Втрата первинних документів може бути пов’язана з недбалістю осіб, відповідальних за зберігання документів, крадіжкою, природними катаклізмами (пожежа, повінь і т. д.). Платник податків зобов’язаний проінформувати про це податкову та зайнятися відновленням документів. Як це зробити, читайте в консультації.
Спеціальній процедурі повідомлення про втрату первинних документів через бойові дії присвячена окрема стаття «Відсутність чи втрата документів в умовах воєнного стану: варіанти дій».
Порядок дій у разі виявлення втрати або знищення бухгалтерських документів визначено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88 (далі – Положення № 88) і п. 44.5 Податкового кодексу (далі – ПК).
Передусім керівник підприємства письмово повідомляє про це правоохоронні органи та своїм наказом призначає комісію, яка встановлює, які саме документи відсутні, і з’ясовує причини їх пропажі або знищення. Результати роботи комісії оформляються актом (п. 6.10 Положення № 88).
Крім того, згідно з п. 44.5 ПК протягом 5 днів із моменту виявлення факту втрати документів необхідно повідомити про це орган ДПС.
Розглянемо покроково порядок дії підприємства при втраті документів.
При виявленні факту пропажі документів керівник підприємства:
Відповідно до ст. 60 КПК підприємство має право, зокрема, отримати від органу, до якого була подана заява, документ, що підтверджує його прийняття та реєстрацію.
Для встановлення факту втрати документів необхідно провести службове розслідування. Для цього керівник підприємства видає наказ (див. зразок 1), яким уповноважує комісію на проведення розслідування.
Зразок 1
<...> Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс» Код ЄДРПОУ 153685247
Наказ № 65
Про створення комісії для проведення службового розслідування У зв’язку з виявленням факту нестачі первинних документів за IV квартал 2018 року НАКАЗУЮ: 1. Створити комісію для проведення службового розслідування з установлення причин пропажі первинних документів за IV квартал 2018 року у складі: Голова комісії – заступник директора Ігор СЛІСАРЕНКО. Заступник голови комісії – начальник служби безпеки Сергій ІВАНЧЕНКО. Члени комісії:
2. Комісії у строк до 28.06.2024 провести службове розслідування за фактом пропажі первинних документів за IV квартал 2018 року. 3. Комісії у строк до 28.06.2024 скласти перелік відсутніх документів, обов’язковість зберігання яких ще не минула, та оформити акт.
20.06.2024 <...> |
У наказі необхідно вказати посади та власне ім'я та прізвище членів комісії. Хто повинен входити до складу такої комісії, законодавством не визначено. Як правило, комісія формується з декількох чоловік, при можливості до її складу слід включити представників служби безпеки підприємства. Також для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, охорони та державного пожежного нагляду.
Комісія повинна встановити:
Крок 3. Повідомлення органу ДПС про пропажу документів
У разі втрати первинних документів платник податків повинен повідомити про це орган ДПС за основним місцем обліку, подавши заяву в довільній формі (див. зразок 2) за підписом головного бухгалтера та керівника. У заяві слід указати:
Також до заяви потрібно додати:
Заяву слід подати протягом 5 днів із моменту виявлення факту втрати (втрати, пошкодження, дострокового знищення) документів (п. 44.5 ПК).
Зразок 2
<...> Начальнику Шевченківської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 49061, Дніпропетровська область, м. Дніпро просп. Богдана Хмельницького, буд. 25 Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс» код ЄДРПОУ 153685247 02358, м. Дніпро, площа Героїв Майдану, буд. 86 тел. + 38(056) 788-00-00 е-mail: mars1@gmail.com Заява ТОВ «Марс» відповідно до вимог п. 44.5 Податкового кодексу України повідомляє про те, що станом на 20. 06.2024 зникли первинні документи за ІV квартал 2018 року, а саме:
На цей час на підприємстві проводиться службове розслідування за фактом пропажі (втрати) первинних документів за ІV квартал 2018 року. До заяви додається Акт про пожежу від 20.06.2024.
21.06.2024 <...> |
До відома: якщо втрата документів сталася, наприклад, у результаті пожежі, то про це вказується в заяві та додається довідка, видана органом ДСНС.
Заяву з доданими до неї документами можна:
Результати роботи комісії оформляються актом (див. зразок 3), складеним у довільній формі, з описом усіх дій, учинених для розслідування причин втрати документів. Акт затверджується керівником підприємства.
Зразок 3
ТОВ «Марс» Код ЄДРПОУ 153685247 Акт про втрату документів від 28.06.2024 № 2 1. За результатами службового розслідування, проведеного комісією, створеною на виконання наказу від 20.06.2024 № 65, установлено відсутність таких документів:
Разом 41 (сорок один) документ. Документи стосуються звітного періоду – ІV квартал 2018 року. Втрата пов’язана з пожежею, що відбулася 20.06.2024 о 7:00 за адресою: м. Дніпро, площа Героїв Майдану, буд. 86. 2. З метою відновлення втрачених документів ужито таких заходів: - надіслано запит щодо отримання дублікатів документів від контрагентів за переліком:
<...> 3. До цього Акта про втрату документів додається Акт про пожежу від 20.06.2024, виданий ГУ ДСНС України в Дніпропетровській області.
|
Копія акта направляється до органу ДПС у 10-денний строк із моменту його складання. На практиці цього кроку може й не бути, якщо на етапі повідомлення податкової про втрату документів (див. крок 3) підприємство вже проведе службове розслідування і комісія складе акт (тобто акт буде направлено разом із повідомленням).
Відновити втрачені документи необхідно протягом 90 календарних днів після повідомлення органу ДПС про їх втрату (п. 44.5 ПК). Як саме це зробити, законодавство не уточнює. Виходячи із практики, можна вчинити так:
Важливо! У разі невідновлення документів, зазначених у п. п. 44.1 і 44.3 ПК, або їх повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання платником податків права на їх відновлення у порядку, передбаченому ПК, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності або на час виконання ним вимог митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Та слід врахувати й п. 44.6 ПК, за яким якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в п. 86.7 ПК платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності. Якщо ж платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку п. 86.7 ПК документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Невиконання вимог щодо зберігання документів для підприємства та його посадових осіб може обернутися фінансовою, адміністративною та/або кримінальною відповідальністю.
Фінансова відповідальність. Податкові органи мають право застосувати до платника податків штраф у розмірі 1 020 грн на підставі п. 121.1 ПК – за незабезпечення зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів із питань обчислення та сплати податків і зборів. Штраф за повторне таке порушення протягом року становитиме 2 040 грн.
Адміністративна відповідальність. На посадових осіб підприємства, відповідальних за схоронність первинних документів, можуть бути накладені штрафи на підставі:
Кримінальна відповідальність. За навмисне знищення або приховування документів на підприємстві, якщо така дія вчинена в корисливих цілях, до правопорушника (посадової особи) застосовується кримінальна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі до 50 НМДГ (до 850 грн) або пробаційного нагляду на строк до 3 років, або обмеження волі на строк до 3 років (ст. 357 Кримінального кодексу). Якщо така дія призвела до порушення роботи підприємства, винуватцю загрожує штраф у розмірі до 70 НМДГ (до 1 190 грн), або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на строк до 3 років.
Відповідальність за заниження податків і зборів на суму операцій, не підтверджених первинними документами. Якщо підприємство не відновить у строк первинні документи, це може обернутися негативними податковими наслідками. Підприємство не буде мати права ні на податковий кредит, ні на витрати за операціями, не підтвердженими необхідними первинними документами.
У разі втрати первинних документів (пожежа, крадіжка й т. п.) підприємство повинне повідомити про це орган ДПС, направивши заяву в довільній формі за підписом головного бухгалтера та керівника. У заяві потрібно вказати обставини втрати документів, коли та за який період вони втрачені і навести їх загальний перелік. Повідомити ДПС слід протягом 5 днів із моменту виявлення факту втрати. Також слід звернутися до правоохоронних органів. Крім того, на підприємстві створюється комісія для проведення службового розслідування, яка встановлює, які саме документи відсутні, і з’ясовує причини їх пропажі або знищення. Результати роботи комісії оформляються актом. Відновити втрачені документи необхідно протягом 90 календарних днів після повідомлення органу ДПС про їх втрату. За невідновлення документів підприємство може не тільки піддатися фінансовим санкціям, але й позбутися права на податковий кредит і витрати за операціями, не підтвердженими первинними документами.