• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Договір товарної позики: оформлення


На що звернути увагу:

  • за договором товарної позики позичальник повертає кредиторові такий самий товар, який брав (у тій самій кількості та тієї самої якості);
  • товарна позика за умовчанням є безоплатною, тобто не передбачає сплату процентів позичальником, якщо інше не передбачено договором.

У чому суть договору товарної позики?

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) гроші або інші речі (товар), визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцю таку саму суму грошей (суму позики) або рівну кількість речей того самого роду та якості (ст. 1046 ЦК). Із сказаного випливає, що позичальникові доведеться повертати такий же товар, який він брав (у тій самій кількості та тієї ж якості).

На відміну від цивільного законодавства, у ПК немає визначення поняття «товарна позика». Згідно з пп. 14.1.267 ПК позика – це кошти, які надаються резидентами – фінансовими установами або нерезидентами (крім тих, що мають офшорний статус) позичальникові на певний строк із зобов'язанням їх повернення і сплатою процентів за користування сумою позики.

Але в п. 5.3 ПК сказано, що коли в ПК не визначено будь-який термін, то він уживається у значенні, установленому іншими законами. Отже, стосовно товарної позики спиратимемося на норми ЦК.

Які умови обов'язкові для договору товарної позики?

Форма договору: письмова. Виняток становлять випадки, коли договір позики укладається між фізособами і сума позики не перевищує 10 НМДГ (тобто не більше 170 грн.). Тоді договір може бути й усним. За бажання сторін договір може бути нотаріально посвідчений. Договір уважається укладеним із моменту передачі товару (ст. 1046 ЦК).

Сторони: позикодавець і позичальник. Вони обидва можуть бути як суб'єктами господарювання (підприємства, установи, організації та фізособи-підприємці), так і фізичними особами.

Істотні умови: предмет; строк і кількість товару того ж роду та якості, які необхідно повернути. Без цих умов договір уважатиметься неукладеним.

Предметом договору позики є товари, визначені родовими ознаками. Наприклад, не можна узяти в позику автомобіль, оскільки він має індивідуальні ознаки. Як сказано у ст. 184 ЦК, річ є визначеною родовими ознаками, якщо вона має ознаки, властиві всім речам того самого роду, і вимірюється числом, вагою, мірою. Крім того, річ, яка має лише родові ознаки, є замінною. Наприклад, рулони паперу, деревина, продукти харчування тощо.

Товарна позика за умовчанням є безоплатною, тобто не передбачає сплату процентів позичальником (ч. 2 ст. 1048 ЦК). Проте сторони в договорі можуть установити розмір і порядок отримання процентів. Якщо розмір процентів договором не встановлено, тоді такий процент визначатиметься на рівні облікової ставки НБУ (ч. 1 ст. 1048 ЦК). Завважимо, що договір товарної позики не вважається фінансовою послугою в розумінні Закону № 2664. Тому такий договір можуть укладати звичайні суб'єкти господарювання.

У договорі визначається порядок і строки повернення товарної позики (ч. 1 ст. 1049 ЦК). Строк договору позики чинним законодавством не регламентовано, тобто встановлюється за угодою сторін. Договором можна передбачити повернення позики повністю до призначеного строку або в розстрочку частинами (наприклад, рівними або різними частинами щомісяця або щокварталу; до якихось фіксованих дат тощо).

Якщо договором строк повернення позики не встановлено, позика повинна бути повернена протягом 30 днів із дня пред'явлення кредитором письмової вимоги позичальникові. Тому, щоб уникнути надалі спорів, рекомендуємо зазначати в договорі строк повернення позики.

Нащо ще слід зважити при укладенні договору товарної позики?

Договір товарної позики вважається укладеним з моменту передачі товару. Тому факт передачі товару позичальникові слід зафіксувати. Потрібно оформити накладну або акт приймання-передачі. Важливість цих документів пояснюється тим, що при вирішенні спорів за договором позики суди в першу чергу з'ясовують, чи був фактично переданий товар. І якщо факт передачі не доведено, договір позики вважається неукладеним.

Позика повинна бути надана способом, зазначеним у договорі позики. Датою надання в позику товару буде дата, зазначена в накладній або в акті приймання-передачі.

Співавтор
Зінаїда Омельницька

Про вигідні варіанти договірних відносин, практичні приклади їх обліку та оподаткування читайте «Постачальник + покупець = фінансова вигода + податкові переваги»

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали