• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Витрати на страхування відрядженого працівника

02.10.2018 118 0 0

«Відрядження: оформлення та облік витрат»


Працівник підприємства, направлений у відрядження, перед поїздкою оформив поліс медичного страхування. При обліку таких витрат у бухгалтерів часто виникають запитання, відповіді на які ви знайдете в цій консультації.


Чи може підприємство компенсувати своєму працівнику вартість такого страхового поліса, не вважаючи дану компенсацію додатковим благом?

Усе залежить від того, куди відряджений працівник – по Україні чи за кордон.

Варіант 1. Відрядження по Україні

Згідно з пп. «а» пп. 170.9.1 ПК не є оподатковуваним доходом відрядженого працівника сума компенсованих йому витрат на обов'язкове страхування при наявності підтвердних документів, зокрема страхового поліса.

Однак у ст. 7 Закону № 85, де наведено перелік видів обов'язкового страхування, відсутній такий вид, як страхування життя та здоров'я відряджених осіб. Тому таке страхування працівника на період відрядження по Україні вважається добровільним, а вартість відповідного страхового поліса є додатковим благом.

Водночас сума страхового збору, включена у вартість транспортних квитків, таким благом не є. Підстава: страхування від нещасних випадків на транспорті – обов'язковий вид страхування (пп. 6 ч. 1 ст. 7 Закону № 85). Суми внесків на обов'язкове страхування не включаються до загального оподатковуваного доходу працівника (пп. 165.1.5, пп. «а» пп. 170.9.1 ПК).

Варіант 2. Відрядження за кордон

Відповідно до ст. 9 Закону № 3857 з метою гарантії відшкодування громадянину України витрат, пов'язаних із надзвичайними обставинами під час перебування за кордоном, такий громадянин повинен бути застрахований.

А згідно з пп. «а» пп. 170.9.1 ПК, якщо страхування життя або здоров'я відрядженої особи необхідно здійснити за законами держави, до якої він відряджається, або за законами держав, територією яких здійснюється транзит до країни відрядження, то вартість такого страхування не включається до доходу відрядженого працівника.

При цьому з п. 15 розд. II Інструкції № 59 випливає, що страховий поліс повинен бути представлений працівником в оригіналі, із відміткою про сплату страхового платежу.

Таким чином, обов'язкове придбання медичної страховки перед поїздкою за кордон для громадянина України обумовлене вимогами українського законодавства. Крім того, медична страховка є обов'язковою умовою для в'їзду до багатьох країн світу.

Чи можна відшкодувати працівнику, направленому в закордонвідрядження, витрати на оплату страхового поліса, якщо строк дії такого поліса перевищує строк відрядження?

Для працівників підприємств, які повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів, строк дії договору страхування повинен відповідати строку відрядження (п. 15 розд. II Інструкції № 59). А для працівників комерційних підприємств, на нашу думку, можливість компенсації довгострокового страхового поліса залежить від ситуації.

Ситуація 1. Працівник відряджений до Болгарії на 5 днів. При цьому він ще на 3 дні планує залишитися погостювати в закордонних родичів. Тому придбаває страховий поліс зі строком дії 8 днів.

У цьому випадку оплата зайвих 3 днів дії страхового договору не пов'язана з відрядженням і господарською діяльністю підприємства. І якщо підприємство повністю оплатить працівнику вартість такого страхового поліса, то виникне запитання про додаткове благо для працівника.

Як варіант, можна було б розрахувати вартість 5 відрядних днів страхування у вартості поліса та компенсувати працівнику тільки цю суму. Однак нормами ПК такий розрахунок не передбачений, і в контролюючих органів при перевірці може виникнути спокуса порахувати додблагом усю вартість поліса.

Рекомендуємо в подібній ситуації отримати індивідуальну консультацію з даного питання.

Ситуація 2. У зв'язку з виробничою необхідністю працівника планують відряджати до Німеччини декілька разів протягом року. Тому, коли працівник уперше їхав у відрядження, він придбав страховий поліс зі строком дії один рік, але строком перебування в країнах шенгенської зони 30 днів. Тобто, маючи на руках такий поліс, працівник протягом року може декілька разів відвідати Німеччину, але загальний строк його перебування в Європі не може перевищувати 30 днів. Такий довгостроковий поліс обійдеться набагато дешевше, ніж купівля декількох короткострокових.

Уважаємо, що в даному випадку підприємство може компенсувати працівнику всю вартість річного страхового поліса без включення такої суми до його оподатковуваного доходу. При цьому бажано передбачити подібну ситуацію внутрішніми документами підприємства (наприклад, Положенням про відрядження або відповідним наказом).

Зверніть увагу: у даній ситуації вартість страхового поліса не можна відразу списати на витрати підприємства. Її потрібно обліковувати на рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів» і списувати частинами щокварталу протягом року дії поліса, поки не будуть «витрачені» усі 30 днів страховки.

Висновки

Вартість страхового поліса на медичне страхування:

  • є для працівника додблагом, якщо він направлений у відрядження по Україні;
  • не є для працівника додблагом, якщо він направлений у закордонвідрядження і наявність такого поліса – необхідна умова в'їзду до країни відрядження.

Якщо строк дії страхового поліса перевищує строк відрядження, то комерційне підприємство приймає рішення щодо компенсації вартості такого поліса залежно від ситуації.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Дякуємо за реєстрацію на сайті Uteka.ua. Для підтвердження вашого e-mail адресу вам на пошту було відправлено листа. Будь ласка, перейдіть за посиланням зазначеному в листі.
Витрати на страхування відрядженого працівника