Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Держпраці пояснює норми трудового законодавства

07.11.2019

Чи може працівник бути допущений до роботи без оформлення трудових відносин?

Для укладення трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи (ч. 2, 3 ст. 24 КЗпП).

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування ЄСВ про прийняття працівника на роботу в порядку, установленому КМУ.

Що слід урахувати в разі встановлення випробувального строку?

Згідно зі ст. 26 КЗпП під час укладення трудового договору угодою сторін може бути обумовлено випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Така умова має бути зафіксована в наказі (розпорядженні) про прийняття працівника на роботу.

Увага! У період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.

Відповідно до ст. 27 КЗпП строк випробування у разі прийняття на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням із відповідним органом первинної профспілкової організації, – шести місяців.

Строк випробування у разі прийнятття на роботу робітників не може бути більше одного місяця.

До строку випробування не зараховуються дні, коли працівник не працював незалежно від причин.

Коли закінчується випробувальний строк?

Згідно зі ст. 28 КЗпП якщо строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він уважається таким, який витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається на загальних підставах.

У разі встановлення власником або уповноваженим ним органом невідповідності працівника обійманій посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні. Розірвання трудового договору із цих підстав може бути оскаржене працівником у порядку, установленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ЛИСТ

від 05.09.2019 р. № К-960/02.04/12-08/10373

Про надання роз'яснень

Головним управлінням Держпраці у Харківській області за дорученням Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці в межах наданих повноважень розглянуто <...> звернення <...> стосовно надання роз'яснень з питань, викладених у додатку.

Стосовно першого та другого питання повідомляємо наступне:

Частинами другою та третьою ст. 24 КЗпП передбачено, що при укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 26 КЗпП при укладені трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробовування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробовування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття працівника на роботу.

В період випробовування на працівників поширюється законодавство про працю.

Відповідно до ст. 27 КЗпП строк випробовування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним органом первинної профспілкової організації, - шести місяців.

Строк випробовування при прийняті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.

До строку випробовування не зараховуються дні, коли працівник не працював незалежно від причин.

Згідно з статтею 28 КЗпП коли строк випробовування закінчився, а працівник продовжую працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається на загальних підставах.

Уразі встановлення власником або уповноваженим ним органом невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробовування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питанні звільнення.
 
Заступник начальника    

О. Петренко

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 2
Відсортовано:
Популярне
29.04.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Відстрочку від мобілізації для студентів і педагогів можуть обмежити: законопроєкт ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 22.04.2025 Категорію тих, хто має переважне право залишення на роботі при звільненні, розширять: проєкт закону Як ДПС застосовуватимуть відеореєстр...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
01.05.2025
Коли особі з інвалідністю можуть відмовити в працевлаштуванні
Про це працівниця закладу торгівлі запитала в посадовців управління інспекційної діяльності у Запорізькій області. Інспектори роз’яснили, що, відповідно до ст. 17 Закону від 21.03.1991 № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» відмова в укладенні т...
01.05.2025
Чи буде порушенням не одночасне подання Звіту про КІК та декларації про майновий стан і доходи
Чи вважається порушенням, якщо Звіт про контрольовані іноземні компанії та декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація) за звітний (податковий) період подані не одночасно, але до настання граничного терміну подання Декларації (до 1 травня)? Відповідно до Податкового кодексу (далі...
01.05.2025
Оновлено Базу правових позицій Верховного Суду
Представлено вдосконалену версію інноваційного ІТ-продукту, розробленого за підтримки Проєкту ЄС «Право-Justice» задля забезпечення єдності судової практики, підвищення правової визначеності та полегшення доступу до правових позицій у рішеннях Верховного Суду. Що нового в Базі правових ...
Кращі матеріали