Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чергові зміни до Класифікатора професій: порядок дій роботодавця

09.09.2020 4186 4 2

Наказом Мінекономіки від 18.08.20 р. № 1574 (далі – Наказ № 1574) затверджено Зміни № 9 до Національного класифікатора України «Класифікатор професій ДК 003:2010» (далі – КП), зокрема і з метою приведення назв професій у відповідність до нового Українського правопису. Чи повинні тепер роботодавці вносити зміни до кадрових документів, розберемося у статті.


Огляд змін до КП

Перша та найголовніша зміна – у назвах професій дозволено використовувати фемінітиви. Тобто враховано положення гендерного законодавства, а саме Закону від 08.09.05 р. № 2866-IV «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Отже, під час внесення запису про роботу до документів працівника допускається утворення професійних назв робіт на означення жіночої статі особи, яка виконує відповідні роботи. Тобто у трудових книжках тепер можна писати: «дизайнерка», «завідувачка», «продавчиня» тощо.

Найбільше Зміни № 9 торкнулися посад (професій) у медичній галузі. Наприклад, раніше була посада «сестра медична» а зараз – «сестра медична (брат медичний)». Наведемо повний перелік змінених назв професій у цій сфері:

Головна медична сестра (головний медичний брат)

Сестра медична (брат медичний)

Сестра медична (брат медичний) з дієтичного харчування

Сестра медична (брат медичний) з косметичних процедур

Сестра медична (брат медичний) з лікувальної фізкультури

Сестра медична (брат медичний) з масажу

Сестра медична (брат медичний) з фізіотерапії

Сестра медична (брат медичний) з функціональної діагностики

Сестра медична (брат медичний) зі стоматології

Сестра медична (брат медичний) милосердя

Сестра медична операційна (брат медичний операційний)

Сестра медична патронажна (брат медичний патронажний)

Сестра медична (брат медичний) поліклініки

Сестра медична (брат медичний) станції (відділення) швидкої та невідкладної медичної допомоги

Сестра медична (брат медичний) стаціонару

Сестра медична – анестезист (брат медичний – анестезист)

Акушерка (акушер)

Молодша медична сестра (молодший медичний брат) (санітарка, санітарка-прибиральниця, санітарка-буфетниця, санітар, санітар-прибиральник, санітар-буфетник та ін.)

Молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими

У вищеперелічених назвах коди КП залишилися без змін.

Зверніть увагу, що така професійна назва, як «сестра-господиня», так і залишилася жіночою.

Крім того, КП розширено посадами в медичній сфері: відтепер у ньому за кодом КП 2221.2 значаться такі посади: «лікар-кардіолог дитячий», «лікар-кардіолог електрофізіолог», «лікар-кардіолог інтервенційний», «лікар-ревматолог дитячий». Крім того, додано посади «фахівець з громадського здоров’я» та «фахівець з довкілля та здоров’я» (код – 2225.2), «експерт з оцінки медичних технологій» (код – 2229.2) та професійну назву «працівник з господарської діяльності закладу охорони здоров’я» із кодом 4131.

Відбулися деякі заміни в назвах посад:

  • «директор кабінету (методичного, навчально-методичного)» змінено на «директор (начальник, завідувач) кабінету (центру) (методичного, навчально-методичного)» (код КП – 1210.1);
  • «директор науково-дослідного інституту» – на «директор (генеральний директор, начальник, інший керівник) наукової установи (організації)» (код КП 1210.1);
  • «завідувач кабінету навчального» – на «завідувач кабінету навчального (методичного, навчально-методичного) (код КП – 1229.4);
  • «начальник кабінету (лінгафонного, проєктного та ін.» на «начальник (завідувач) кабінету (лінгафонного, проєктного та ін.) (код КП – 1229.7);
  • «машиніст термоустановки (спеціальні хімічні виробництва)» – на «машиніст термоустановки» (код КП – 8152).

Розширено назви посадв органах державної влади, а саме: «помічник Президента України», «представник Президента України», «радник Президента України» (код КП – 1229.1).

Назву посади «директор департаменту» замінено на «директор (інший керівник) департаменту» (код КП 1229.1). Крім того, «адміністратор (органи державної влади та місцевого самоврядування)» (код КП 2419.3) та «державний реєстратор» (код КП 2419.3) перенесено з розділу «Керівники» до розділу «Професіонали».

Також розширено назви посадорганів судової влади з кодом 1120.4: «голова касаційного суду у складі Верховного Суду», «заступник голови касаційного суду у складі Верховного Суду», «секретар Великої Палати Верховного Суду», «секретар Пленуму Верховного Суду», «секретар судової палати касаційного суду у складі Верховного Суду».

Змінено деякі назви посад:

  • «письменник» – на «письменник (інший автор)» з кодом КП 2451.2;
  • «фахівець із орієнтації сліпих» – на «фахівець із орієнтування осіб з порушеннями зору» з кодом КП 3229.

Крім того, змінено:

  • код посади «фахівець з діяльності професійних спілок» – на 2490.
  • назву професійного угрупування «Викладачі університетів та вищих навчальних закладів» – на «Викладачі університетів та закладів вищої освіти» (код КП 2310); «Викладачі середніх навчальних закладів»– на «Викладачі закладів загальної середньої освіти» (код КП 2320).

Скасовано такі посади, як «директор філіалу (філії)» (код КП 1210.1), «начальник філіалу (філії)» (код КП 1210.1).

Професійні назви «друкарка», «друкарка диктофонної групи», «друкарка редакції», «друкарка, що працює з іноземним текстом» (код КП 4111) та «секретар-друкарка» (код КП 4115) уніфіковано до назви роботи «офісний службовець (друкування)» із кодом КП 4111.

Чи потрібно вносити зміни до кадрових документів?

Що стосується вживання фемінітивів, то безпосередньо в тексті Наказу № 1574 зазначено, що за потребою користувача (тобто необов’язково) під час внесення запису про назву роботи до кадрових документів працівника за допомогою певних суфіксів можна утворювати професійні назви робіт на означення жіночої статі особи, яка виконує відповідні роботи відповідно (п. 4 параграфа 32 Українського правопису, схваленого постановою КМУ від 22.05.19 р. № 437). Наприклад, «інженерка», «соціологиня» тощо.

Що стосується штатного розпису, то, на думку автора, до нього назви посад (професій) ліпше вносити відповідно до КП, наприклад: «соціолог», «продавець», щоб не змінювати цей документ залежно від статі працівників, або ж записувати назви посад таким чином: соціолог (соціологиня), продавець (продавчиня). Якщо штатний розпис уже складено на поточний рік, вносити до нього зміни для використання фемінітивів не потрібно. Проте якщо скасовано чи перейменованопосаду, зміни до штатного розпису мають бути внесені на підставі наказу (розпорядження).

Записи до трудової книжки, як зазначено в Наказі № 1574, вносяться у фемінітивах за бажанням. Тому, якщо працівниця виявить бажання, її посаду можна записати з використанням фемінітиву. Однак якщо запис уже було зроблено раніше, підстав для внесення змін немає, оскільки це не передбачено Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників № 58, затвердженою спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту населення від 29.07.93 р. № 58.

Зміни до посадової інструкції вносяться, якщо, зокрема, змінюється назва посади. Відповідну норму передбачено п. 6 загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці та соцполітики від 29.12.04 р. № 336. Згідно з цим Наказом до посадових інструкцій може бути внесено зміни, доповнення лише на підставі наказу керівника підприємства (див. зразок 1).

Зміни до особової картки за формою № П-2 вносяться, якщо змінилася назва посади (професії), оскільки в розд. ІV «Призначення і переведення» вказується інформація про прийняття на посаду. Правильно вносити дані щодо зміни назви посади шляхом заповнення нового рядка, а не закреслення. З цим записом працівника також потрібно ознайомити під підпис. На думку автора, якщо посаду змінюють з використанням фемінітивів, вносити зміни до особової картки не потрібно.

Отже, у разі внесення змін до штатного розпису, посадової інструкції, трудової книжки, особової картки працівника та інших кадрових документів у зв’язку з перейменуванням посади керівник має видати відповідний наказ.

Зразок 1

Зразок наказу про внесення змін до кадрової документації

ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «БУДМАШ»

НАКАЗ

27.08.2020

м. Київ

№ 75-ОД

Про зміну посади (професійної назви)

У зв’язку з унесеннням наказом Мінекономрозвитку України від 18.08.20 р. № 1574 змін до Національного класифікатора України «Класифікатор професій ДК003:2010» .

НАКАЗУЮ:

  1. Змінити професійну назву роботи «друкарка» яку виконує Секретаренко Л. І., на «офісний службовець» (Код КП 4111), що відповідає Національному класифікатору України «Класифікатор професій» ДК 003:2010 .
  2. Інспектору з кадрів Вакуленко О. С. внести зміни до штатного розпису, посадової (робочої) інструкції, особової картки за формою № П-2, додатка до особового листка з обліку кадрів та трудової книжки Секретаренко Л. І.

Директор    Сушко    В. Р. Сушко

Чи вважатиметься зміною істотних умов праці зміна професійної назви роботи?

Якщо буквально тлумачити норму ст. 32 КЗпП, то, начебто, вважається. Згідно з цією нормою під зміною істотних умов праці розуміють зміну системи та розміру оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів, а також найменування посад тощо. Про зміну істотних умов праці роботодавець повинен повідомити працівника не пізніше ніж за два місяці. Проте навіть Держпраці з цього приводу надає неоднозначні роз’яснення.

Отже, це питання є спірним, оскільки йдеться про перейменування посад для приведення у відповідність до КП. І в такому разі не відбуваються зміни в організації виробництва і праці, що є одним із чинників зміни істотних умов праці. Тому, на думку автора, якщо нічого, крім назви посади чи професійної назви роботи, не змінилося, то це не вважатиметься зміною істотних умов праці.

Проте якщо через зміну назви змінюються функціональні обов’язки працівника чи посаду перенесено, наприклад, з розділу «Керівники» до розділу «Професіонали», то це буде зміною істотних умов праці і працівника необхідно попередити (див. зразок 2) про такі зміни за два місяці, а в разі його незгоди зі змінами можна й звільнити за п. 6 ст. 36 КЗпП.

Зразок 2

Попередження про зміну істотних умов праці (зміну професійного угрупування)

м. Київ

25.08.2020 р.

Гороховській Ользі Сергіївні,
адміністратору відділу освіти

Відповідно до частини третьої статті 32 КЗпП та розпорядження Деснянської міської райдержадмінстрації від 21.08.20 р. № 119-од попереджаємо Вас про зміну істотних умов праці: зміну професійного угрупування, а саме перенесення посади адміністратора з розділу «Керівники» Класифікатора професій до розділу «Професіонали».

Просимо Вас письмово (у формі заяви) повідомити про своє рішення щодо продовження роботи в нових умовах.

Також повідомляємо, що в разі відмови від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці трудовий договір з Вами буде припинено на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП.

Начальник відділу    Новиков    М. П. Новиков

З попередженням ознайомлена, на продовження роботи в нових умовах згодна.

09.09.2020 р.     Гороховська     О. С. Гороховська

Висновки

  1. У зв’язку із затвердженням Змін № 9 до Класифікатора професій зміни до кадрових документів вносяться за рішенням керівника та за потреби працівника.
  2.  Якщо йдеться про зміну назв посад, то керівник має видати відповідний наказ, на підставі якого вносяться зміни до штатного розпису, посадових інструкцій, трудових книжок, особових карток працівників та інших кадрових документів.
  3. Якщо внаслідок змін до КП змінюються функціональні обов’язки працівника , то це буде зміною істотних умов праці і працівника необхідно попередити про такі зміни за два місяці.
Зразок2_Попередження про зміну істотних умов праці (зміну професійного угрупування).docx
Завантажити
Зразок1_Зразок наказу про внесення змін до кадрової документації.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 4

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали