• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи перераховувати відпусткові в разі зміни суми лікарняних після обміну довідки на листок непрацездатності?

14.01.2020 242 0 0

У листопаді працівник хворів, але в медичному закладі не було бланків листків непрацездатності, тому йому видали довідку. Згодом він її обміняв на листок непрацездатності, який було оплачено у грудні. І в грудні цей працівник іде у відпустку. Розрахунковим періодом є грудень 2018-го – листопад 2019 року. Як бути із днями тимчасової непрацездатності в листопаді, які оплачено у грудні?

У ситуації, коли працівникові вже виплачено відпусткові, а згодом виявляється заниження суми доходу в розрахунковому періоді (наприклад, не нараховано премію чи занижено зарплату, донараховано лікарняні за розрахунковий період), прийнято дотримуватися позиції Мінсоцполітики, викладеної, зокрема, у листі від 18.06.19 р. № 718/0/204-19 (а раніше — у листі від 09.12.11 р. № 1105/13/81-11). Суть її в тому, що лише премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю, а всі інші виплати мають включатися до заробітку того місяця, в якому вони мали бути здійснені.

Тож якщо на час обчислення відпусткових уже відомо суму допомоги з тимчасової непрацездатності, яка мала бути нарахована в листопаді, її слід включити до розрахунку середнього заробітку для оплати часу відпустки. Якщо ж відпусткові було виплачено раніше, ніж нараховано допомогу, то їх слід перерахувати1.

Водночас варто зауважити таке. В абзаці другому п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі – Порядок № 100), чітко зазначено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Тому якщо в розрахунковому періоді не було нараховано якогось доходу (премії, зарплати, лікарняних тощо через помилку, відсутність підстав і т.п.), то його й не слід включати до розрахунку.

Донарахований згодом дохід можна врахувати лише в місяці (до)нарахування під час обчислення середнього заробітку в наступних періодах. І тому якщо з розрахункового періоду вилучити дні тимчасової непрацездатності листопада, які підтверджено довідкою на той час, то сума відпусткових відрізнятиметься від тієї, що буде обчислена з урахуванням оплати цих днів після перерахунку, «на копійки». Можемо перевірити це на умовному прикладі.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали