Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Працівник – резервіст або доброволець тероборони: оформлення на підприємстві

03.03.2022 21223 0 3

Ситуація в країні така, що багато хто записується до лав територіальної оборони, тому роботодавцю треба розуміти, що в такому разі робити. Саме про це читайте у статті.


Якщо працівник – доброволець територіальної оборони

Мало хто знав до 24.02.2022, що таке територіальна оборона. Цей термін зафіксований у ст. 1 Закону від 16.07.2021 № 1702-IX «Про основи національного спротиву» (далі – Закон № 1702). Відповідно до цієї норми доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України (далі – ЗСУ) – це громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п’яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони ЗСУ. Облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (п. 5 ст. 9 Закону № 1702). 

Відповідно до ст. 10 Закону № 1702 для потреб комплектування Сил територіальної оборони ЗСУ та ведення національного спротиву можуть бути прийняті на службу у військовому резерві ЗСУ та інших військових формувань громадяни України, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров’я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки та інших захворювань, визначених Міністерством оборони України та іншими центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Проте в умовах військового стану і в ситуації,  що склалася на сьогодні, не всі норми можна виконати буквально, тому діяти потрібно залежно від ситуації.

Згідно зі ст. 24 Закону № 1702 соціальний і правовий захист військовослужбовців, які беруть участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони, здійснюється відповідно до Закону від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Цей Закон має відсилочну норму до ст. 119 КЗпП, згідно з якою за такими працівниками, які призвані на час особливого періоду, зберігається місце роботи (посада) та середній заробіток.

Крім того, передбачена можливість відсторонення від роботи згідно зі ст. 46 КЗпП керівників підприємств, установ та організацій військовим командуванням допускається у випадках, визначених Законом № 1702. Але цю норму наразі важко застосувати, адже в ній зазначено, по-перше, вузьку категорію працівників, а по-друге, підставою для відсторонення має бути розпорядчий документ військового командування.  

Оформлення кадрових документів

Передусім видається відповідний наказ (зразок 1) для фіксування факту відсутності працівника на роботі. У наказі зазначається період до оголошення мобілізації в особливий період до фактичного повернення. 
У табелі обліку робочого часу в такому разі ставиться відмітка «ІН».  

Важливо! В умовах військового стану діяти треба залежно від ситуації. Безумовно, надати документи, коли лунають вибухи та їдуть ворожі війська, здебільшого неможливо. Тому наказ можна видати й без підтверджувальних документів (їх працівник-доброволець надасть потім). А можна видати наказ і заднім числом. У разі відсутності підтверджувальних документів працівник може написати заяву довільної форми та надіслати її електронною поштою або відправити її фотокопію у месенджер.

Зразок 1

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
«ПЕРЕМОГА»


 Код ЄДРПОУ 123456789

НАКАЗ

25.02.2022

Київ

№ 44-К

Про увільнення Олексія Безстрашного
від роботи у зв’язку із зарахуванням до проходження служби
у складі добровольчого формування Сил
територіальної оборони Збройних Сил України 
під час особливого періоду

Керуючись частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України та статтею 24 Закону України «Про основи національного спротиву» 

УВІЛЬНИТИ:
    
БЕЗСТРАШНОГО Олексія Володимировича, менеджера зв’язків з громадськістю, від роботи з 25 лютого 2022 р. у зв’язку із зарахуванням до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України під час особливого періоду зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку на період проходження служби у складі добровольчого формування.

Підстава: контракт Безстрашного О.В. із Деснянським районним ТЦК та СП у м. Києві.

Директор       Лавриненко       Олександр ЛАВРИНЕНКО

Якщо працівник – резервіст 

Резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування в мирний час та в особливий період (абзац шостий частини дев’ятої ст. 1 Закону от 25.03.1992 № 2232-XII).

Згідно зі ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися в робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених, зокрема, Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», надаються гарантії та пільги відповідно до цього закону. Тобто за працівниками, призваними, зокрема, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності та у фізичних осіб – підприємців, в яких вони працювали на час призову. 

Оформлення кадрових документів

Якщо працівник зміг фактично отримати повістку з ТЦК та СП (колишні військкомати) про призов, то він має надати її, а якщо такої можливості немає, –повідомити засобами зв’язку, надіславши фотокопію повістки (знову ж таки, за можливістю). 

Якщо немає повістки, можна попросити працівника написати заяву з проханням про увільнення від роботи у зв’язку з вибуттям у військову частину та надіслати її електронною поштою або у месенджер.

Далі роботодавець видає наказ (зразок 2) про увільнення від роботи працівника у зв’язку з призовом на військову службу як резервіста в особливий період із дня відсутності на роботі зі збереженням місця роботи та середнього заробітку до дня фактичного повернення. 
У табелі обліку робочого часу ставиться позначка «ІН». 

Зразок 2

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
«ПЕРЕМОГА»


 Код ЄДРПОУ 123456789

НАКАЗ

25.02.2022

Київ

№ 48-К

Про увільнення від роботи
Правди Андрія у зв’язку
з призовом із числа резервістів в особливий період

Керуючись частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України,

УВІЛЬНИТИ:

ПРАВДУ Андрія Олександровича, менеджера з продажу, від роботи з 25 лютого 2022 р. у зв’язку з призовом на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби до фактичного повернення.

Підстава: повістка Оболонського районного ТЦК та СП у м. Києві.


Директор         Лавриненко         Олександр ЛАВРИНЕНКО

Зразок 1.docx
Завантажити
Зразок 2.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали