Продовжується удосконалення військового обліку, зокрема прийнято нашумілий Закон № 1357. Які саме зміни відбулися та як це відіб’ється на веденні військового обліку на підприємстві, розповімо детальніше.
Ухвалений Закон від 30.03.21 р. № 1357-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» (далі – Закон №1357) набув неабиякого розголосу через «сенсаційні» зміни. Та насправді основних змін не так уже й багато.
Розглянемо детальніше ці основні нововведення.
Служба у військовому резерві запроваджується з метою планомірної підготовки резервістів для комплектування Збройних Сил України (далі – ЗСУ) та інших військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період шляхом набуття та підтримання на належному рівні вмінь і навичок за військово-обліковою спеціальністю. На таку службу призиватися громадяни України, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військово-оперативного резерву.
Згідно зі змінами, резервісти підлягають обліку так само, як і призовники та військовозобов’язані. Для цього унесено зміни до Закону від 16.03.17 р. № 1951 «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів», згідно з якими Єдиний реєстр буде вестися не лише на військовозобов’язаних, а й на призовників та резервістів.
Згідно зі ст. 1 Закону від 25.03.92 р. № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі – Закон № 2232) резервісти – це громадяни України, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час. Службу у військовому резерві проходять громадяни України незалежно від статі, придатні до військової служби за станом здоров’я, професійними та моральними якостями, які не досягли граничного віку перебування в запасі другого розряду.
Гарантії, передбачені трудовим законодавством, а саме ст. 119 КЗпП, поширюються й на резервістів. Нагадаємо, що ця стаття передбачає збереження місця роботи та середнього заробітку за основним місцем роботи, якщо працівник був призваний під час особливого періоду.
Також на працівників, призваних на військову службу з числа резервістів в особливий період, поширюватимуться норми щодо переважного права залишення на роботі в разі вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці (ст. 42 КЗпП). Таке право вони матимуть протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
Щорічні відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи в перший рік роботи на даному підприємстві за бажанням працівника відтепер мають надаватися особам, звільненим після проходження військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Змінами, унесеними до ст. 196 КЗпП, для осіб, звільнених з військової служби за призовом осіб з числа резервістів в особливий період, установлюються додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Передбачено, що серед інших категорій громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (так звана квотна категорія), належить молодь, що звільнилася з військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (протягом 6 місяців після закінчення або припинення навчання чи служби) і яка вперше приймається на роботу. Нагадаємо, що ст.196 КЗпП має відсилочну норму до Закону від 05.07.12 р № 5067 -VI «Про зайнятість населення»
Крім іншого, ст. 24 КЗпП доповнено нормою про те, що обов’язковим документом під час прийняття на роботу працівника має бути військово-обліковий документ. Хоча й раніше такий документ був обов’язковим, але це було передбачено не в КЗпП, а лише в Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженому постановою КМУ від 07.12.16 р. № 921.
Для військовозобов’язаних, а відтепер – і резервістів передбачено норму щодо збереження попереднього середнього заробітку в разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, що тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов’язків і обмежує можливість перебування в колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу (для осіб, на яких поширюється Закони від 05. 09.17 р. № 2145-VIII «Про освіту», від 06.06.19 р. № 2745-VIII «Про фахову передвищу освіту»). А також, гарантується збереження місця навчання та стипендії здобувачам фахової передвищої освіти та вищої освіти для резервістів, призваних під час особливого періоду.
На резервістів поширюються також гарантії, передбачені іншими законами для військовозобов’язаних. Зокрема, гарантії, передбачені п. 201ст. 101, ст. 12, п. 15 ст. 14, п. 6 ст. 18 Закону від 20.12.91 р №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно із Законом № 1357 доповнено статтею 391 Закон № 2232. Ця стаття регулює порядок призову на військову службу осіб саме з числа резервістів в особливий період та встановлює для них гарантії на час проходження військової служби.
Крім того, Прикінцеві та перехідні положення Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) доповнено пунктом 918. У ньому для резервістів передбачено таке:
Законом № 1357 унесено зміни до Кодексі України про адміністративні правопорушення (далі – КупАП). А саме: додано суб’єктів, які притягуються до відповідальності, а саме резервістів; вилучено низку статей, а також збільшено розмір санкцій за порушення законодавства. Розмір санкцій покажемо в таблиці
Стаття КУпАП |
Вид відповідальності |
Розмір штрафу |
|
стало |
було |
||
Стаття 210 |
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку (частина перша) |
Від 30 до 50 НМДГ (розмір НМДГ – 17 грн) |
Від 5 до 7 НМДГ |
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період |
Від 50 до 100 НМДГ |
Від 10 до 15 НМДГ |
|
Стаття 2101 |
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію |
Для громадян – від 100 до 200 НМДГ; для посадових осіб – від 200 до 300 НМДГ |
Для громадян –від 10 до 30 НМДГ; для посадових осіб – від 30 до 100 НМДГ |
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період |
Для громадян – від 200 до 300 НМДГ; для посадових осіб – від 300 до 500 НМДГ |
Для громадян –від 30 до 100 НМДГ; для посадових осіб – від 100 до 300 НМДГ |
|
Стаття 211 |
Зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату |
Від 30 до 50 НМДГ |
Від 1 до 3 НМДГ |
Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період |
Від 50 до 100 НМДГ |
Від 3 до 7 НМДГ |
|
Вилучено статті |
|||
Стаття 2111 |
Неявка на виклик у військовий комісаріат |
||
Стаття 2112 |
Неподання у військові комісаріати списків юнаків, які підлягають приписці до призовних дільниць |
||
Стаття 2113 |
Прийняття на роботу військовозобов’язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку |
||
Стаття 2114 |
Незабезпечення сповіщення військовозобов’язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати, перешкода їх своєчасній явці на збірні пункти чи призовні дільниці |
||
Стаття 2115 |
Несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників, несповіщення їх про виклик у військові комісаріати |
||
Стаття 2116 |
Неподання відомостей про військовозобов’язаних і призовників визнаних особами з інвалідністю незалежно від групи інвалідності, посадовими особами медико-соціальних експертних комісій |
За порушення, установлені ст. 210, 2101 КупАП, стягнення накладатимуть Центральне управління та регіональні органи СБУ. За всі інші правопорушення складаються протоколи та накладаються стягнення Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (вони ж військкомати).
У Кримінальному кодексі (далі – КК) додано, що за порушення, передбачені ст. 336 та 337, до відповідальності притягатимуться також і резервісти. Саму відповідальність, передбачену зазначеними статтями, не змінено.
Нагадаємо, що згідно зі:
Загалом більш практичного підходу слід очікувати після того, як відповідно до Прикінцевих положень Закону № 1357 будуть розроблені чи приведені у відповідність до цього Закону підзаконні нормативні акти, що стосуються військового обліку. Для цього законодавець відводить 6 місяців. Тоді варто буде ще детальніше розібрати тему військового обліку.