Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оформляємо накази про прийняття на роботу

20.12.2023 1651 0 3

Видання наказів про прийняття на роботу – важлива складова діяльності будь-якого роботодавця. Варто пам’ятати, що правильне оформлення відносин із найманими працівниками позитивно вплине на багато аспектів, а помилки в кадрових документах обійдуться дорого в прямому сенсі. Адже за порушення трудового законодавства до роботодавців можуть застосувати серйозні штрафи, передбачені ст. 265 КЗпП, а до посадових осіб роботодавця – адміністративні штрафи, встановлені ст. 41 КУпАП. Ми розповімо, як оформляти накази про прийняття на роботу у різних ситуаціях.


Загальні вимоги

Працівник не може бути допущений до роботи без попереднього укладання з ним трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням роботодавця, та повідомлення органу ДПС про прийняття на роботу (ч. 3 ст. 24 КЗпП).

Як бачимо, наказ чи розпорядження про прийняття на роботу – це обов’язковий документ, яким роботодавець може підтвердити факт оформлення трудового договору із працівником.

Скласти наказ про прийняття на роботу можна за типовою формою № П-1, затвердженою наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489, або у довільній формі, але із зазначенням усіх необхідних реквізитів, а саме:

  • найменування роботодавця (назва підприємства або ПІБ фізособи-підприємця);
  • номер і дата наказу;
  • ПІБ працівника;
  • найменування посади/професії, яку приймають працівника. Увага: це найменування має відповідати Класифікатору професій ДК 003:2010;
  • найменування структурного підрозділу, де працюватиме співробітник;
  • умови роботи – основна чи сумісництво;
  • розмір та умови оплати праці;
  • інші умови, що стосуються конкретного випадку (наприклад, неповний робочий час, випробувальний строк, гнучкий графік тощо).

Важливі моменти, про які не можна забувати:

  • із наказом необхідно ознайомити працівника під підпис;
  • після видання наказу про прийняття на роботу і до моменту, коли працівника буде фактично допущено до роботи, слід повідомити орган ДПС за формою, затвердженою постановою КМУ від 17.06.2015 № 413.

Наказ про прийняття на роботу, складений у довільній формі, може мати такий вигляд (див. зразок 1):

Зразок 1

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»
(ТОВ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»)

Код ЄДРПОУ 22233344

НАКАЗ

29.01.2024                                            м. Дніпро                                     № 33-К

Про прийняття на роботу Дорошенко І. В.

ПРИЙНЯТИ:

ДОРОШЕНКО Ірину Василівну на основну роботу на посаду касира у фінансове управління з 01 лютого 2024 року з посадовим окладом 12 000 грн.

Підстава: заява Дорошенко І. В. від 29.01.2024

Директор  (підпис)     Андрій ТИМЧЕНКО

З наказом ознайомлена:

      (підпис)     Ірина ДОРОШЕНКО

29.01.2024

Не забудьте також перед оформленням наказу отримати від працівника не лише заяву, а й усі документи, які він зобов’язаний подати згідно із законодавством (ст. 24 КЗпП), а саме:

  • трудову книжку або інформацію про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • паспорт або інший документ, що засвідчує особу працівника;
  • довідку органу ДПС про присвоєння ідентифікаційного номера (облікова картка платника податків);
  • документи про освіту та стан здоров’я (у випадках, передбачених законодавством);
  • документи військового обліку (для військовозобов’язаних та призовників згідно з вимогами Закону від 25.03.1992 № 2232-XII та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.

Прийняття на роботу з випробувальним строком

Працівника можна прийняти на роботу з випробувальним строком. Правила встановлення такого строку визначено ст. 26–28 КЗпП.

Так, випробувальний строк установлюється за згодою між роботодавцем та працівником. Умова про встановлення такого строку має бути зафіксована у наказі про прийняття на роботу (див. зразок 2), інакше вона не матиме юридичної сили (ст. 26 КЗпП). Крім того, на практиці інформацію про встановлення випробувального строку працівник відображає у заяві про прийняття на роботу, щоб підтвердити свою згоду на проходження випробування.

Тривалість випробування може становити до 3 місяців, а окремих випадках – до 6 місяців. Для працівників робітничих професій випробувальний строк не може перевищувати одного місяця.

Важливий нюанс! У ст. 26 КЗпП наведено перелік категорій працівників, яким випробувальний строк не може бути встановлений. Однак у період воєнного стану діють особливі правила, запроваджені Законом від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136). І згідно з ч. 2 ст. 2 Закону № 2136 у цей період умова про випробувальний строк може встановлюватись для будь-якої категорії працівників.

Зразок 2

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»
(ТОВ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»)

Код ЄДРПОУ 22233344

НАКАЗ

29.01.2024                                  м. Дніпро                             № 34-К

Про прийняття на роботу Степаненка Б. З.

ПРИЙНЯТИ:

СТЕПАНЕНКА Бориса Захаровича на основну роботу на посаду начальника виробничого цеху із 01 лютого 2024 року з посадовим окладом 15 000 грн із випробувальним строком три місяці.

Підстава: заява Степаненка Б. З. від 29.01.2024.

Директор (підпис) Андрій ТИМЧЕНКО

З наказом ознайомлений:

      (підпис) Борис СТЕПАНЕНКО

29.01.2024

Оформлення наказу про прийняття сумісника

Можливість роботи за сумісництвом передбачено ч. 2 ст. 21 КЗпП. Ця норма говорить, що працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної та творчої роботи шляхом укладання трудового договору на одному або одночасно на кількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Як бачимо, сумісництво може бути внутрішнім (на одному підприємстві) та зовнішнім (робота у різних роботодавців).

Про прийняття на роботу за сумісництвом можна говорити, коли працівник має основне місце роботи. Проте вимагати від сумісника якихось доказів немає необхідності. На цю обставину звертає увагу Мінпраці у листі від 13.10.2004 № 36-298 .

До відома! Роботодавець не зобовязаний вимагати від сумісника під час прийняття на роботу підтвердження того, що у нього є основне місце роботи (розяснення Мінсоцполітики щодо цього можна знайти у листі від 09.06.2017 № 294/0/22-17/134)

Також слід пам’ятати, що якщо співробітник, який приймається на роботу, є студентом вишу, а працюватиме у вільний від навчання час, то така робота не вважається сумісництвом. Відповідні роз’яснення Мінпраці можна знайти у листі від 22.03.2006 № 1993/0/14-06/13. Аналогічної точки зору щодо цього питання дотримується і Верховний Суд (див. постанову від 24.12.1999 № 13).

Сумісники, як правило, працюють неповний робочий час (адже у них ще є основна робота). Тому в наказі про прийняття на роботу сумісника слід зазначити режим роботи (див. зразок 3). Зарплату сумісникам нараховують за фактично виконану роботу (ст. 1021 КЗпП, ст. 19 Закону від 24.03.1995 № 108/95-ВР):

  • у разі погодинної оплати праці – за фактично відпрацьований час;
  • при відрядній – за фактично виконаний обсяг виробітку.

Виконана за сумісництвом робота має бути відображена в документах первинного бухгалтерського обліку, до яких належить табель обліку робочого часу. А табелі мають відповідати графікам виходу на роботу (див. роз’яснення Мінпраці у листі від 14.04.2004 № 03-2/1228-018-15).

Зразок 3

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»
(ТОВ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»)

Код ЄДРПОУ 22233344

НАКАЗ

29.01.2024                                    м. Дніпро                                 № 35-К

Про прийняття на роботу Василенко А. П.

НАКАЗУЮ:

1. Прийняти ВАСИЛЕНКО Антоніну Петрівну на роботу за сумісництвом на посаду заступника директора із загальних питань із 01 лютого 2024 року на умовах неповного робочого часу (неповний робочий тиждень).

2. Установити ВАСИЛЕНКО А. П. такий режим праці: понеділок, середа, п’ятниця – з 9.00 до 18.00 із перервою на обід із 13.00 до 14.00.

3. Оплату праці здійснювати за фактично відпрацьований час виходячи з посадового окладу 15 000 грн.

Підстава: заява Василенко А. П.

Директор (підпис) Андрій ТИМЧЕНКО

З наказом ознайомлена:

     (підпис) Антоніна ВАСИЛЕНКО

29.01.2024

Прийняття за строковим трудовим договором

Трудовий договір з працівником може бути безстроковим, тобто укладеним на невизначений строк, або строковим (див. зразок 4).

У свою чергу, строковий трудовий договір може бути укладений (ст. 23 КЗпП):

  • на визначений строк, узгоджений сторонами;
  • на час виконання певної роботи.

Найчастіше працівників приймають на роботу безстроково.

Ухвалюючи рішення про те, який трудовий договір укласти (строковий або безстроковий), роботодавець повинен пам’ятати, що строковий трудовий договір укладається лише в тих випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк виходячи з характеру роботи, умов її виконання або інтересів працівника, а також відповідних законодавчих актів. З цього приводу є роз’яснення Мінпраці у листі від 03.02.2003 № 06/2-4/13, де як приклад зазначено, що строковий трудовий договір, зокрема, може бути укладений на сезонні роботи або за необхідності виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

У разі оформлення працівника за строковим трудовим договором слід враховувати низку нюансів, а саме:

  • працівник у заяві має вказати строк, на який укладається трудовий договір. Цей момент також слід відобразити у наказі про прийняття на роботу, з яким працівника необхідно ознайомити під підпис;
  • строк договору може бути обмежений не визначеною календарною датою, а настанням певної події (наприклад, на період відпустки для догляду за дитиною основного працівника), і тоді договір буде припинено з дати виходу на роботу основного працівника;
  • трудова книжка на працівників, оформлених за строковим трудовим договором, ведеться в тому ж порядку, що й трудові книжки інших основних працівників, тобто у записі про прийняття на роботу не вказується інформація про строковий характер трудових відносин (див. роз’яснення Мінпраці у листі від 29.05.2007 № 126/13/133-07);
  • строковий трудовий договір укладається у письмовій формі лише у випадках, прямо передбачених ст. 24 КЗпП (наприклад, при укладенні трудового договору з неповнолітнім), а в усіх інших випадках працівникові достатньо написати заяву, а роботодавцю видати наказ;
  • у наказі про прийняття на роботу за строковим трудовим договором обов’язково вказується причина оформлення саме такого договору, щоб потім не виникало спірних моментів. Наприклад, якщо ви приймаєте на роботу співробітника для виконання сезонних робіт, то цю інформацію слід відобразити у наказі.

Зразок 4

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»
(ТОВ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»)

Код ЄДРПОУ 22233344

НАКАЗ

29.01.2024                                              м. Дніпро                                                № 36-К

Про прийняття на роботу Сергієнко Т. С.

ПРИЙНЯТИ:

СЕРГІЄНКО Тамару Степанівну касиром фінансового управління з 01 лютого 2024 року з посадовим окладом – 10 000 грн за строковим трудовим договором на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку основного працівника – Журкевич Тетяни Костянтинівни.

Підстава: заява Сергієнко Т. С. від 29.01.2024.

Директор (підпис) Андрій ТИМЧЕНКО

З наказом ознайомлена:

      (підпис) Тамара СЕРГІЄНКО

29.01.2024

Прийняття на роботу з гнучким графіком

Основні моменти щодо встановлення працівнику гнучкого режиму робочого часу в даний час закріплені в ст. 60 КЗпП. У наказі про прийняття на роботу на таких умовах слід зазначити, що працівнику встановлено гнучкий графік (див. зразок 5).

Гнучкий режим робочого часу – це форма організації праці, за якої допускається запровадження режиму роботи, відмінного від визначеного правилами внутрішнього трудового розпорядку, за умови дотримання встановленої норми тривалості робочого часу: денної, тижневої чи на визначений обліковий період (два тижні, місяць тощо).

При гнучкому графіку робочий час зазвичай ділять на три частини:

  • фіксований час, коли працівник повинен перебувати на робочому місці та виконувати свої трудові функції;
  • змінний час, протягом якого співробітник на власний розсуд визначає періоди, коли він виконуватиме доручену йому роботу (у межах визначеної норми робочого часу);
  • час перерви на відпочинок та харчування.

Встановлюючи працівнику гнучкий режим робочого часу, роботодавець повинен враховувати такі моменти:

  • такий режим може бути встановлений працівнику безстроково або на певний період часу;
  • введення працівнику гнучкого графіка не тягне за собою змін у нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав, але на працівників з таким режимом не поширюється режим роботи, встановлений на підприємстві правилами внутрішнього трудового розпорядку;
  • роботодавець має забезпечити облік робочого часу працівника;
  • під час відряджень працівник із гнучким графіком зобов’язаний підпорядковуватися режиму робочого часу того підприємства, на яке він відряджений;
  • у разі виробничої необхідності та/або для виконання невідкладних чи непередбачених завдань роботодавець може тимчасово (на період до одного місяця протягом календарного року) застосувати до працівників із гнучким графіком загальновстановлений на підприємстві графік роботи. При цьому для таких дій не потрібно дотримуватись норм ст. 32 КЗпП (попередження про зміни за два місяці);
  • гнучкий режим робочого часу встановлюється працівнику за угодою між працівником та роботодавцем, тому його введення необхідно зафіксувати у письмових документах, зокрема у заяві працівника про прийняття на роботу та у наказі.

Зразок 5

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»
(ТОВ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»)

Код ЄДРПОУ 22233344

НАКАЗ

29.01.2024                                       м. Дніпро                                           № 37-К

Про прийняття на роботу Морозович М. П.

НАКАЗУЮ:

1. Прийняти МОРОЗОВИЧ Марину Петрівну на основну роботу на посаду менеджера зі збуту з 01 лютого 2024 року з гнучким режимом робочого часу із посадовим окладом 15 000 грн із випробувальним строком три місяці.

2. Установити МОРОЗОВИЧ М. П. п’ятиденний робочий тиждень із нормою робочого часу 40 годин на тиждень із таким гнучким графіком роботи:

  • початок робочого дня – з 8.00 до 10.00;
  • закінчення робочого дня – із 17.00 до 19.00;
  • час перерви для відпочинку і харчування – із 13.00 до 14.00;
  • фіксований час, протягом якого працівник повинен бути присутнім на робочому місці, – з 10.00 до 13.00;
  • вихідні – субота та неділя.

Підстава: заява Морозович М. П. від 29.01.2024.

Директор (підпис) Андрій ТИМЧЕНКО

З наказом ознайомлена:

      (підпис) Марина МОРОЗОВИЧ

29.01.2024

Прийняття на дистанційну роботу

Правила оформлення відносин із працівником при дистанційній роботі визначено ст. 602 КЗпП.

Дистанційна робота – це форма організації праці, при якій робота виконується працівником поза робочими приміщеннями або територією роботодавця, в будь-якому місці на вибір працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій..

Головна особливість такої роботи – прийняття на роботу повинно супроводжуватися укладанням письмового трудового договору (п. 61 ч. 1 ст. 24 КЗпП). Тому в даному випадку при працевлаштуванні недостатньо одержати від працівника заяву про прийняття на роботу та видати відповідний наказ. Потрібно також оформити письмовий документ під назвою «Трудовий договір» (див. зразок 6).

Типову форму трудового договору про дистанційну роботу затверджено наказом Мінекономіки від 05.05.2021 № 913-21.

Проте! Під час воєнного стану сторони самостійно визначають форму трудового договору (ч. 1 ст. 2 Закону № 2136). Тобто у цей період відсутність письмового трудового договору з працівником, який працює дистанційно, не вважатиметься порушенням.

Наказ про прийняття на дистанційну роботу з укладанням письмового трудового договору може мати такий вигляд (див. зразок 6).

Зразок 6

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»
(ТОВ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»)

Код ЄДРПОУ 22233344)

НАКАЗ

29.01.2024                                м. Дніпро                                      № 38-К

Про прийняття на роботу Тарасова С. І.

НАКАЗУЮ:

1. Прийняти ТАРАСОВА Станіслава Ігоревича на основну роботу на посаду дизайнера графічних робіт з 01 лютого 2024 року з посадовим окладом 14 000 грн із випробувальним строком три місяці з виконанням роботи дистанційно та з оформленням письмового трудового договору.

2. Визначити робоче місце ТАРАСОВУ С. І. – вдома, за місцем проживання.

3. Начальнику технічного відділу Петрусенко Г. В. забезпечити Тарасову С. І. технічну можливість виконувати роботу дистанційно.

4. Начальнику управління персоналу Захарчук Т. І. забезпечити облік робочого часу Тарасова С. І.

Підстави:

1. Заява Тарасова С. І. від 29.01.2024.

2. Письмовий трудовий договір про дистанційну роботу Тарасова С. І.

Директор (підпис) Андрій ТИМЧЕНКО

З наказом ознайомлений:

      (підпис) Станіслав ТАРАСОВ

29.01.2024

Прийняття на неповний робочий час

Режим неповного робочого часу може встановлюватися не лише сумісникам, але й основним працівникам. У цьому випадку оплата праці провадиться за відпрацьований час (для погодинників) або залежно від виробітку (для відрядників).

Неповний робочий час – це режим робочого часу, який встановлюється за згодою між працівником та роботодавцем у вигляді неповного робочого дня або неповного робочого тижня (ст. 56 КЗпП).

До наказу про прийняття на роботу з неповним робочим часом слід включити графік роботи співробітника (див. зразок 7).

Зразок 7

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»
(ТОВ «МІСЯЧНЕ СЯЙВО»)

Код ЄДРПОУ 22233344

НАКАЗ

29.01.2024                            м. Дніпро                                   № 39-К

Про прийняття на роботу Борисюк В. С.

НАКАЗУЮ:

1. Прийняти БОРИСЮК Василину Сергіївну на основну роботу на посаду бухгалтера фінансового управління з 01 лютого 2024 року з посадовим окладом 10 000 грн із випробувальним строком три місяці з режимом неповного робочого часу (неповний робочий день).

2. Установити БОРИСЮК В. С. такий режим роботи:

  • п’ятиденний робочий тиждень з роботою щоденно з 10.00 до 13.00;
  • вихідні – субота та неділя.

3. Оплату праці БОРИСЮК В. С. здійснювати відповідно до відпрацьованого часу.

Підстава: заява Борисюк В. С. від 29.01.2024.

Директор (підпис) Андрій ТИМЧЕНКО

З наказом ознайомлена:

     (підпис) Василина БОРИСЮК

29.01.2024

Висновки

Для оформлення наказів про прийняття на роботу можна скористатися типовою формою № П-1 або скласти наказ у довільній формі, вказавши у ньому всі необхідні відомості. Не забудьте відобразити у наказі всі важливі для вашого випадку моменти: випробувальний строк, особливий режим робочого часу, строк трудового договору (за наявності), дистанційний характер роботи та наявність гнучкого графіка, умови оплати праці. Також обов’язково ознайомте працівника із наказом про прийняття під підпис.

Зразок 1. Наказ про прийняття на роботу, складений у довільній формі.doc
Завантажити
Зразок 2. Наказ про прийняття на роботу з випробувальним строком.doc
Завантажити
Зразок 3. Наказ про прийняття на роботу сумісника.doc
Завантажити
Зразок 4. Наказ про прийняття на роботу за строковим трудовим договором.doc
Завантажити
Зразок 5. Наказ про прийняття на роботу з гнучким графіком.doc
Завантажити
Зразок 6. Наказ про прийняття на дистанційну роботу.doc
Завантажити
Зразок 7. Наказ про прийняття на неповний робочий час.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Кадровик»

«КАДРОВИК» UTEKA.UA для інспекторів з кадрів, менеджерів персоналу, або ж начальник відділу кадрів, тобто в професійному житті пов’язані із роботою з кадрами, Розділ «КАДРОВИК» - саме для вас! Великий банк кадрових знань із щоденним оновленням, генератор рішень, який допоможе витрачати мінімум часу на вирішення задач.

4596 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали