• Швидкий пошук надійних рішень
  і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Перенесення робочих днів у 2021 році: як оформити та на що впливає

07.10.2020 5551 1 1

30 вересня на засіданні уряду ухвалено розпорядження від 30.09.20 р. № 1191-р (далі – Розпорядження № 1191) «Про перенесення робочих днів у 2021 році». Такі розпорядження ухвалюються щороку з метою раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для відзначення свят. На їх підставі роботодавці самостійно приймають рішення про перенесення робочих днів. Як оформити таке рішення та як організувати й контролювати перенесення, розглянемо у статті.


Порядок перенесення вихідних та робочих днів

Нагадаємо, що вихідні дні встановлюються на підприємстві залежно від тривалості робочого тижня. Святкові (неробочі) дні визначено ст. 73 КЗпП. 2021 року вони припадають на:

 • 1 січня — Новий рік;
 • 7 січня — Різдво Христове;
 • 8 березня — Міжнародний жіночий день;
 • 1 травня — День праці;
 • 2 травня — Пасха (Великдень);
 • 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);
 • 20 червня — Трійця;
 • 28 червня — День Конституції України;
 • 24 серпня — День Незалежності України;
 • 14 жовтня — День захисника України;
 • 25 грудня — Різдво Христове.

Перенесення вихідних днів може відбуватися автоматично або за рішенням керівника підприємства.

Якщо святковий або неробочий день (ст. 73 КЗпП) збігається з вихідним днем, то вихідний переноситься на наступний день після святкового або неробочого. Тобто в такому разі перенесення відбувається автоматично й не потребує видання наказу по підприємству.

Відповідно до ст. 67 КЗпП керівник підприємства має перенести вихідні та робочі дні в порядку і на умовах, передбачених законодавством, для працівників, яким установлено п'ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями.

Тому за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними в суботу та неділю вихідні дні переносяться з:

 • 1 і 2 травня (суботи та неділі) — на 3 і 4 травня (понеділок та вівторок);
 • 9 травня (неділі) — на 10 травня (понеділок);
 • 20 червня (неділі) — на 21 червня (понеділок);
 • 25 грудня (суботи) — на 27 грудня (понеділок).

Також слід зауважити, що, оскільки вони переносяться автоматично, погоджувати з працівниками та попереджати їх про це немає потреби.

Відповідно до ст. 67 КЗпП з метою створення сприятливих умов для використання святкових і неробочих днів та раціонального використання робочого часу КМУ не пізніше ніж за три місяці до таких днів може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій перенести вихідні та робочі дні в порядку і на умовах, визначених законодавством, для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями.

2021 року Розпорядженням № 1191 рекомендовано перенести робочі дні з:

 • 8 січня (п’ятниця) — на 16 січня (суботу);
 • 23 серпня (понеділок) — на 28 серпня (суботу);
 • 15 жовтня (п’ятниця) — на 23 жовтня (суботу).

Оскільки 7 січня 2021 року припадає на четвер і між ним та вихідними випадає робоча п’ятниця (8 січня), то саме її перенесено на 16 січня (суботу).

Те саме стосується 15 жовтня (п’ятниці) — робочий день перенесено на 23 жовтня (суботу).

Що стосується сприятливого святкування Дня Незалежності України, то переддень цього свята 2021 року припадає на понеділок, тому цей робочий день пропонується перенести на 28 серпня (суботу).

Документальне оформлення перенесення робочих днів

Нагадаємо, що рекомендації КМУ не є обов’язковими для виконання. Кожен роботодавець самостійно приймає рішення, чи переносити йому робочі дні згідно з цими рекомендаціями.

У разі їх застосування керівник підприємства не пізніше ніж за два місяці видає наказ про перенесення робочих днів, погоджений з виборним органом первинної профспілкової організації (далі — профспілка) (ч. 5 ст. 67 КЗпП). Якщо на підприємстві немає профспілки — з іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом. Зазвичай таким органом є рада трудового колективу. Перенесення робочих днів означає зміну режиму роботи підприємства, а отже, і зміну істотних умов праці. Тому потрібно дотриматися порядку, установленого ч. 3 ст. 32 КЗпП.

Видання наказу (див. зразок 1) є обов’язковою умовою перенесення робочих днів на підставі розпорядження КМУ.

Наказ про перенесення робочих днів підприємства, яке працює за п’ятиденним робочим тижнем з вихідними днями в суботу та неділю

Зразок 1

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛАСКА»

НАКАЗ

07.10.2020

м. Дніпро № 78

Про перенесення
робочих днів 2021 р.

На підставі розпорядження КМУ від 30.09.20 р. № 1191-р «Про перенесення робочих днів у 2021 році» з метою раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для святкування 2021 року 7 січня — Різдва Христового, 24 серпня — Дня незалежності України та 14 жовтня — Дня захисника України, за погодженням із представником профспілки (протокол від 07.10. 20 р. № 2),

НАКАЗУЮ:

 1. Перенести робочі дні з:
 • п’ятниці 8 січня ¾ на суботу 16 січня;
 • понеділка 23 серпня ¾ на суботу 28 серпня;
 • п’ятниці 15 жовтня ¾ на суботу 23 жовтня.
 1. Працівники, які 8 січня, 23 серпня та 15 жовтня будуть відсутні через тимчасову непрацездатність або перебуватимуть у відпустках, мають працювати за новим графіком роботи ¾ 16 січня, 28 серпня та 23 жовтня (субота).
 2. Інспектору з кадрів (Кардаш О. В.) довести цей наказ до відома всіх працівників підприємства.
 3. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Директор Салій Я. І. Салій

Інспектор з кадрів Кардаш О. В. Кардаш

07.10.2020 р.

ПОГОДЖЕНО:

Профспілковий представник Лагутенко І. А. Лагутенко

07.10.2020 р.

Коли застосовуються рекомендації КМУ

Рекомендацій КМУ щодо перенесення робочих днів обов’язково мають дотримуватися державні органи, підприємства та установи.

Стосуються ці рекомендації лише підприємств із п’ятиденним робочим тижнем.

Не поширюються вони на органи Пенсійного фонду, акціонерне товариство «Укрпошта», Державну казначейську службу та банківські установи, а також на підприємства з безперервним графіком роботи та ті, які працюють із шестиденним робочим тижнем.

Чи можна переносити інші робочі дні

Роботодавець може переносити робочі дні так, як рекомендує уряд, а може й на свій розсуд або навіть узагалі не переносити.

Тобто він має право перенести інші робочі дні на свій розсуд. Але слід пам’ятати, що перенесення робочих днів змінює режим роботи підприємства, а отже, — істотні умови праці, та потребує попередження працівників про це не пізніше ніж за два місяці. Тому якщо роботодавець має бажання перенести інші робочі дні, наприклад 23 серпня (понеділок) на 21 серпня (а не на 28 серпня ), працівника потрібно попередити про це не пізніше ніж у червні, а якщо робочий день з 15 жовтня (п’ятниця) переноситься на 9 жовтня (а не на 23 жовтня), попередження має бути оформлене не пізніше початку серпня.

Водночас зауважимо, що норму сформульовано так, що вона не дає права роботодавцю зменшувати термін попередження, однак не забороняє його перевищувати . Тобто в разі перенесення днів, яке роботодавець визначає самостійно, такий наказ можна видати на початку року, навіть якщо перенесення стосуватиметься днів серпня та жовтня.

Заповнення табеля обліку робочого часу

Бухгалтерія нараховує заробітну плату на підставі Табеля обліку робочого часу за формою № П-5, затвердженою наказом Держкомстату від 05.12.08 р. № 489. Цей первинний документ застосовується для обліку використання робочого часу працівників, у т. ч. у вихідні, святкові та неробочі дні. Тому він має бути заповнений правильно.

Відмітки в табелі мають бути виконані лише на підставі належно оформлених документів. Отже, підставою для внесення до табеля позначок про відпрацьований працівником час у разі перенесення робочих днів має бути наказ.

Дні, які підлягають перенесенню, табелюються як вихідні, а дні, на які їх перенесено згідно з наказом підприємства, — як робочі. Тому, якщо підприємство переносить робочі дні згідно з рекомендаціями КМУ, 8 січня, 23 серпня та 15 жовтня 2021 року вважатимуться вихідними, а 16 січня, 28 серпня та 23 жовтня 2021 року ¾ робочими. Це не впливатиме на норму тривалості робочого часу, адже дні переносяться в межах одного місяця (див. зразок 2).

Слід пам’ятати, що в разі перенесення робочого дня, який передує святковому чи неробочому дню, на вихідний (наприклад, 23 серпня на 28 серпня), тривалість роботи в цей перенесений робочий день (28 серпня) має відповідати тривалості передсвяткового робочого дня, як це передбачено ст. 53 КЗпП (тобто 7 годин). Цього правила слід дотримуватися задля збереження річного балансу робочого часу.

Заповнення табеля обліку робочого часу в разі перенесення робочих днів у січні 2021 р.
(за п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями в суботу і неділю)

Зразок 2

Дата

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

Х

Відпрацьовано за місяць

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

ПІБ

СІЧЕНЬ 2021 року

Герус А. І.

СВ

ВХ

ВХ

Р/8

Р/8

Р/7

СВ

ВХ

ВХ

ВХ

Р/8

Р/8

Р/8

Р/8

Р/8

Х

Днів

Годин

Р/8

ВХ

Р/8

Р/8

Р/8

Р/8

Р/8

ВХ

ВХ

Р/8

Р/8

Р/8

Р/8

Р/8

ВХ

ВХ

19

151

Умовні позначення: Р/8 — робочі дні; ВХ — вихідні; СВ — святкові та неробочі дні; Р/7 — дні напередодні святкових (неробочих), в які тривалість роботи скорочується на одну годину згідно зі ст. 53 КЗпП.

Відпустки під час перенесення робочих днів

Нагадаємо, що незалежно від графіка та режиму роботи підприємства тривалість відпусток розраховується в календарних днях і визначається Законом від 15.11.96 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504), КЗпП та іншими законами України.

Статтею 5 Закону № 504 передбачено, що для визначення тривалості щорічних відпусток і додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, святкові та неробочі дні, встановлені ст. 73 КЗпП, не враховуються. Окрім зазначених відпусток, на всі інші види відпусток ця норма не поширюється.

Наприклад, якщо працівник, якому надано відпустку без збереження зарплати з 4 січня на 10 календарних днів (далі – к. д.), для визначення тривалості такої відпустки враховуватимуться всі календарні дні разом із святковим і неробочим днем. Тож якщо відпустка розпочинатиметься 4 січня, вона триватиме до 13 січня включно. У разі надання працівникові частини щорічної основної відпустки тривалістю 10 к. д. з 4 січня, святковий день 7 січня не враховуватиметься, а відпустка продовжиться на календарний день. Тобто до роботи працівник має приступити 15 січня.

Щодо працівників, які перебувають у відпустках у перенесені робочі дні, виникає запитання: чи повинні вони працювати в день, на який перенесено роботу (наприклад, 16 січня). На думку Мінекономрозвитку, рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи підприємства та норму тривалості робочого часу в місяцях, в яких переносяться робочі дні. Тому всі дії щодо надання відпусток, виходу на роботу мають здійснюватися за зміненим у зв’язку з перенесенням робочих днів графіком роботи підприємства (див. лист Мінекономрозвитку від 12.08.20 р. № 3501-06/219).

Тимчасова непрацездатність під час перенесення робочих днів

Якщо працівник захворів, а на цей період припадають дні, які підлягають перенесенню, то відповідно до п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266, оплачують всі календарні дні непрацездатності. Тобто не має значення, чи були в періоді непрацездатності святкові, неробочі або вихідні дні.

Підставою для оплати часу хвороби буде листок непрацездатності, який працівник має подати в бухгалтерію підприємства.

Також слід взяти до уваги, що в разі тимчасової непрацездатності працівника у дні, перенесені наказом підприємства (наприклад, 8 січня), вийти на роботу працівник повинен 16 січня 2021 року згідно з новим графіком роботи підприємства (за умови, що його листок непрацездатності буде закрито).

Зразок наказу про перенесення робочих днів.doc

Завантажити

Зразок заповнення табеля обліку робочого часу.doc

Завантажити

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали