Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Договір товарного кредиту: оформлення


На що звернути увагу:

  • договір товарного кредиту – це різновид договору купівлі-продажу;
  • договір полягає у письмовій формі і за бажанням сторін може бути нотаріально посвідчений;
  • нарахування процентів за договором товарного кредиту не є фінансовою послугою.

У чому суть товарного кредиту?

Суть товарного кредиту полягає в тому, що продавець (постачальник) передає товар у власність покупця, а покупець повинен розрахуватися за товар пізніше, але сплатити проценти за відстрочення або розстрочення платежу.

Ні в Цивільному, ні в Господарському кодексі (далі – ЦК, ГК) немає визначення поняття «товарний кредит». Але у ст. 694 ЦК сказано, що договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товарів у кредит з відстроченням або розстроченням платежу. Звідси ми можемо зробити висновок, що з правової точки зору договір товарного кредиту є різновидом договору купівлі-продажу.

Визначення товарного кредиту міститься в Податковому кодексі (далі – ПК). Згідно з пп. 14.1.245 ПК під товарним кредитом слід розуміти передачу товарів резидентом або нерезидентом у власність юридичних або фізичних осіб за договором, який передбачає відстрочення остаточних розрахунків на певний строк та отримання процентів за таке відстрочення. Право власності на товар переходить до покупця у момент підписання договору або в момент отримання товару. Тобто до погашення покупцем заборгованості за товар.

Які вимоги до договору товарного кре­диту?

Форма договору: письмова, за бажанням сторін договір може бути нотаріально посвідчений.

Сторони: продавець (постачальник) і покупець. Другою стороною договору може бути як суб'єкт господарювання, так і фізична особа – не підприємець.

Істотні умови: ціна товару, порядок, строки і розміри платежів (ч. 1 ст. 695 ЦК). Без цих умов договір уважатиметься неукладеним. Крім істотних сторони можуть включити до договору й інші умови продажу товарів у розстрочку.

Нарахування процентів: проценти нараховуються у двох випадках, передбачених ч. 5 ст. 694 ЦК.

У яких саме двох випадках нараховуються проценти за договором товарного кредиту?

Випадок перший. Проценти нараховуються на вартість товару, проданого у кредит. У цьому випадку слід мати на увазі, що проценти не повинні включатися до ціни товару. Тому в договорі слід окремо прописати ціну договору й окремо зазначити проценти, які нараховуватимуться за надану розстрочку або відстрочку платежу. Наприклад, формулювання в договорі може бути таке: «Товарний кредит з відстроченням платежу за договором надається під 0,01 %, що нараховується на загальну вартість товару за кожний день, починаючи з наступного дня після фактичної передачі товару і закінчуючи датою фактичної оплати покупцем вартості товару за цією угодою».

Зверніть увагу: нарахування процентів за договором товарного кредиту не є фінансовою послугою в розумінні Закону від 12.07.01 р. № 2664-III (далі – Закон № 2664). Крім того, ст. 694 ЦК прямо передбачене нарахування процентів за надану покупцеві відстрочку в оплаті товарів. У такому разі нарахування процентів є платою за надану послугу – відстрочку або розстрочку платежу.

Випадок другий. Якщо покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються проценти відповідно до ст. 536 ЦК. Такі проценти нараховуються з дня, коли товар повинен бути сплачений, до дня фактичної оплати. Зі ст. 536 ЦК випливає, що боржник зобов'язаний сплатити встановлені договором або законом проценти за користування чужими грошима. Наприклад, формулювання в договорі може бути таке: «Якщо покупець порушує встановлені договором строки оплати товару, він зобов'язаний сплатити продавцеві пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що нараховується на суму заборгованості за кожний день прострочення».

У розумінні зазначеної статті проценти не є заходом відповідальності. Вони є платою за весь час користування чужими грошима (тобто грошима, які мали надійти постачальникові). Такої позиції дотримується ВГСУ (постанова від 13.06.17 р., ЄДРСР, рег. № 67125512).

На що ще слід зважити при укладенні договору товарного кредиту?

Слід дотримуватися правил, установлених ст. 694 ЦК, зокрема:

  • продаж товару здійснюється за цінами, які діють на день продажу. Зміна цін на товари, передані в розстрочку, не впливає на суму заборгованості покупця, якщо інше не встановлено договором або законом. Розрахунки за продані товари за договором товарного кредиту здійснюються у строки, визначені сторонами в договорі;
  • якщо продавець не передасть товар покупцеві, останній має право відмовитися від договору (ст. 665 ЦК);
  • продавець має право зажадати, щоб покупець повернув йому своєчасно не оплачений товар;
  • з моменту передачі товару і до його фактичної оплати продавцеві належить право застави на такий товар. Застава, як розраховує постачальник, «змусить» покупця виконати своє зобов'язання оплатити товар.

Співавтор
Зінаїда Омельницька

Про вигідні варіанти договірних відносин, практичні приклади їх обліку та оподаткування читайте «Постачальник + покупець = фінансова вигода + податкові переваги»

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

6864 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали