Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Гоструда объясняет нормы трудового законодательства

07.11.2019 760 2 0

Может ли работник быть допущен к работе без оформления трудовых отношений?

Для заключения трудового договора гражданин обязан подать паспорт или другой документ, удостоверяющий личность, трудовую книжку, а в случаях, предусмотренных законодательством, также документ об образовании (специальности, квалификации), о состоянии здоровья и другие документы (ч. 2, 3 ст. 24 КЗоТ).

Работник не может быть допущен к работе без заключения трудового договора, оформленного приказом или распоряжением собственника или уполномоченного им органа, и уведомления центрального органа исполнительной власти по вопросам обеспечения формирования и реализации государственной политики по администрированию ЕСВ о приеме работника на работу в порядке, установленном КМУ.

Что следует учесть в случае установления испытательного срока?

Согласно ст. 26 КЗоТ во время заключения трудового договора соглашением сторон может быть оговорено испытание в целях проверки соответствия работника поручаемой ему работе. Такое условие должно быть зафиксировано в приказе (распоряжении) о приеме работника на работу.

Внимание! В период испытания на работников распространяется законодательство о труде.

В соответствии со ст. 27 КЗоТ испытательный срок в случае приема на работу, если иное не установлено законодательством Украины, не может превышать три месяца, а в отдельных случаях, по согласованию с соответствующим органом первичной профсоюзной организации, – шесть месяцев.

Испытательный срок в случае приема на работу рабочих не может быть больше одного месяца.

В испытательный срок не засчитываются дни, когда работник не работал независимо от причин.

Когда заканчивается испытательный срок?

Согласно ст. 28 КЗоТ если испытательный срок закончился, а работник продолжает работать, то он считается выдержавшим испытание и последующее расторжение трудового договора допускается на общих основаниях.

В случае установления собственником или уполномоченным им органом несоответствия работника занимаемой должности, на которую он принят, или выполняемой работе он имеет право в течение испытательного срока уволить такого работника, в письменном виде предупредив его об этом за три дня. Расторжение трудового договора на этих основаниях может быть обжаловано работником в порядке, установленном для рассмотрения трудовых споров в вопросах увольнения.


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ЛИСТ

від 05.09.2019 р. № К-960/02.04/12-08/10373

Про надання роз'яснень

Головним управлінням Держпраці у Харківській області за дорученням Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці в межах наданих повноважень розглянуто <...> звернення <...> стосовно надання роз'яснень з питань, викладених у додатку.

Стосовно першого та другого питання повідомляємо наступне:

Частинами другою та третьою ст. 24 КЗпП передбачено, що при укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 26 КЗпП при укладені трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробовування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробовування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття працівника на роботу.

В період випробовування на працівників поширюється законодавство про працю.

Відповідно до ст. 27 КЗпП строк випробовування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним органом первинної профспілкової організації, - шести місяців.

Строк випробовування при прийняті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.

До строку випробовування не зараховуються дні, коли працівник не працював незалежно від причин.

Згідно з статтею 28 КЗпП коли строк випробовування закінчився, а працівник продовжую працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається на загальних підставах.

Уразі встановлення власником або уповноваженим ним органом невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробовування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питанні звільнення.
 
Заступник начальника    

О. Петренко

Комментарии к материалу

Отсортировано: по времени по популярности

Всего комментариев 2

Лучшие материалы