Призупинення дії трудового договору та навчальна відпустка
Практична ситуація
З працівниками підприємства призупинено дію трудового договору ще минулого року. Але нещодавно один із працівників подав заяву, у якій просить надати йому навчальну відпустку. Чи можемо ми надавати таку відпустку під час призупинення трудового договору?
Можете за певних умов, хоча є і винятки. Пояснимо докладніше.
Згідно зі ст. 13 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136), призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.
Але призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Тобто у принципі і в цей період працівник має право отримати відпустку, у тому числі навчальну (за винятком випадків, зазначених у ч. 2 ст. 12 Закону № 2136, коли роботодавець може йому відмовити: див. нижче).
Надання навчальних відпусток передбачено ст. 13−15 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504). Навчальна відпустки надається, зокрема, працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання. Додаткові оплачувані відпустки надаються на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на першому та другому курсах у вищих навчальних закладах незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання, тривалістю 30 календарних днів.
До відома! Умовою надання такої додаткової оплачуваної відпустки є успішне навчання працівника. Факт успішного навчання підтверджується викликом на навчання, отриманим від навчального закладу. |
Проте на підставі ч. 2 ст. 12 Закону № 2136 у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такого працівника залучено до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).
Отже, ви не маєте права надати своєму працівникові навчальну відпустку лише в тому разі, якщо його залучено до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).
В інших випадках навіть під час призупинення дії трудового договору роботодавець повинен надати працівнику навчальну відпустку за правилами, передбаченими ст. 13–15 Закону № 504, оскільки працівник продовжує перебувати у трудових відносинах з роботодавцем.
Для отримання додаткової оплачуваної навчальної відпустки працівник має додати до заяви довідку-виклик від навчального закладу.
Коментарі до матеріалу