• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи потрібно подавати до органу держпраці списки співробітників, які підлягають медогляду в 2019 році?

21.12.2018 499 0 1

У нас невелике підприємство, усього 5 найманих співробітників. Шкідливі або тяжкі умови відсутні, усі працюють в офісі. Недавно почули, що до органу Держпраці треба було подати до 01.12.18 р. списки співробітників, які підлягають медичним оглядам. Чи потрібно було нам подавати такі списки? Якщо так, то що нам загрожує за їх неподання?


Можете не хвилюватися: якщо на підприємстві немає шкідливих і небезпечних умов праці, то подавати списки до органу Держпраці не було необхідності. Тобто якщо ви їх не подали, це не вважається порушенням.

А тепер розповімо докладніше про медогляди і про те, хто повинен подавати такі списки.

Роботодавці (як юрособи, так і підприємці) повинні організовувати за свій рахунок проходження попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів для працівників деяких категорій (ст. 169 КЗпП; ст. 17 Закону від 14.10.92 р. № 2694-XII, далі – Закон № 2694).

Які працівники зобов'язані проходити медогляд?

Зокрема, медогляди зобов'язані проходити працівники, зайняті:

  • на важких роботах;
  • роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці;
  • роботах, де існує необхідність у професійному відборі.

Також виключно після попереднього медогляду можна приймати на роботу осіб молодше 18 років. У подальшому до досягнення 21 року вони щорічно повинні проходити обов'язковий медогляд (ст. 191 КЗпП; ст. 17 Закону № 2694).

На замітку! При організації медоглядів роботодавцю необхідно керуватися Порядком, затвердженим наказом МОЗ від 21.05.07 р. № 246 (далі – Порядок № 246), і Переліком, затвердженим наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці від 23.09.94 р. № 263/121 (далі – Перелік № 263/121) та ін.

Навіщо до 1 грудня подавати списки працівників до органу Держпраці?

Для визначення категорій працівників, які підлягають медогляду в наступному році, роботодавець подає до 1 грудня поточного року пакет документів до органу Держпраці (нагадаємо, що раніше із цих питань потрібно було звертатися в СЕС). Адже саме Держпраці зараз здійснює держнагляд за гігієною праці, у тому числі і за наявністю обов'язкових медоглядів працівників (пп. 15 п. 4 Положення, затвердженого постановою КМУ від 11.02.15 р. № 96).

Однак подавати інформацію до органу Держпраці потрібно тільки в тому випадку, коли на підприємстві є шкідливі або небезпечні умови праці або виконуються роботи, що вимагають професійного відбору. Тоді роботодавець повинен подати:

  • заяву на ім'я начальника органу Держпраці;
  • штатний розпис (витяг);
  • дані лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників згідно з гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості і небезпеки факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу.

Подані документи розглядаються фахівцем відділу з питань гігієни праці за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи. Потім складається Акт визначення категорій працівників, що підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду в 2019 році. До Акта вносяться дані про шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища і трудового процесу та дані про роботи, для виконання яких попередній (періодичний) медичний огляд є обов'язковим. Інформація про характеристику умов праці для кожної професії міститься виключно в Акті.

А що станеться, якщо роботодавець не подав документи до органу Держпраці до 1 грудня, хоча на підприємстві є шкідливі або небезпечні умови праці або виконуються роботи, що вимагають професійного відбору?

Якщо на такому підприємстві до початку 2019 року не складено Акт, то в роботодавця з 01.01.19 р. не буде законних підстав для направлення працівника на попередній медичний огляд і для внесення в направлення даних про характеристики умов праці. У такому випадку відповідальність може наступати згідно з абзацом восьмим ст. 265 КЗпП (штраф – 1 МЗП, зараз це 3 723 грн.) і ч. 5 ст. 41 КУпАП (штраф – від 20 до 40 НМДГ, від 340 до 680 грн.).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали