Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Працівник уклав контракт з теробороною: як визначити стаж для надання йому щорічної відпустки?

01.05.2024 313 0 0

Практична ситуація

Наш працівник є добровольцем територіальної оборони, який уклав контракт. У травні ми плануємо надати йому щорічну відпустку. Виникло запитання: з огляду на останні зміни в законодавстві про відпустки чи треба включати до «відпусткового» стажу цього працівника період, коли він не працював на підприємстві, але виконував обов’язки добровольця?

Так, зазначений період слід включати до стажу, що дає право на отримання таким працівником щорічної основної відпустки.

Пояснимо докладніше.

Статус добровольця тероборони має особа, яку зараховано до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони ЗСУ (п. 1 ст. 1 Закону від 16.07.2021 № 1702-IX «Про основи національного спротиву», далі – Закон № 1702).

Умови зарахування до тероборони та статус добровольця детальніше визначено Положенням про добровольчі формування територіальних громад, затвердженим постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449. Так, вивчаючи п. 2 цього Положення, можна дійти висновку, що доброволець тероборони виконує державні та громадські обов’язки.

Отже, у разі коли працівник уклав контракт як доброволець територіальної громади, то за ним згідно з ч. 1 ст. 119 КЗпП має зберігатися місце роботи (посада) та середній заробіток на час виконання громадських обов’язків.

Тепер звернемося до Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки». Періоди, що зараховуються до стажу, який дає право на отримання щорічної основної відпустки, визначено п. 2 ч. 1 ст. 9 цього Закону.

Згідно з цією нормою, до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується, зокрема, час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи та заробітна плата повністю або частково (крім випадків, коли за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період зберігалося місце роботи та посада; тут маються на увазі випадки, передбачені ч. 3 ст. 119 КЗпП).

Але добровольці тероборони не належать до працівників, яких призвано на військову службу, і за ними зберігається місце роботи (посада) та середній заробіток на підставі ч. 1 ст. 119 КЗпП. Тому період виконання працівником обов’язків добровольця тероборони зараховується до стажу, що дає право на отримання щорічної основної відпустки.

Крім того, є норма ч. 2 ст. 24 Закону № 1702, згідно з якою на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». А ст. 8 Закону № 2011 установлено, що період служби зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу держслужби.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Кадровик»

«КАДРОВИК» UTEKA.UA для інспекторів з кадрів, менеджерів персоналу, або ж начальник відділу кадрів, тобто в професійному житті пов’язані із роботою з кадрами, Розділ «КАДРОВИК» - саме для вас! Великий банк кадрових знань із щоденним оновленням, генератор рішень, який допоможе витрачати мінімум часу на вирішення задач.

4596 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали