Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фінансова звітність сільгосппідприємства за 2022 рік: особливості складання та подання

31.01.2023 1376 0 1

Наближається час подання річної фінансової звітності. Отже, на бухгалтерів чекає велика кропітка робота, адже необхідно врахувати всі законодавчі зміни, що відбулися у звітному році. Крім того, майже в кожного сільгосппідприємства з’явилися нові, нетипові операції та події, здебільшого спричинені воєнним станом, а також економічними реаліями, що також потребує від бухгалтера розробки або вибору нових облікових підходів.

Значно полегшить вашу роботу наш спецвипуск. Тут ми розповімо: як заповнити порядково комплект фінзвітності великим, середнім підприємствам, а також суб’єктам малого та мікропідприємництва з огляду на законодавчі новації-2022, що робити в разі виявлення помилки у фінзвітах за минулі роки. Нагадаємо загальні правила подання фінзвітності та заходи відповідальності за її неподання, які діють у період воєнного стану. А також зупинимось на тих нетипових операціях та подіях, які вплинули на показники звітності за 2022 рік (втрата сільгосппродукції, знищення майна, неможливість доступу до свого майна на тимчасово окупованих територіях, вилучення, відчуження майна, отримання та використання гуманітарної допомоги тощо).

Коли та які форми подавати

Протягом звітного року до Закону від 16.07.1999 № 996-XIV і Порядку, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 № 419, були внесені уточнення та зміни (Законом від 19.07.2022 № 2435-IX, а також постановами КМУ від 10.06.2022 № 667 і від 29.11.2022 № 1327). Усі ці зміни вже діють, тому зараз усі підприємства повинні подавати фінзвітність-2022 за оновленими правилами.

Про загальні вимоги до фінзвітності, а також як комерційним підприємствам вибрати «свої» звітні форми за 2022 рік і подати фінзвітність виходячи з нових правил – у публікаціях.

Фінзвітність-2022: коли та які форми подавати

Хто повинен оприлюднювати фінансову звітність

Фінансова звітність за МСФЗ: порядок подання та строки

Фінзвітність з декларацією з податку на прибуток: правила подання

Форма № 1 «Баланс» (Звіт про фінансовий стан)

Досвідченому бухгалтерові досить одного погляду на цю форму фінзвітності, щоб зробити висновок про фінансовий стан підприємства. До того ж, інвестори також уважно вивчають дані Балансу. Крім того, за даними Балансу розраховується важливий показник – вартість чистих активів.

Складаючи цю форму звітності, слід урахувати оновлені правила обліку основних засобів та біологічних активів, які були запроваджені 2022 року.

Про оновлені правила обліку деяких активів, а також як скласти Баланс, розповідаємо у матеріалах далі.

Форма № 1 «Баланс» (Звіт про фінансовий стан)

Чи треба переглянути строк корисного використання ОЗ, ліквідаційну вартість, метод амортизації на кінець року?

Зміни в бухобліку: ліквідаційна вартість, амортизація, переоцінка ОЗ та інвентаризація в разі знищення майна

Методрекомендації з обліку ОЗ та біологічних активів: зміни від Мінфіну-2022

Операції з резервом сумнівних боргів у платника податку на прибуток

Тестування зміни корисності основних засобів

Переоцінка основних засобів: як провести

Чисті активи: порядок розрахунку та наслідки зниження

Форма № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)»

Цей звіт відображає результати діяльності підприємства протягом звітного періоду у вигляді прибутку чи збитку. Для платників податку на прибуток він є основою для складання податкової декларації.

Розгляньмо особливості складання такого звіту:

Форма № 2 «Звіт про фінансові результати»

Звіт про рух грошових коштів (форми № 3 та 3-н)

Звіт про рух грошових коштів вважається однією з найскладніших форм фінансової звітності. Для його правильного складання необхідно вести протягом року докладну аналітику, і будь-які помилки можуть призвести до того, що його показники не зійдуться. Підприємства можуть вибрати спосіб складання Звіту за прямим або непрямим методом із застосуванням відповідної форми. У консультаціях ми розповімо, як скласти Звіт за допомогою різних методів.

Форма № 3 «Звіт про рух грошових коштів (за прямим методом)»

Форма № 3-н «Звіт про рух грошових коштів (за непрямим методом)»

Звіт про власний капітал (форма № 4)

Форма № 4 «Звіт про власний капітал» – не найскладніший із фінансових звітів. Показники, які в ньому відображаються, зазвичай не потребують спеціальних розрахунків, а просто переносяться з інших форм звітності або з регістрів бухобліку. Однак складання Звіту потребує уваги, а включені до нього показники – ретельного аналізу. Тим паче що найчастіше саме йому передусім приділяють увагу найбільш зацікавлені користувачі фінзвітності – власники підприємства. Адже йдеться про їхній власний капітал, а капітал, як відомо, не пробачає легковажного ставлення до себе. Причому це однаково стосується як поводження з капіталом, так і його обліку.

У консультаціях розповідаємо, як заповнювати Звіт та як обліковувати господарські операції, пов’язані з формуванням та змінами у складі власного капіталу.

Як скласти форму № 4 «Звіт про власний капітал»

Додатковий капітал для ФГ та ТОВ: як формувати та коли можна повернути внески

Нематеріальні активи: переоцінка вартості та списання

Переоцінка основних засобів: як провести

Операції з додатковим і резервним капіталом

Інвентаризація резерву відпусткових: на що звернути увагу в 2022 році

Коли відображати нарахування дивідендів за минулий рік: у фінзвітності за минулий рік чи за поточний?

Дивіденди у фінзвітності емітента та інвестора

Як закрити борг засновника ФГ його дивідендами

Примітки до річної фінансової звітності (форма № 5)

Форма № 5 є невід’ємною складовою річної фінансової звітності. Її  обов’язково подають усі підприємства (юрособи), за винятком: бюджетних установ; іноземних представництв; малих і мікропідприємств; непідприємницьких товариств; підприємств, які складають звітність за МСФЗ. У ній у табличному вигляді наведено мінімальний обсяг інформації, яку мають зазначати всі підприємства, що складають Примітки.

Водночас, заповнюючи цю форму за 2022 рік, слід урахувати нові, нетипові операції та події, здебільшого спричинені воєнним станом, а також економічними реаліями. Це, зокрема, знищення майна, неможливість доступу до свого майна на тимчасово окупованих територіях, вилучення, відчуження майна для його використання в умовах правового режиму воєнного стану тощо, отримання та використання гуманітарної допомоги. Усі ці аспекти мають знайти своє відображення і розкриватися у Примітках до річної фінзвітності.

У наступних консультаціях ми наводимо постатейний порядок заповнення Приміток для сільгосппідприємства. Крім того, розповідаємо про облікову політику нетипових, нових операцій, які мали місце у звітному році, а також як це має позначитися на змісті цього звіту.

Примітки до річної фінансової звітності (форма № 5): як заповнити сільгосппідприємству

Біологічні активи у фінансовій звітності

Актуалізуємо облікову політику сільгосппідприємства: емфітевзис, орендна плата, виробничі витрати, основні засоби, держпідтримка

Нетипові операції у Примітках до фінзвітності сільгоспіпдприємства-2022: знищення, вилучення, відчуження майна, гуманітарна допомога

Скорочена фінзвітність

Згідно з ч. 3 ст. 11 Закону № 996 для мікро- і малих підприємств, непідприємницьких товариств і представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності (крім тих, які складають фінзвітність за МСФЗ) установлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі Балансу та Звіту про фінансові результати.

Зауважимо, що критерії визначення того, які юрособи належать до мікро- та малих підприємств, у 2022 році уточнено (зміни діють з 10 серпня завдяки Закону від 19.07.2022 № 2435-IX). Детальніше про це ми писали в публікації «Зміни до Закону про бухоблік: поповнення в колі підприємств, які застосовують МСФЗ, та реквізити первинки».

Також у 2022 році законодавці виключили із Закону № 996 згадку про спрощений облік доходів і витрат. Про аналіз змін за 2022 рік та перспективи 2023-го – див. у матеріалі «Зміни у правилах бухобліку – 2023: нові вимоги щодо спрощеного обліку, обліку нематеріальних активів, консолідованої звітності, первинних документів». Тож, починаючи зі звітності за 2022 рік, усі єдинники (у т. ч. і платники єдиного податку третьої групи) мають подавати фінзвітність за формами і в порядку, передбачених для розмірної категорії їх підприємства (мікро, мале, середнє або велике).

Детально про порядок заповнення фінансової звітності малого підприємства (форми № 1-м та № 2-м) та мікропідприємства (форми № 1-мс і № 2-мс) йдеться у наступній консультації.

Скорочена фінзвітність

Відповідальність за неподання, неоприлюднення фінзвітності в період дії воєнного стану

Підприємства подають фінансові та аудиторські звіти протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи. Аналогічні умови діють і щодо оприлюднення фінансової звітності разом з аудиторським звітом, звітом про управління, звітом про платежі на користь держави.

У період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до підприємств не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності.

Детально про згадані послаблення та їх законодавче регулювання – у нашому матеріалі:

Подання фінзвітності: чи застосовують штрафи під час воєнного стану?

Виправлення помилок та події після дати балансу

Як виправити помилки в бухобліку та фінзвітності за поточний та минулі періоди

Події після дати балансу: як розкрити у фінзвітності за НП(С)БО

Подання фінзвітності: чи застосовують штрафи під час воєнного стану?

Як виправити помилки в бухобліку та фінзвітності за поточний та минулі періоди

Звіт про управління

Звіт про управління не належить до складу фінансової звітності. І навіть заповнювати його має не бухгалтер підприємства. Проте на практиці для заповнення цього Звіту якраз і звертаються до бухгалтера. Тому ми розглянемо, куди і в які терміни потрібно подати Звіт та як його скласти.

Як заповнити Звіт про управління

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали