Постачальник + покупець = фінансова вигода + податкові переваги
10.07.2017 1589 0 1
У чому проблема: постачальник хоче реалізувати товар, а покупець – його придбати, але в нього не вистачає грошей для швидкої оплати. Тому звичайний договір постачання тут не ефективний. Бухгалтерові треба знайти найбільш економічно вигідний варіант договірних відносин, який влаштує обидві сторони.
Чим допоможуть статті: залежно від конкретної ситуації ми пропонуємо використовувати механізм товарного кредиту або товарної позики. Обидва договори передбачають не тільки фінансову вигоду, але й податкові переваги. У статтях наведено формулювання умов договорів і практичні приклади обліку та оподаткування.
Договір товарного кредиту
Ситуація із життя. Покупець не може відразу розрахуватися за товар, а постачальник не хоче (або не може) шукати іншого покупця, але й чекати йому не з руки: потрібні гроші для закупівлі нового товару. Покупець не може взяти кредит у банку, щоб розрахуватися з постачальником. А ось постачальник може взяти кредит, щоб купити новий товар, але не хоче мати витрати на сплату процентів. Із цієї ситуації є вихід: сторонам варто укласти договір товарного кредиту.
У чому вигода для постачальника? Постачальник отримає гроші за відвантажений товар пізніше, але при цьому він отримає від покупця і суму процентів, яка компенсує йому витрати на сплату процентів банку.
У чому вигода для покупця? Покупець отримає потрібний йому товар зараз, навіть не маючи грошей для його оплати. Розрахуватися за товар (ціна плюс проценти за відстрочення оплати) він зможе пізніше, причому не виключено, що грошима, отриманими від перепродажу цього товару. Також якщо покупець продасть товар дешевше, ніж купив сам, то донараховані податкові зобов'язання з ПДВ (або їх частина) можуть бути компенсовані податковим кредитом, отриманим при сплаті процентів постачальникові (якщо ці операції відбудуться в одному звітному періоді).
Договір товарної позики
Ситуація із життя. Одному суб'єкту господарювання необхідний товар певної марки. А в іншого такий товар є, але він йому тимчасово не потрібний. У цьому випадку можна позичити товар за договором товарної позики.
У чому вигода для кредитора? Передача товару позичальникові не приводить до виникнення доходу в бухгалтерському та податковому обліку. Повернення переданого в позику товару дозволяє кредиторові відобразити податковий кредит і збільшити ліміт реєстрації. Якщо на період повернення товару запланувати постачання товарів (послуг) на суму, яка дорівнює вартості товару, що повертається, тоді сума податкових зобов'язань перекриється сумою податкового кредиту за декларацією і не зменшиться ліміт реєстрації. Крім того, якщо в позику передати товар, який тимчасово не потрібний, звільняється місце на складах (наприклад, туди можна завезти інший товар), зменшуються витрати на зберігання цього товару.
У чому вигода для позичальника? Договір позики дозволяє отримати необхідний товар без оплати. І при цьому – на відміну від безплатної передачі – позичальник може відобразити податковий кредит при отриманні цього товару і збільшити ліміт реєстрації.
Також позичальник у ході використання товару, узятого в позику, може отримати гроші від його продажу (якщо він був узятий для цієї мети) або використовувати отриманий товар для виробництва власної продукції. А згодом придбати такий самий товар для повернення позикодавцеві
Тепер розглянемо детальніше особливості юридичного оформлення таких договорів, а також облік операцій у сторін.
Договір товарного кредиту: оформлення
Договір товарної позики: оформлення
Співавтор
Зінаїда Омельницька
Коментарі до матеріалу