Шановні колеги!
Коротко ознайомлю вас із темами статей, опублікованих цього тижня в Uteka-Комерція.
Щорічна відпустка працівника з неповним робочим часом: особливості надання. Неповний робочий час є популярним форматом роботи для багатьох працівників, особливо для тих, хто поєднує роботу з навчанням, доглядом за дітьми та іншими особистими обставинами. Проте коли йдеться про щорічну відпустку, у працівників і роботодавців виникають запитання, наприклад чи впливає неповний робочий час на тривалість відпустки та на які нюанси слід зважити під час воєнного стану? Тому в консультації ми розглянули особливості надання щорічної відпустки таким працівникам, роз’яснили їхні права, а також розповіли про обов’язки роботодавця.
Військовий збір для фізосіб-підприємців: порядок розрахунку, сплати та звітності. Із 1 січня 2025 року платниками військового збору за себе стали, зокрема, фізособи – платники єдиного податку всіх груп. При цьому підприємцям на загальній системі оподаткування встановили підвищену ставку військового збору (5 % замість 1,5 %) та обов'язок сплачувати авансові платежі за цим збором. Зазначені новації регламентуються оновленою нормою п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу. Зазначимо, що новий порядок справляння військового збору з підприємців діє до 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан в Україні. Ми розповіли, як розрахувати, сплатити та в якій звітності відобразити суму військового збору фізособам-єдинникам, а також підприємцям-загальносистемникам.
Як підписати документ кваліфікованим електронним підписом? Суб’єкти господарювання з кожним днем дедалі активніше використовують у своїй діяльності електронний документообіг. Зокрема, для обміну документами з контрагентами (договори, акти виконаних робіт, рахунки тощо), а також для оформлення взаємовідносин із працівниками, особливо з тими, хто працює дистанційно. При цьому часто виникає запитання: як підписати документ за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), якщо у підписувача немає відповідного програмного забезпечення? У статті ми пояснили, як на практиці можна підписати електронний документ за допомогою КЕП без спеціальних програм, що дозволяють це зробити.
Чи може працівник підписати заяву на відпустку власним КЕП? Співробітник підприємства, який працює в дистанційному режимі, хоче подати в електронному вигляді заяву про надання йому чергової щорічної відпустки. Виникла низка запитань. Чи можна у принципі приймати від працівників електронні заяви на відпустку? Якщо можна, то за яких умов? Заява на відпустку, яка надходить роботодавцю в електронному вигляді, має бути написана працівником від руки? Чи це може бути текст, набраний на комп'ютері? Відповіді тут.
Підприємець на загальній системі не провадить діяльність: чи потрібно йому сплачувати ЄСВ? Підприємець (загальна система оподаткування) з початку 2025 року тимчасово не здійснює діяльність і відповідно не отримує дохід. Чи повинен він у такій ситуації сплачувати ЄСВ за себе? Дізнайтеся відповідь, пройшовши за посиланням.
Чи можна підписати е-ТТН пізніше дня завершення перевезення? Бухгалтерів підприємств, які перейшли на застосування електронної товарно-транспортної накладної (е-ТТН), хвилюють деякі питання: наскільки важлива в е-ТТН дата підпису, чи, може, має значення тільки дата складання? Чи буде дійсна е-ТТН, якщо якась із сторін підписала її не на дату перевезення, а через день-два після його завершення? Слід зазначити, що ці хвилювання небезпідставні, адже підписання е-ТТН пізніше дати завершення перевезення спричиняє податкові ризики. У статті ми пояснили чому та порадили, як ці ризики мінімізувати.
Графік відпусток: чи потрібен під час війни та які відпустки до нього включати? Одним із питань, яке викликає дискусії серед роботодавців і працівників, є необхідність складання графіка відпусток під час воєнного стану. Чи дійсно такий графік зараз потрібен, і якщо так, то які відпустки варто до нього включати? Докладно про це читайте тут.
Лікарняний у відпустці: як оплачувати? Ситуація, коли працівник захворів під час щорічної відпустки, не є рідкістю. У таких випадках виникають запитання: чи оплачується лікарняний, як це впливає на тривалість відпустки та як мають діяти працівник і роботодавець? Ми розглянули, як продовжити чи перенести відпустку та як оплачуються дні відпустки, на які припав період непрацездатності.
Оформлення щорічних відпусток: як зробити це правильно? Щорічна відпустка – це не лише законне право кожного працівника на відпочинок, а й важливий елемент трудових відносин, який потребує правильного оформлення. Ми детально розглянули, як належним чином оформити щорічну відпустку, щоб дотримати вимоги законодавства, уникнути непорозумінь і забезпечити комфортний відпочинок для працівників та безперебійну роботу підприємства.
Наступного тижня в публікаціях Uteka-Комерція ми розглянемо такі питання:
Корисного вам читання!
З повагою
Зінаїда ОМЕЛЬНИЦЬКА,
головна редакторка Uteka-Комерція