Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Хто має виконувати обов’язки з ведення військового обліку

24.04.2024 509 0 0

Про що стаття? Кожне підприємство незалежно від форми власності повинне вести військовий облік. Якщо на підприємстві з невеликим штатом немає окремої посади інспектора з військового обліку, то покласти обов’язки з ведення військового обліку потрібно на особу, яка веде кадровий облік (наприклад, на бухгалтера, секретаря, менеджера з персоналу та ін.). Як правильно це оформити, розкажемо у цій статті.


Коли потрібно вводити посаду відповідального за військовий облік

Якщо на військовому обліку менше ніж 500 військовозобов’язаних та резервістів обов’язки з ведення військового обліку покладаються на особу служби персоналу (п. 10 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, далі – Порядок № 1487).

Зверніть увагу! У розрахунку беруть участь саме військовозобов’язані та резервісти, а не всі штатні працівники. Якщо, наприклад, на підприємстві працює 510 працівників, але військовозобов’язаних із них – 340, тоді військовий облік веде особа служби персоналу.

Якщо ж на підприємстві немає штатної одиниці служби персоналу, то обов’язки з ведення військового обліку покладаються на іншу особу згідно з розпорядчим документом.

За наявності на військовому обліку від 501 до 2 000 військовозобов’язаних та резервістів необхідно ввести посаду відповідального за військовий облік. Для цього на підприємстві може бути створена одна чи декілька посад інспектора з військового обліку (код 3439 відповідно до Національного класифікатора ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327 (далі – КП) (п. 11 Порядку № 1487). Завдання та обов'язки інспектора з військового обліку визначаються його посадовою інструкцією (див. зразок).

Якщо на підприємстві кількість призовників, військовозобов’язаних та резервістів становить:

  • від 2 001 до 4 000 – за військовий облік мають відповідати дві особи;
  • від 4 001 до 7 000 – три особи, а на кожні наступні від 1 до 3 000 – по одній особі додатково.

Згідно з п. 11 Порядку № 1487 загальна кількість осіб, відповідальних за ведення військового обліку на підприємствах, визначається з урахуванням кількості призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку станом на 1 січня поточного року, із застосуванням норм п. 9 і 10 Порядку № 1487.

Як оформити покладання обов’язків із військового обліку

Особи, відповідальні за ведення військового обліку, повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, установленим для інспектора з військового обліку, який належить до розд. 3 «Фахівці» КП.

Якщо кадровий облік веде, наприклад, секретар, то обов’язки відповідального за ведення військового обліку покладаються на нього шляхом видання відповідного наказу (див. зразок). Однак покладання на працівника нових обов’язків вважається зміною істотних умов праці (ст. 32 КЗпП).

Роботодавець зобов’язаний попередити працівника про зміну істотних умов праці не пізніше ніж за два місяці в мирний час, а в період воєнного стану – не пізніше ніж до запровадження таких умов. Тому, щоб уникнути спірних моментів, до видання наказу про виконання нових обов’язків працівника слід попередити про зміну істотних умов праці або отримати від нього заяву (див. зразок), у якій буде зафіксована його згода виконувати обов’язки з ведення військового обліку на підприємстві.

Чи потрібно доплачувати за виконання обов’язків із ведення військового обліку?

Так, за виконання додаткових обов’язків працівникові належить доплата, яка згідно з п. 10 Порядку № 1487 може становити до 50 % посадового окладу.

Конкретний розмір доплати встановлюється працівникові виходячи з положень локальних актів, затверджених для підприємства (колективного договору, положення про оплату праці тощо), і закріплюється в наказі про покладання обов’язків.

Роз’яснення та рекомендації Держпраці із цього питання можна знайти на сайті служби.

Зразок

Директору ТОВ «Фортеця»
Федору ПАВЛЕНКО

Секретаря керівника
Марини Дайнеко

Заява

Прошу доручити мені виконання додаткових обов'язків із ведення військового обліку в порядку суміщення з 22.04.2024 з доплатою в розмірі 50 % посадового окладу.

22.04.2024 (підпис) Марина ДАЙНЕКО

Як повідомити ТЦК про призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку

Згідно з п. 13 Порядку № 1487 у 7-денний строк із дати видання наказу про призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку, підприємство повинне повідомити відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК) за формою додатка 1 до Порядку № 1487 (див. зразок).

Повідомлення про призначення відповідального за організацію та ведення військового обліку на підприємстві необхідно надсилати до ТЦК за місцем реєстрації підприємства. При цьому законодавством не передбачено надсилання до ТЦК копії наказу про призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку.

Зверніть увагу! У разі звільнення працівника, відповідального за ведення військового обліку, повідомляти ТЦК теж потрібно. Зазначимо, що таке повідомлення навіть не містить жодних позначок про те, що підприємство повідомляє про призначення чи звільнення відповідної особи.

Якщо працівник, відповідальний за ведення військового обліку, звільняється, то потрібно призначити іншого працівника і також проінформувати про це ТЦК. Можна подати два окремих повідомлення: про звільнення одного працівника і призначення відповідальним за ведення військового обліку іншого працівника або навести цю інформацію в одному повідомленні.

Слід знати! Повідомляти ТЦК за формою додатка 1 до Порядку № 1487 потрібно також у разі призначення або звільнення керівника підприємства.

Працівник, відповідальний за ведення військового обліку, іде в тривалу відпустку. Чи потрібно призначити іншого працівника та повідомити про це ТЦК?

На нашу думку, потрібно. Пояснимо детальніше.

Наприклад, працівник, відповідальний за ведення військового обліку, бере відпустку для догляду за дитиною або без збереження зарплати у зв'язку з воєнним станом. Тоді слід призначити іншого працівника для виконання обов'язків із ведення військового обліку.

Що стосується повідомлення ТЦК, то згідно з п. 13 Порядку № 1487 таке повідомлення подається тільки в разі звільнення осіб, відповідальних за військовий облік. У нас же йдеться про відпустку працівника.

Однак з огляду на штрафні санкції рекомендуємо в подібній ситуації все-таки повідомити ТЦК. Слід видати наказ про звільнення працівника від обов'язків із ведення військового обліку і повідомити про це ТЦК. Протягом 7 днів із дати призначення нового відповідального потрібно проінформувати ТЦК про особу, яка на період відпустки відповідатиме за ведення військового обліку.

Зразок заяви.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Кадровик»

«КАДРОВИК» UTEKA.UA для інспекторів з кадрів, менеджерів персоналу, або ж начальник відділу кадрів, тобто в професійному житті пов’язані із роботою з кадрами, Розділ «КАДРОВИК» - саме для вас! Великий банк кадрових знань із щоденним оновленням, генератор рішень, який допоможе витрачати мінімум часу на вирішення задач.

7116 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали