Чи має право юрособа – єдинник третьої групи не створювати резерв відпусткових, залежить від розміру підприємства (мікро- чи ні), а не від системи оподаткування, на якій воно перебуває.
Нагадаємо, до 2023 року юрособи – єдинники третьої групи мали право не формувати резерв на оплату відпусток за прямим винятком із пп. 2 п. 2 та п. 8 розд. І НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність» як ті, що ведуть спрощений бухоблік доходів і витрат згідно з податковим законодавством (п. 44.2, пп. 296.1.3 Податкового кодексу). Однак змінами, унесеними наказом Мінфіну від 12.01.2023 № 18 (чинний з 17.02.2023), їх вилучено з пп. 2 пп. 2 розд. І НП(С)БО 25. Тож після цього система оподаткування не має значення для вирішення питання щодо формування резервів у бухобліку.
Пункт 7 розд. І НП(С)БО 25 надає право відмовитися від формування резервів і забезпечень (зокрема, і від резерву на оплату відпусток) двом категоріям юросіб, зазначеним у пп. 2 п. 2 розд. І НП(С)БО 25. Це ті, хто складає фінансову звітність за спрощеними формами № 1-мс та № 2-мс, а саме:
Детально про те, які підприємства потрапляють до категорії мікро- і коли змінюється група, – у статті «Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства» та прикладах від Мінфіну в статті «Як підприємству визначити категорію, до якої воно належить (мікро-, мале, середнє, велике)».
Тож, якщо єдинник належить до мікропідприємств, він має право відмовитися від створення резерву на оплату відпусток та інших резервів. Рішення про це слід зафіксувати в наказі про облікову політику.
Рекомендації, як правильно сформулювати це рішення, надано в статті «Формування резервів і забезпечень: для кого – обов'язок, а для кого – право?».
Важливо! Безумовно, на базу обкладення єдиним податком жодним чином не впливає той факт, формує юрособа – єдинник третьої групи резерв відпусткових чи ні. Однак, якщо зазирнути в перспективу і прорахувати різні варіанти в майбутньому, то єдиннику, який є мікропідприємством, не варто формувати резерв на оплату відпусток. Бо, якщо він перейде на загальну систему оподаткування, тобто стане платником податку на прибуток, відпустки, які будуть у нього нараховуватися за рахунок резерву, сформованого на єдиному податку, ніяк не позначаться на зменшенні податку на прибуток (бо до витрат ці відпусткові не потраплять). Про це – у статті «Резерв на оплату відпусток: чи є різниці з податку на прибуток?». |
Тож, зважаючи на цей податковий момент, рекомендуємо мікропідприємствам – єдинникам третьої групи відмовитися від створення резерву відпусткових, прописавши це в обліковій політиці.
А ось підприємствам – платникам податку на прибуток вигідно формувати цей резерв, бо витрати на його формування вплинуть на фінрезультат – зменшать базу оподаткування.
Ще одна ремарка! Пам’ятайте, що витрати на створення резервів впливають на фінрезультат, а значить, і на чистий прибуток. Ухвалюючи рішення про виплату дивідендів, засновники орієнтуються якраз на чистий прибуток (вони зможуть розподілити як дивіденди не більше, ніж його сума). Тому цей нюанс також варто врахувати, якщо засновники планують нарахування дивідендів.