Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Жінки, зберігаймо спокій! Коментар до Переліку № 313, за яким жінки підлягають військовому обліку

24.12.2021 1838 0 3

Новина про взяття жінок на військовий облік сколихнула країну. Але замість обурення варто зрозуміти, звідки взявся сумнозвісний Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після здобуття яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних, та як туди потрапили майже всі жінки країни. Спробуймо розібратися.


Звідки з'явився обов’язок щодо військового обліку жінок

Розмови про чергову загрозу з боку сусіда зі сходу змусили державні органи затвердити несподіваний і водночас непродуманий документ. Йдеться про Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних, затверджений наказом Міноборони від 11.10.2021 № 313 (далі — Наказ № 313, Перелік № 313), який набув чинності 17.12.2021.

Перелік затверджено на виконання вимог Закону від 30.03.2021 № 1357-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» (далі — Закон № 1357) (коментар до цього Закону читайте у матеріалі «Зміни щодо військового обов’язку та ведення військового обліку».

Законом №1357 було встановлено вимогу про те, що КМУ протягом шести місяців із дня набуття чинності цим Законом має прийняти нормативно-правові акти, необхідні для його реалізації.

Нагадаємо, що Законом № 1357 було внесено зміни до ч. 11 ст. 1 Закону від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі — Закон № 2232), згідно з якими жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міноборони, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних.

Що містить Перелік № 313

Перелік спеціальностей, після одержання яких жінки, придатні до військової служби, перебувають на військовому обліку, був і раніше – його затверджено постановою КМУ від 14.10.1994 № 711 (далі – Постанова № 711, Перелік № 711). До нього включено декілька десятків категорій жінок, переважно медичних спеціальностей та дійсно споріднених з військовими (картографи, радіомеханіки, радіооператори тощо). У Постанові № 711 також є важлива примітка, що жінки, придатні до військової служби, можуть бути взяті на військовий облік за віком: до 50 років - за офіцерськими званнями, до 45 років – за іншими військовими званнями.

Водночас згідно зі ст. 22 Закону № 2232 граничний вік перебування на військовій службі встановлюється для:

  • військовослужбовців рядового, молодшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, — до 45 років;
  • для військовослужбовців старшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, — до 50 років;
  • для військовослужбовців вищого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, — до 55 років;
  • для військовослужбовців молодшого офіцерського складу — до 45 років;
  • для військовослужбовців старшого офіцерського складу: майорів (капітанів 3-го рангу), підполковників (капітанів 2-го рангу) — до 50 років; полковників (капітанів 1-го рангу) — до 55 років;
  • для військовослужбовців вищого офіцерського складу — до 60 років;
  • для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду, з числа осіб:
    - рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу — до 60 років;
    - вищого офіцерського складу — до 65 років.

Виникає запитання: «Який усе-таки граничний вік перебування жінок на військовому обліку?».

Перелік № 313 за структурою подібний до Переліку № 711. Однак він охоплює вже сотні спеціальностей, професій та галузей, в яких працюють військовозобов’язані, що повинні стати на військовий облік. Попри його назву «Перелік професій споріднених з військово-обліковими спеціальностями…», більшість спеціальностей (професій), зазначених у ньому, не мають жодного логічного споріднення з військовими спеціальностями.

Наприклад, незрозуміло, який стосунок до військової галузі мають архіваріуси, літературознавці, мистецтвознавці, сценічні митці, працівники готельно-ресторанного бізнесу. У Переліку перелічено понад 80 галузей, тому легше сказати, кого в ньому немає, ніж перелічити ті спеціальності, які є. Наприклад, не потрапили до нього вчителі (не враховуючи керівників підрозділів у сфері освіти та виробничого навчання), вихователі, менеджери з продажу тощо.

Перелік поділяється на дві частини. В одній частині вказана галузь підприємства, установи, організації, наприклад видавництво та поліграфія, готельно-ресторанний бізнес. У другій частині зазначено професії, наприклад секретарі та службовці, що виконують операції за допомогою клавіатури, службовці на складах, менеджери (управителі) з права, бухгалтерського обліку, тощо.

Зверніть увагу, що більшість назв посад (професій), наведених в Переліку, не відповідають Класифікатору професій.

Крім того, поряд з галузями та переліком професій є дивна графа, де наведено цифрові шифри. Їх розуміння випливає з Переліку військово-облікових спеціальностей рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, затвердженого наказом Міноборони від 07.09.2020 № 317.

Чи можливо забезпечити виконання Наказу № 313?

На сьогодні виконання вимог Наказу № 313 створює безліч проблем. Щоб забезпечити взяття на облік мільйонів жінок, потрібні чималі ресурси, передусім людські. Адже згідно з п. 10 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 № 921 (далі – Порядок № 921), у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишніх військкоматах) та на підприємствах мають бути виділені працівники, які займаються військовим обліком, залежно від кількості військовозобов’язаних.

У державних органах цим має займатися дві особи за наявності на військовому обліку від 1 000 до 2000 призовників і військовозобов'язаних, а на кожні наступні 1 000 призовників і військовозобов'язаних – по одній особі додатково.

На інших підприємствах, в установах та організаціях військовим обліком має займатися:

  • одна особа – за наявності на військовому обліку від 501 до 2 000 призовників і військовозобов'язаних;
  • дві особи – від 2 001 до 4 000 призовників і військовозобов'язаних;
  • три особи – від 4 001 до 7 000 призовників і військовозобов'язаних;
  • по одній особі додатково – за кожні наступні від 1 до 3 000 призовників і військовозобов'язаних .

Звертаємо увагу, що працівникам за ведення військового обліку встановлюється доплата, як правило, у розмірі до 50 % посадового окладу.

Із дня набуття чинності Наказу № 313, тобто з 17.12.2021, великою мірою вже треба було б вимагати від жінок, професії яких входять до Переліку, надання документів про військовій облік під час влаштування на роботу.

Дивна річ – нормативний документ, який зобов’язує мільйони людей стати терміново на військовий облік, не передбачає перехідних положень щодо організації його виконання. Також немає положень, які регулюють порядок постановки на військовий облік саме цих категорій. Крім того, в умовах карантинних обмежень це надзвичайно складно зробити, адже під час взяття на військовій облік, як правило, проводяться медичні огляди. А де взяти медичний персонал, який уже другий рік задіяний в подоланні пандемії?

Як впораються з цим терцентри укомплектування та соцзахисту (військкомати) та лікарі – невідомо. Адже вони й так ледь виживають в умовах пандемії. Залишається лише сподіватися, що органи державної влади оцінять масштаб наслідків та ухвалять відповідні нормативно-правові документи, які впорядкують ці питання.

Роботодавці, зберігайте спокій!

Відповідно до ч. 12 ст. 1 Закону № 2232 у мирний час жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві лише в добровільному порядку (за контрактом), а у воєнний час вони можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Норма щодо обліку жінок, які мають споріднені військово-облікові спеціальності, мала б затверджуватися КМУ відповідно до п. 18 Порядку № 921, який набув чинності ще 2016 року. Згідно з нормами цього пункту жінки, які мають споріднені спеціальності, підлягають обліку, за умови їх придатності до проходження військової служби за станом здоров'я, віком та сімейним станом. Проте не існує нормативного акта, який би визначав, що таке «придатність жінок-військовозобов’язаних за станом здоров’я та сімейним станом».

Можна заспокоїти роботодавців, що з березня 2021 року з КУпАП було вилучено статті 2113 та 2115, що встановлювали штраф для посадових осіб підприємств, установ, організацій за прийняття на роботу військовозобов'язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку, та за несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників.

Відповідальність передбачено лише для військовозобов’язаних за ст. 2101 КУпАП, а саме штраф від 30 до 50 НМДГ (від 510 до 850 грн) за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Також дехто лякає роботодавців, що можна притягнути до відповідальності за ст. 2101 КУпАП уповноважених осіб роботодавця за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. У такому разі передбачено адмінштраф від 300 до 500 НМДГ (від 5 100 до 8 500 грн). До того ж, у Законі від 29.10.1993 № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зокрема, передбачено обов’язок вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих на період мобілізації та в особливий період. Але на разі триває лише особливий період, а мобілізацію було припинено 2016 року відповідно до Указу Президента від 26.09.2016 № 411/2016.

Теоретично роботодавця можна притягнути до відповідальності за порушення інших норм трудового законодавства. Адже відповідно до ст. 24 КЗпП під час прийняття на роботу працівник має надати, зокрема, військово-обліковий документ.

За порушення цієї норми передбачено штраф у розмірі однієї мінімальної заробітної плати (ст. 265 КЗпП). Водночас КЗпП не містить норм про те, що роботодавець має вимагати цей документ. Щоб не хвилюватися з цього приводу, приймаючи на роботу жінок, спеціальності яких входять до Переліку № 313, у разі відсутності військового квитка можна запропонувати зазначити в заяві про прийняття на роботу: «на військовому обліку не перебуваю…».

Нагадаємо, що військовий облік не ведуть фізособи-підприємці, а також не обліковуються громадяни, які надають послуги, виконують роботи на підставі цивільно-правових договорів.

Вочевидь, усе ж таки відкритим залишається питання: «Чи потрібно мільйонам жінок, які за дипломами мають спеціальності з Переліку № 313 або працюють у відповідних галузях, ставати на військовий облік, і якщо так, то в який строк це потрібно зробити, які документи подавати?».

Не менш важливим є питання: «Який сімейний стан та стан здоров’я дозволяє бути жінкам військовозобов’язаними та як в умовах карантинних обмежень проходити медичні огляди для взяття на облік?».

Відповідей на ці та інші питання в нормативних документах на разі немає. Але сподіваємося, що найближчим часом їх надасть Міноборони з посиланнями на затверджені норми. Адже відповідно до Наказу № 313 Головнокомандувач Збройних Сил України повинен забезпечити у шестимісячний строк із дня затвердження цього документа приведення нормативно-правових актів у відповідність до цього наказу.

Зауважте, що на брифінгу Міноборони, який відбувся 23.12.2021, було зазначено, що облік проводитиметься протягом 2022 року (але в законодавстві про це ніде не йдеться – прим. авт.) і що порядок обліку має бути таким, як і для чоловіків (але він не може бути таким, хоча б тому, що юнаки стають на облік ще з 16 років, а також на військових кафедрах проходять відповідну підготовку, де отримують звання – прим. авт).

Єдине, що радує, це те, що, на переконання посадових осіб Міноборони, до кінця 2022 року не штрафуватимуть жінок, якщо вони не стануть на військовий облік. Також адміністративна відповідальність не загрожує й керівникам підприємств, де вони працюють. Крім того, Міноборони обіцяє найближчим часом затвердити алгоритм постановки жінок на облік.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали