цій статті такий випадок, як оголошення карантину? Так, є в п. 31 ч. 2, але стосується він тільки матерів (інших осіб, які доглядають за дитиною, опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків), які мають дітей віком до 14 років, на період оголошення карантину. А що робити працівникам, у яких немає дітей такого віку? Адже на час карантину закрилися не тільки школи і дитячі дошкільні установи.

Ось тому законодавець і вніс зміни до ст. 26 Закону № 504, доповнивши її ч. 3 такого змісту:

«У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину згідно із Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» строк перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається до загального строку, установленого частиною першої цієї статті».

У ч. 1 ст. 26 якраз ідеться про вищезазначені 15 днів, що належать один раз на рік. На наш погляд, формулювання оновленої норми вийшло не дуже вдалим, адже закон приймали у спішному порядку. Але в цілому сенс цієї норми зрозумілий: тепер роботодавці мають право надавати відпустку за свій рахунок на весь період карантину (15 календарних днів у рахунок не йдуть). Нагадаємо, карантин запроваджений постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211 на період з 12.03.20 р. по 03.04.20 р.

Аналогічна норма про відпустку внесена і до ст. 84 КЗпП.

Чи можна відправити всіх працівників підприємства у відпустку за свій рахунок без їх згоди?

Ні, насильно відправляти працівників у цю відпустку не можна. Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону № 504 відпустка без збереження зарплати надається за угодою між роботодавцем і працівником. Тому примусове випровадження співробітників у відпустку за свій рахунок буде розцінене як порушення трудового законодавства. До речі, такої позиції дотримується і Мінсоцполітики (див., наприклад, лист від 19.09.13 р. № 416/13/116-13).

Тому оформляйте цю відпустку тільки з обопільної згоди. Працівники висловлюють свою згоду в заявах про надання відпустки.

Що робити роботодавцеві, якщо працівники відмовляються писати заяву, а роботи для них зараз немає, адже діяльність підприємства припинена через запровадження карантину?

У цьому випадку вам доведеться вибрати інший спосіб оформлення відносин із працівниками. Це може бути віддалена робота, оформлення простою, надання працівникам щорічних та інших оплачуваних відпусток, що належать їм.

Що саме потрібно зазначити в наказі про надання відпустки без збереження зарплати? Як оформити такий наказ – окремо на кожного працівника чи можна на декількох працівників відразу?

Наказ про надання відпустки може бути складений за типовою формою № П-3, затвердженою наказом Держкомстату від 05.12.08 р. № 489, або в довільній формі із зазначенням усіх необхідних реквізитів (П. І. Б., посада співробітника, вид відпустки, її тривалість і підстави).

Видавати окремий наказ на кожного працівника або загальний наказ на декількох співробітників (див. зразок нижче) – вирішувати вам. Правильними будуть обидва варіанти.

ОБРАЗЕЦ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Світанок»

Наказ № 13-к

12.03.20 р.

м. Дніпро

Про надання відпусток без збереження заробітної плати

У зв'язку із запровадженням на території України карантину згідно з постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211 і припиненням діяльності підприємства, на підставі ст. 26 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» і заяв співробітників наказую:

1. Надати бухгалтерові Василішиній Лілії Борисівні відпустку без збереження заробітної плати на період з 12.03.20 р. по 03.04.20 р. Підстава: заява Василішиної Л. Б.

2. Надати касирові Глебовій Ользі Петрівні відпустку без збереження заробітної плати на період з 12.03.20 р. по 03.04.20 р. Підстава: заява Глебової О. П.

3. Надати секретареві Васюковій Тамарі Іванівні відпустку без збереження заробітної плати на період з 12.03.20 р. по 03.04.20 р. Підстава: заява Васюкової Т. І.

Директор ТОВ «Світанок»    (підпис)     О. П. Сисоєв

З наказом ознайомлені:

    (дата, підпис)     Л. Б. Василішина

    (дата, підпис)     О. П. Глебова

    (дата, підпис)     Т. І. Васюкова

Працівникам підприємства надана відпустка без збереження зарплати. Чи буде період перебування у цій відпустці зарахований до стажу для надання щорічної відпустки чи його доведеться «викинути» із цього стажу?

Так, цей період включатиметься до стажу для надання щорічної відпустки. Правила обчислення такого стажу викладені ст. 9 Закону № 504. Відповідно до п. 4 ч. 1 цієї статті до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, включається час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи і йому не виплачувалася зарплата в порядку, передбаченому ст. 25 та 26 Закону № 504. Як ми вже з'ясували, відпустка за свій рахунок надається на підставі ст. 26 Закону № 504. Тому і період перебування в такій відпустці включається до зазначеного стажу. Такої ж думки дотримується і Мінсоцполітики (див. лист від 29.04.16 р. № 243/13/116-16).

Висновки

  1. Відпустка без збереження заробітної плати може бути надана працівникам на весь час карантину, але тільки за їх бажанням, на підставі письмової заяви.
  2. Оформляється така відпустка відповідним наказом, зразок якого ми навели в цій консультації.

Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 8

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали