На що звернути увагу:
У чому суть товарного кредиту?
Суть товарного кредиту полягає в тому, що продавець (постачальник) передає товар у власність покупця, а покупець повинен розрахуватися за товар пізніше, але сплатити проценти за відстрочення або розстрочення платежу.
Ні в Цивільному, ні в Господарському кодексі (далі – ЦК, ГК) немає визначення поняття «товарний кредит». Але у ст. 694 ЦК сказано, що договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товарів у кредит з відстроченням або розстроченням платежу. Звідси ми можемо зробити висновок, що з правової точки зору договір товарного кредиту є різновидом договору купівлі-продажу.
Визначення товарного кредиту міститься в Податковому кодексі (далі – ПК). Згідно з пп. 14.1.245 ПК під товарним кредитом слід розуміти передачу товарів резидентом або нерезидентом у власність юридичних або фізичних осіб за договором, який передбачає відстрочення остаточних розрахунків на певний строк та отримання процентів за таке відстрочення. Право власності на товар переходить до покупця у момент підписання договору або в момент отримання товару. Тобто до погашення покупцем заборгованості за товар.
Які вимоги до договору товарного кредиту?
Форма договору: письмова, за бажанням сторін договір може бути нотаріально посвідчений.
Сторони: продавець (постачальник) і покупець. Другою стороною договору може бути як суб'єкт господарювання, так і фізична особа – не підприємець.
Істотні умови: ціна товару, порядок, строки і розміри платежів (ч. 1 ст. 695 ЦК). Без цих умов договір уважатиметься неукладеним. Крім істотних сторони можуть включити до договору й інші умови продажу товарів у розстрочку.
Нарахування процентів: проценти нараховуються у двох випадках, передбачених ч. 5 ст. 694 ЦК.
У яких саме двох випадках нараховуються проценти за договором товарного кредиту?
Випадок перший. Проценти нараховуються на вартість товару, проданого у кредит. У цьому випадку слід мати на увазі, що проценти не повинні включатися до ціни товару. Тому в договорі слід окремо прописати ціну договору й окремо зазначити проценти, які нараховуватимуться за надану розстрочку або відстрочку платежу. Наприклад, формулювання в договорі може бути таке: «Товарний кредит з відстроченням платежу за договором надається під 0,01 %, що нараховується на загальну вартість товару за кожний день, починаючи з наступного дня після фактичної передачі товару і закінчуючи датою фактичної оплати покупцем вартості товару за цією угодою».
Зверніть увагу: нарахування процентів за договором товарного кредиту не є фінансовою послугою в розумінні Закону від 12.07.01 р. № 2664-III (далі – Закон № 2664). Крім того, ст. 694 ЦК прямо передбачене нарахування процентів за надану покупцеві відстрочку в оплаті товарів. У такому разі нарахування процентів є платою за надану послугу – відстрочку або розстрочку платежу.
Випадок другий. Якщо покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються проценти відповідно до ст. 536 ЦК. Такі проценти нараховуються з дня, коли товар повинен бути сплачений, до дня фактичної оплати. Зі ст. 536 ЦК випливає, що боржник зобов'язаний сплатити встановлені договором або законом проценти за користування чужими грошима. Наприклад, формулювання в договорі може бути таке: «Якщо покупець порушує встановлені договором строки оплати товару, він зобов'язаний сплатити продавцеві пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що нараховується на суму заборгованості за кожний день прострочення».
У розумінні зазначеної статті проценти не є заходом відповідальності. Вони є платою за весь час користування чужими грошима (тобто грошима, які мали надійти постачальникові). Такої позиції дотримується ВГСУ (постанова від 13.06.17 р., ЄДРСР, рег. № 67125512).
На що ще слід зважити при укладенні договору товарного кредиту?
Слід дотримуватися правил, установлених ст. 694 ЦК, зокрема:
Співавтор
Зінаїда Омельницька
Про вигідні варіанти договірних відносин, практичні приклади їх обліку та оподаткування читайте «Постачальник + покупець = фінансова вигода + податкові переваги»