Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Працівник – резервіст або доброволець тероборони: оформлення на підприємстві

21.12.2023 21404 0 4

Ситуація в країні така, що багато хто записується до лав територіальної оборони, тому роботодавцю треба розуміти, що в такому разі робити. Саме про це читайте у статті.


Якщо працівник – доброволець територіальної оборони

Мало хто знав до 24.02.2022, що таке територіальна оборона. Цей термін зафіксований у ст. 1 Закону від 16.07.2021 № 1702-IX «Про основи національного спротиву» (далі – Закон № 1702). Відповідно до цієї норми доброволець Сил територіальної оборони Збройних сил України (далі – ЗСУ) – це громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п’яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони ЗСУ. Облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (п. 5 ст. 9 Закону № 1702).

Відповідно до ст. 10 Закону № 1702 для потреб комплектування Сил територіальної оборони ЗСУ та ведення національного спротиву можуть бути прийняті на службу у військовому резерві ЗСУ та інших військових формувань громадяни України, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров’я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки та інших захворювань, визначених Міністерством оборони України та іншими центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Згідно зі ст. 24 Закону № 1702 соціальний і правовий захист військовослужбовців, які беруть участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони, здійснюється відповідно до Закону від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Також Закон № 1702 посилається на ст. 119 КЗпП, згідно з якою за такими працівниками, які призвані на час особливого періоду, зберігається місце роботи (посада) та середній заробіток.

З добровольцем тероборони укладається контракт за формою, затвердженою наказом Міноборони від 07.03.2022 № 84. Відповідно до контракту доброволець тероборони укладає його на добровільній основі, на час виконання державних та/або громадських обов’язків, протягом якого на нього поширюються гарантії, передбачені ст. 119 КЗпП.

Оформлення кадрових документів

Працівники, які є членами добровольчих формувань тероборони та уклали контракт добровольця, можуть залучатися до виконання завдань тероборони в робочий час. Згідно із ч. 1 ст. 119 КЗпП на цей час роботодавці повинні зберігати за ними місце роботи, посаду та середній заробіток. Саме на цією нормою слід керуватися під час видання наказу про увільнення від роботи працівників-тероборонівців.

Передусім у цьому наказі (див. зразок) фіксується факт відсутності працівника на роботі та зазначається період, на який він залучається для виконання обов’язків добровольця.

У табелі обліку робочого часу в такому разі ставиться відмітка «ІН».

Зразок

1 из 1
Зразок про увільнення від роботи.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали