Варіанти приведення відомостей про цільове призначення земельної ділянки у відповідність до діючого Класифікатора
БІльше за темою:
Зміна цільового використання земельної ділянки: коли це обов’язково
Держгеокадастр звертає увагу власників і користувачів земельних ділянок усіх форм власності!
Для ефективного податкового адміністрування нарахування та справляння плати за землю відомості Державного земельного кадастру (далі – ДЗК) повинні містити коректну інформацію про цільове призначення земельної ділянки.
Наявність помилок у цільовому призначенні може спричиняти недоотримання коштів місцевими бюджетами та некоректне нарахування податкових зобов’язань для фізичних і юридичних осіб.
На сьогодні до ДЗК відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться виключно у вигляді коду цільового призначення, який має формат XX.XX (5 символів, включаючи крапку). Внесення разом з кодом письмової назви цільового призначення є порушенням формату внесення даних, та потребує виправлення.
Код цільового призначення має відповідати Класифікатору видів цільового призначення земельних ділянок (далі – Класифікатор) (додаток 59 до Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051, далі – Постанова № 1051, Порядок).
Однак, бувають випадки, коли цільове призначення земельної ділянки визначено згідно із документами, які набрали чинності до прийняття Постанови № 1051, а саме:
- Український класифікатор цільового використання землі, затверджений листом Держкомітету по земельних ресурсах від 24.04.1998 № 14-1-7/1205 (далі – УКЦВЗ),
- Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Держкомітету із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548.
Розглянемо перший випадок
1. Цільове призначення земельної ділянки визначено згідно із УКЦВЗ, а також у разі коли таке цільове призначення визначено до набрання чинності УКЦВЗ
1.1. Коли відомості ДЗК про цільове призначення земельної ділянки містять інформацію з такими кодами цільового використання УКЦВЗ: 1.1, 1.4, 1.5, 1.7, 1.10, 1.10.1, 1.10.2, 1.10.4, 1.10.5, 1.11.2, 1.12.1, 1.12.3, 1.12.4, 1.12.5, 1.12.6, 1.12.8, 1.14.1, 1.14.3, 1.14.4, 1.14.5, 1.14.6, 1.14.7, 1.14.8, 1.20, 1.21.1, 2.1, 2.4, 2.5, 2.7, 3.1, 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.2.1, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.6, 3.2.7, 3.2.8, 3.4, 6.1, внесення змін до відомостей ДЗК щодо цільового призначення земельної ділянки здійснюється виключно:
- за заявою власника або користувача земельної ділянки, за згодою власника (розпорядника), за формою згідно з додатком 12 до Порядку.
1.2. Коли відомості ДЗК про цільове призначення земельної ділянки містять інформацію про код цільового використання УКЦВЗ (відмінний від перелічених вище), для внесення змін до відомостей щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подаються:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку;
- електронний документ з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до Класифікатора (формується сертифікованим інженером-землевпорядником);
- лист структурного підрозділу Держгеокадастру, який здійснює повноваження на відповідній території, щодо можливості визначення цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікатором (лист структурного підрозділу Держгеокадастру надається (протягом 30 календарних днів) на запит власника або користувача земельної ділянки з урахуванням матеріалів формування земельної ділянки).
Розглянемо другий випадок
2. Цільове призначення земельної ділянки визначено згідно із Класифікацією видів цільового призначення земель (в поле цифрового коду цільового призначення внесена його назва).
2.1. Коли до відомостей ДЗК щодо цільового призначення земельної ділянки одночасно внесено:
а) і код цільового призначення земельної ділянки,
б) і назву цільового призначення земельної ділянки (до прикладу, 01.08 Для сінокосіння і випасання худоби),
які чітко відповідають Класифікатору, то для внесення змін до відомостей ДЗК щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подається:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку.
2.2. Коли до відомостей ДЗК щодо цільового призначення земельної ділянки внесено:
а) лише назву цільового призначення земельної ділянки,
яка чітко відповідає Класифікатору, то для внесення змін до відомостей ДЗК щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подається:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку.
2.3. Коли до відомостей ДЗК щодо цільового призначення земельної ділянки внесено:
а) код і назву цільового призначення земельної ділянки,
б) лише код цільового призначення земельної ділянки,
в) лише назву цільового призначення земельної ділянки,
які не відповідають Класифікатору, то для внесення змін до відомостей ДЗК щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подаються:
варіант 1:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку;
- електронний документ з визначеним згідно із Класифікатором цільовим призначенням земельної ділянки у форматі XX.XX (5 символів) (формується сертифікованим інженером-землевпорядником);
- документація із землеустрою (матеріали формування земельної ділянки або проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки);
варіант 2, за умови наявності у ДЗК відомостей про затверджені функціональні зони:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки, яка розташовується в межах відповідної функціональної зони, за формою згідно з додатком 12 до Порядку;
варіант 3, за умови відсутності затверджених функціональних зон, але наявності містобудівної документації щодо відповідної земельної ділянки:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку;
- електронний документ з визначеним згідно із Класифікатором цільовим призначенням земельної ділянки у форматі XX.XX (5 символів) (формується сертифікованим інженером-землевпорядником);
- витяг з містобудівної документації.
Крім того, розглянемо випадок, коли цільове призначення земельної ділянки визначено згідно із Класифікатором, проте не зазначено його код.
Коли до відомостей ДЗК щодо цільового призначення земельної ділянки внесено:
а) назву цільового призначення,
то для внесення змін до відомостей ДЗК щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подається:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку.
Тепер розглянемо третій випадок
3. Звертаємо увагу на алгоритм дій у випадку, коли відомості про цільове призначення земельної ділянки внесено до Державного земельного кадастру з помилкою.
3.1. У разі коли до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки внесено:
а) цільове призначення, яке не відповідає цільовому призначенню, встановленому рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування,
то для виправлення таких відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подається:
- заява заінтересованої особи за формою згідно з додатком 35 до Порядку;
- документи (або їх посвідчені копії), на підставі яких до Державного земельного кадастру внесені відомості щодо цільового призначення земельної ділянки;
- документи, що містять технічні помилки;
- документи з виправленими технічними помилками, які є підставою для виправлення відповідних технічних помилок у відомостях Державного земельного кадастру (виготовляються сертифікованим інженером-землевпорядником);
- електронний документ (формується сертифікованим інженером-землевпорядником);
- документ, що підтверджує оплату послуг з виправлення технічних помилок у відомостях Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки.
Зауважуємо, що внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру здійснюються державними кадастровими реєстраторами безоплатно.
Проте, розробка документації із землеустрою та електронного документа здійснюється сертифікованими інженерами-землевпорядниками згідно із договором на виконання робіт. Замовники документації із землеустрою за рахунок власних коштів мають право на вибір розробника та укладення з ним договору, в якому визначається строк та вартість робіт. Інформацію про сертифікованих інженерів-землевпорядників можна отримати на сайті Держгеокадастру у розділі «Онлайн сервіси» (Державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників) або у територіальному органі Держгеокадастру у відповідному районі.
На сьогодні подача заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру (опрацьовується протягом 14 робочих днів) та заяви про виправлення технічних помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру (опрацьовується в дводенний строк), і відповідних документів, необхідних для внесення таких змін/виправлень, здійснюється сертифікованим інженером-землевпорядником через електронний сервіс (кабінет) сертифікованого інженера-землевпорядника. Зазначені заяви опрацьовуються державним кадастровим реєстратором, обраним програмним забезпеченням Державного земельного кадастру за принципом випадковості.
У разі виникнення запитань чи необхідності консультацій, можна звертатися до територіального органу Держгеокадастру у відповідному районі або за номером «гарячої лінії» 0 800 300 808.
Держгеокадастр
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу