Страховий стаж і догляд за літнім родичем
У статті розглянуто питання обчислення загального страхового стажу для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності у ситуації, коли за даними Пенсійного фонду страховий стаж у довідці відображено, але у трудовій книжці працівника немає записів про перебування його в той час у трудових відносинах, оскільки він доглядав за літнім родичем.
Ситуація
Працівник, який нещодавно влаштувався на роботу на підприємство, надав листок непрацездатності та довідку за формою № ОК-5 про підтвердження загального страхового стажу та страхового стажу за останні 12 місяців. Із довідки видно, що за 2015 рік у нього є 6 місяців страхового стажу, а страхувальник — районна державна адміністрація. Проте запису про трудові відносини в цей час немає. Зі слів працівника, він доглядав за літнім родичем. Чи зараховувати цей період до страхового стажу?
Платниками ЄСВ відповідно до абзацу сьомого п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 2464) є, зокрема, установи та організації, які, серед іншого, виплачують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для непрацюючих працездатних осіб, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.
Своєю чергою, постановою КМУ від 20.03.19 р. № 233 «Деякі питання державної допомоги окремим категоріям громадян» (далі — Постанова № 233) передбачено, що непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку, щомісячні компенсаційні виплати, призначені відповідно до постанови КМУ від 26.07.96 р. № 832 «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян»1 (далі — Постанова № 832) здійснюються до моменту втрати зазначеною особою такого права або до дати призначення їй іншої виплати, установленої законодавством.
Зазначені щомісячні компенсаційні виплати здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року