Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану

01.04.2022 4584 0 4

Верховна Рада ухвалила Закон від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136), який набув чинності з 24.03.2022. Закон визначає особливості трудових відносин працівників підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, на період дії воєнного стану. Законом, зокрема, запроваджено нове поняття – «призупинення дії трудового договору». У чому його сутність та як це оформити, з’ясуємо у статті.


Поняття призупинення дії трудового договору

Згідно зі ст. 13 Закону № 2136 призупинення дії трудового договору – це тимчасове звільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов’язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором. Тобто дія трудового договору може бути тимчасово призупинена як з ініціативи працівника, так і з ініціативи роботодавця.

Норма може застосовуватися лише під час воєнного стану, тобто до 24.04.2022.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Тобто це не означає автоматичного розірвання трудового договору чи звільнення працівників.

У разі призупинення дії трудового договору не заборонено звільнення працівників. Але для цього необхідно буде зупинити дію наказу про призупинення дії трудового договору і провести процедуру звільнення згідно із КЗпП.

Оформлення призупинення дії трудового договору

Ініціатива призупинення дії трудового договору може виходити як із боку роботодавця, так і з боку працівника. Про таке призупинення роботодавець і працівник за можливості мають повідомити один одного в будь-який доступний спосіб. Про терміни попередження в законодавстві не йдеться.

Призупинення дії трудового договору з боку роботодавця:

Крок 1. Повідомлення працівників (усіх або деяких – залежно від ситуації, що скалася на підприємстві) відбувається шляхом видання наказу (див. зразок 1), якщо є така можливість у роботодавця. У наказі треба зазначити причини призупинення, наприклад через активні бойові дії, зупинення виробництва, пошкодження майна, відсутність замовлень тощо.

Крок 2. Надіслання наказу працівникам у месенджери чи на електронну пошту. За загальними правилами, у мирний час вимагається ознайомлення працівників з таким наказом під підпис. Але в період воєнного стану ведення кадрового діловодства в зоні активних бойових дій відбувається на розсуд роботодавця. Тому допускається повідомляти працівників про кадрові рішення в будь-який зручний спосіб.

Крок 3. За можливості кадровик складає в довільній формі список працівників, які ознайомилися з наказом хоча б шляхом перегляду такого повідомлення.

Зразок 1

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
«СВІТЛИЙ ЧАС»

Код ЄДРПОУ 123456789

НАКАЗ

25.03.2022

Київ

№ 147-К

Про призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану

Керуючись статтею 13 Закону України від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та виходячи з того, що підприємство перебуває в зоні активних бойових дій і неможливо гарантувати працівникам безпеку,

НАКАЗУЮ:

  1. На період активних бойових дій з 25.03.2022 призупинити дію трудового договору із працівниками згідно з додатком.
  2. Менеджеру з персоналу Світлій Анні ознайомити працівників з цим наказом шляхом надсилання його в особистий месенеджер кожного працівника, зазначеного в додатку.
  3. Бухгалтеру Антоненко Надії на період призупинення дії трудового договору припинити нарахування заробітної плати.
  4. Про поновлення дії трудового договору буде повідомлено окремим розпорядчим документом.

Директор    Мирний    Олександр МИРНИЙ

 

 

Призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника

Статтею 13 Закону № 2136 передбачено, що ініціатором призупинення дії трудового договору може бути не тільки роботодавець, а й працівник. З боку працівника також можуть бути причини, які унеможливлюють виконання роботи: активні бойові дії на території, де розташоване його робоче місце, евакуація або виїзд за межі України, відсутність зв’язку тощо.

Про призупинення дії трудового договору працівник повідомляє роботодавця шляхом подання заяви (див. зразок 2). Таку заяву краще написати власноруч (навіть на серветці), і якщо немає можливості особисто подати її, то надіслати фото через месенджер своєму безпосередньому керівникові або кадровику.

Зразок 2

Директору ТОВ «Виробництво»
Величному Ігорю Івановичу
юриста юридичного відділу
Срібної Ольги Іванівни

Заява

У зв’язку з виїздом поза межі м. Ірпінь та відсутністю в місці мого тимчасового перебування належного інтернет-зв’язку прошу призупинити дію трудового договору на період моєї відсутності. Про можливість продовження виконання обов’язків за трудовим договором зобов’язуюсь повідомити окремою заявою.

25.03.2022 Срібна

Далі роботодавець на підставі такої заяви видає наказ щодо призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника (див. зразок 3).

Зразок 3

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
«ПЕРЕМОГА»

Код ЄДРПОУ 123456789

НАКАЗ

25.03.2022

м. Ірпінь

№ 177-К

Про призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника

Керуючись статтею 13 Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ.

НАКАЗУЮ:

  1. Призупинити з 25.03.2022 дію трудового договору з юристом юридичного відділу Світлою Ольгою на період її тимчасового перебування за межами України, але не довше ніж на період воєнного стану в Україні.
  2. Бухгалтеру Андрієнко Надії на період призупинення дії трудового договору припинити нарахування заробітної плати Світлій Ользі.

Підстава: Заява Срібної О. І. від 25.03.2022

Директор     Андрієнко     Олександр АНДРІЄНКО

Табелювання працівників

Оскільки призупинення дії трудового договору не є припиненням трудових відносин, у табелі обліку робочого часу за типовою формою № П-5, затвердженою наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489, слід ставити позначку «І» (Інші причини неявок).

Як передбачено цим наказом, типова форма № П-5 за потреби може бути доповнена іншими показниками, необхідними для обліку на підприємстві. Тобто можна використовувати свою позначку, наприклад «ПТД» (призупинення трудового договору).

Не буде порушенням, якщо кадровик неправильно протабелює період призупинення дії трудового договору або зробить це згодом.

Наслідки призупинення дії трудового договору та відшкодування

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію (ч. 3 ст. 13 Закону № 2136). Тобто можна зробити висновок, що призупинення дії трудового договору відбувається без збереження зарплати роботодавцем.

Механізму відшкодування збитків державою-агресором на сьогодні не передбачено, але є надія, що будуть прийняті відповідні законодавчі акти, які визначатимуть умови відповідної компенсації. Тому радимо належно документувати призупинення дії трудового договору.

І наостанок зазначимо, що, скориставшись нормою про призупинення дії трудового договору, роботодавець не повинен виплачувати працівникам 2/3 окладу (тарифної ставки), як у разі простою, тому що це дві різні процедури.

Таке призупинення не є відпусткою без збереження зарплати. Якщо працівник напише заяву про надання такої відпустки, то за цей період йому відшкодувань не буде. А в разі призупинення дії трудового договору є надія, що після нашої перемоги відшкодування зарплати відбудеться!

Зразок1_Наказ про призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану.doc
Завантажити
Зразок2_Заява.doc
Завантажити
Зразок3_Наказ про призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали