• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Співробітниця йде в декрет із декрету: як оформити?

21.12.2018 5892 0 0

Співробітниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років (ця відпустка закінчиться в серпні 2019 року). Однак у грудні вона принесла лікарняний листок по вагітності та пологах. Як це правильно оформити: чи потрібно переривати відпустку для догляду за дитиною й оформляти відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами?


Дана ситуація нерідко зустрічається на практиці, однак на законодавчому рівні не врегульована.

На думку Мінпраці (листи від 02.06.11 р. № 175/13/116-11; від 06.03.12 р. № 70/13/116-12), у такому випадку лікарняний листок майбутній мамі оплачується, але відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами роботодавець оформляти не повинен.

Однак ми не зовсім згодні з такою позицією, оскільки даний варіант оформлення мав смисл тільки до 01.07.14 р., коли в жінок було право на отримання допомоги для догляду за дитиною. Зараз же допомогу для догляду за дитиною скасовано, жінка отримує тільки допомогу при народженні дитини, а її виплачують незалежно від часу виходу на роботу.

На нашу думку, відпустку для догляду за дитиною варто перервати й оформити співробітниці відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами (адже законодавством не передбачена можливість перебувати у двох соціальних відпустках одночасно).

Зверніть увагу: якщо відпустка для догляду за дитиною переривається, то виплати по народженню дитини не припиняються.

Однак навіть якщо відпустку для догляду за дитиною не переривати, співробітниця нічого не втрачає: лікарняний листок усе одно підлягає оплаті, оскільки вона є застрахованою особою. Нагадаємо, що підставою для оформлення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами є лікарняний листок (ст. 25 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV). Тобто навіть якщо співробітниця перебуває у відпустці для догляду за старшою дитиною, вона має право отримати допомогу по вагітності та пологах (декретні) на підставі лікарняного листка.

Як відомо, після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами жінка має право взяти відпустку для догляду за дитиною (ст. 18 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі – Закон № 504). Але якщо відпустка для догляду за першою дитиною не переривалася, то виходить, що співробітниця буде перебувати відразу у двох відпустках для догляду за дитиною? Таке неможливо. На цьому акцентує увагу й Мінсоцполітики у своєму листі від 06.03.12 р. № 70/13/116-12. Тому взяти відпустку для догляду за другою дитиною співробітниця зможе не раніше ніж першій дитині виповниться 3 роки (починаючи з наступного дня після цієї дати).

Якщо ж відпустка для догляду за першою дитиною переривалася, але на момент закінчення декретної відпустки із другим малям першій дитині ще не виповнилося 3 роки, тоді співробітниця може:

  • або взяти відразу відпустку для догляду за другою дитиною;
  • або знову оформити відпустку для догляду за першою дитиною, а коли їй виповниться 3 роки – оформити відпустку для догляду за другою дитиною.

Підставою для оформлення наступної відпустки для догляду за дитиною буде заява працівниці про надання відпустки. У ній вона вказує дату, з якої йде в таку відпустку. Підставою для надання такої відпустки, як і в стандартному випадку, буде свідоцтво про народження дитини. Наприклад, у нашому випадку першій дитині виповнюється 3 роки 05.08.19 р., тому взяти відпустку для догляду за другою дитиною співробітниця зможе тільки з 06.08.19 р.

На підставі отриманих документів (заяви та свідоцтва про народження дитини) роботодавець повинен видати наказ про надання відпустки. У цьому наказі, за роз'ясненням Мінпраці, не потрібно вказувати (лист Мінпраці та соцполітики від 22.11.10 р. № 235/06/186-10):

  • точну дату закінчення відпустки для догляду за дитиною. Тобто правильним буде таке формулювання: «Із 06.08.19 р. до фактичного виходу на роботу»;
  • відомості про дитину, для догляду за якою надається відпустка, у тому числі дату народження, П. І. Б. і стать (адже всі ці дані є у свідоцтві про народження).

Крім того, роботодавцю слід пам'ятати, що навіть якщо співробітниця йде з відпустки для догляду за дитиною в іншу таку відпустку, вона все одно має право:

  • працювати на умовах неповного робочого дня або вдома – і в такому випадку відпустка для догляду за дитиною не переривається (ч. 4 ст. 18 Закону № 504);
  • неодноразово переривати відпустку й виходити на роботу, а потім знову брати відпустку.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали