Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Санкції за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю

Оновлено

10.04.2025 293 0 2

За невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – норматив) до роботодавців застосовуються адміністративно-господарські санкції, передбачені законодавством. У березні 2025 року роботодавці одержують розрахунки сум цих санкцій за невиконання нормативу у 2024 році. У зв’язку з цим у роботодавців виникає чимало запитань. У статті ми розглянемо основні правила сплати суми санкцій за невиконання нормативу та відповімо на ваші запитання.


Загальні правила нарахування санкцій за невиконання нормативу

Правила щодо розрахунку нормативу та застосування адміністративно-господарських санкцій за його невиконання регламентовано Законом від 21.03.1991 № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 875).

Норматив установлено ст. 19 Закону № 875 у такому розмірі:

  • для роботодавців, у яких працює від 8 до 25 осіб – одне робоче місце;
  • для роботодавців, у яких працює 25 та більше осіб – 4 % середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу за рік.

На замітку! Середньооблікова кількість штатних працівників визначається відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286.

За невиконання нормативу до роботодавців застосовуються адміністративно-господарські санкції у розмірі:

  • половини середньої річної зарплати у цього роботодавця – якщо кількість працівників від 8 до 15 осіб;
  • середньої річної зарплати у цього роботодавця – якщо кількість працівників 15 і більше.

На замітку! Середня річна зарплата визначається відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.

Хто і на підставі яких відомостей визначає суму санкцій за невиконання нормативу?

Суму санкцій розраховує Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд) на основі даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Реєстр) та Централізованого банку даних з проблем інвалідності.

Яку форму має розрахунок, що розсилається роботодавцям?

Правила повідомлення роботодавців зафіксовано у Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затвердженому постановою правління ПФУ від 10.03.2023 № 14-1 та наказом Фонду від 10.03.2023 № 17 (далі – Порядок № 14-1).

У додатку до Порядку № 14-1 наведено форму Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – розрахунок).

Як відбувається розсилка розрахунків?

Механізм надсилання роботодавцям розрахунків такий.

Фонд щорічно до 10 березня в автоматизованому режимі виявляє роботодавців, які не виконали у попередньому році норматив, складає розрахунки у формі електронного документа та передає їх оригінали ПФУ (п. 3 Порядку № 14-1).

У свою чергу, ПФУ розсилає розрахунки через електронні кабінети (далі – ЕК) роботодавців (підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю) на вебпорталі електронних послуг ПФУ протягом 5 робочих днів з моменту отримання оригіналів від Фонду (п. 4 Порядку № 14-1).

Увага, уточнення розрахунку! Нині ст. 19 Закону № 875 передбачено можливість Фонду уточнити розрахунок, уже направлений роботодавцю.

Так, у разі зміни до 31 березня показників за попередній рік у Держреєстрі загальнообов’язкового державного соцстрахування, що впливають на раніше визначену суму адміністративно-господарських санкцій, Фонд до 10 червня в автоматизованому режимі – з використанням даних Реєстру та Централізованого банку даних з проблем інвалідності – формує та направляє уточнений розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу за попередній рік. Проте зміна показників у Реєстрі після 31 березня не призводить до зміни суми санкцій.

Наша порада. Якщо ви припустилися помилки у звітності, поданої за періоди 2024 року, і ця помилка негативно вплинула на розрахунок суми санкцій, вам потрібно поспішити її виправити до 31 березня 2025 року. Тоді Фонд до 10 червня перерахує нараховану суму санкцій та направить вам уточнений розрахунок.

Відповідаємо на ваші запитання

Ми відповімо на запитання, які ставлять багато роботодавців, а також розглянемо ситуацію, яка дуже часто виникає на практиці.

1. У який термін роботодавцю потрібно сплатити нараховані у розрахунку санкції?

Нарахована у розрахунку сума адміністративно-господарських санкцій має бути сплачена роботодавцем до 15 квітня (ст. 20 Закону № 875).

Тобто 2025 року роботодавці, які не виконали норматив за 2024 рік, повинні сплатити суму санкцій не пізніше 14.04.2025.

2. За якими платіжними реквізитами потрібно сплатити суму санкцій?

Реквізити рахунків можна знайти на сайті Фонду. Однак у даному інформаційному повідомленні зазначено, що у 2025 році перед здійсненням платежу за звітний 2024-й слід уточнити реквізити для сплати у відповідному відділенні Фонду.

3. У якому розділі ЕК роботодавця на вебпорталі електронних послуг ПФУ можна знайти розрахунок санкцій?

Роботодавцю необхідно авторизуватися в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ, а потім перейти до розділу «Мої документи». Розрахунок можна знайти у підрозділі «Адміністративно-господарські санкції».

4. Що загрожує роботодавцю, який не сплатить суму санкцій до 15 квітня?

Якщо не сплатити суму санкцій вчасно, почне нараховуватись пеня (ст. 20 Закону № 875).

Пеня нараховується на повну суму недоїмки за весь строк її існування, а саме за кожен день прострочення у розмірі 120 % річної облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати недоїмки.

5. Чи може сума санкцій бути стягнута Фондом з підприємства у примусовому порядку?

Так, може, але лише на підставі рішення суду.

Як зазначено у ч. 5 ст. 20 Закону № 875, у разі несплати суми адміністративно-господарських санкцій чи пені або неможливості їх сплати за рішенням суду стягнення може бути звернене на майно підприємства у порядку, передбаченому законом.

Іншими словами, якщо ви не сплатили нараховану в розрахунку суму санкцій до 15 квітня, то Фонд (його територіальне відділення) звернеться з позовом до суду про примусове стягнення суми санкцій. Але примусове стягнення здійснюватиметься лише в тому випадку, якщо суд винесе рішення про стягнення суми санкцій, а ви не сплатите їх на підставі цього рішення у добровільному порядку. Тоді Фонд звернеться до виконавчої служби для стягнення суми санкцій у примусовому порядку за правилами, встановленими Законом від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження».

Зверніть увагу! Позов про стягнення з роботодавця сум адміністративно-господарських санкцій та пені може бути подано Фондом протягом 6 місяців після закінчення строку для самостійної сплати роботодавцем таких сум (ч. 4 ст. 20 Закону № 875). Тобто оскільки граничний строк для їх самостійної сплати у 2025 році – 15 квітня, позовна заява може бути подана Фондом не пізніше 15.10.2025.

Ситуація

У 2023 році ми створили робочі місця для осіб з інвалідністю згідно з нормативом та повідомили про це службу зайнятості. Проте служба зайнятості не направила до нас на підприємство таких працівників для працевлаштування. Тобто норматив не було виконано не з нашої вини. Чи можна не сплачувати суму санкцій, якщо ми не згодні з їх нарахуванням?

Ви маєте всі шанси відстояти свої інтереси в суді. Однак ви повинні розуміти, що якщо до 15.04.2024 ви не сплатите нараховану вам суму санкцій, а судове рішення буде винесено не на вашу користь, то крім суми санкцій вам доведеться сплатити ще й пеню за весь час прострочення.

Зазначимо, що на практиці в подібних ситуаціях суди найчастіше ухвалюють рішення на користь роботодавців – визнають нараховані Фондом санкції незаконними. Наприклад, на користь роботодавців винесено:

  • рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 09.01.2024, ЄДРСР, реєстр. № 116178591;
  • рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.03.2024, ЄДРСР, реєстр. № 117561879;
  • постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 29.01.2025, ЄДРСР, реєстр. № 124815354.

У цих справах роботодавці:

  • створили робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю у необхідній для виконання нормативу кількості;
  • подали до центру зайнятості форму № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» із зазначенням вакансій для осіб з інвалідністю (форма № 3-ПН та Порядок її подання затверджено наказом Мінекономіки від 12.04.2022 № 827-22).

Проте протягом року такі працівники не направлялись службою зайнятості для працевлаштування до цих роботодавців. Суди визнали, що роботодавцями було вжито всіх заходів щодо недопущення правопорушення (невиконання нормативу), а застосування Фондом адміністративно-господарських санкцій є безпідставним.

Тому у наведеній вище ситуації варто дочекатися, коли Фонд подасть до суду позовну заяву про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій з підприємства. І вже в суді в рамках розгляду цього позову підприємство зможе навести свої аргументи та докази неправомірності нарахування санкцій.

Висновки

Суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу розраховує Фонд.

Знайти розрахунок суми санкцій роботодавець може в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ у розділі «Мої документи» (підрозділ «Адміністративно-господарські санкції»).

Сплатити нараховану за 2024 рік суму санкцій потрібно до 15.04.2025.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

6864 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали