Неповнолітні працівники: від прийняття до звільнення
Із цієї статті ви дізнаєтеся: на які особливості слід зважити роботодавцеві при звільненні неповнолітніх співробітників та як організувати процес їх роботи.
Що можна зробити на практиці: виконати всі формальності, дотримуючись наших рекомендацій.
Робота неповнолітніх осіб має низку особливостей і обмежень. У цій консультації ми розповімо, які правила повинен виконувати роботодавець при звільненні з роботи неповнолітніх співробітників, щоб уникнути штрафів за порушення трудового законодавства.
Для довідки. Неповнолітніми вважаються особи від 14 до 18 років (ст. 32 Цивільного кодексу, далі – ЦК). А діти, які не досягли 14 років, – це малолітні (ст. 31 ЦК). |
З якого віку роботодавець може приймати неповнолітніх на роботу?
Згідно зі ст. 188 КЗпП приймати на роботу можна осіб, які досягли 16 років.
Прийняти на роботу можна і 15-річного підлітка, проте в такому разі додатково слід отримати від одного з батьків (особи, яка їх замінює) письмову згоду.
Роботодавець має право приймати на роботу осіб з 14 років, але тільки за одночасного дотримання таких умов:
- якщо неповнолітній є учнем загальноосвітньої школи, професійно-технічного або середньоспеціального навчального закладу;
- він виконуватиме легку роботу, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання;
- робота виконуватиметься у вільний від навчання час;
- отримано згоду одного з батьків або особи, яка їх замінює.
Майте на увазі! Законодавством не передбачена форма надання згоди одного з батьків або особи, яка їх замінює, на працевлаштування неповнолітнього. На практиці батьки (особи, які їх замінюють) подають роботодавцеві заяву, у якій зазначається прохання прийняти на певну посаду неповнолітнього. |
Що слід урахувати в разі звільнення неповнолітніх працівників
Звільнення на вимогу батьків
Крім загальних підстав для звільнення, передбачених у ст. 36, 38, 40, 41 КЗпП, існує ще одна додаткова підстава для звільнення неповнолітнього співробітника. Згідно зі ст. 199 КЗпП трудовий договір (як безстроковий, так і строковий) з неповнолітнім може бути розірваний на вимогу батьків, усиновлювачів та опікунів, державних органів і посадових осіб, на яких покладено нагляд і контроль за дотриманням законодавства про працю. Проте такі вимоги є законними, тільки якщо продовження роботи загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.
Які чинники можуть загрожувати здоров’ю неповнолітнього або порушувати його інтереси?
У законодавстві не уточнюється, які саме чинники можуть призвести до негативних наслідків. На практиці найчастіше батьки (інші особи, що їх замінюють) подають роботодавцеві вимоги про звільнення такого співробітника у зв’язку з тим, що робота заважає навчальному процесу.
У такому разі звільнення оформлюється за загальним правилом – згідно з наказом роботодавця (див. зразок 1).
Зразок 1
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СОНЯХ» НАКАЗ
Про звільнення неповнолітньої Марчук І. А. Керуючись ст. 199 КЗпП, НАКАЗУЮ: 1. Звільнити МАРЧУК Ірину Анатоліївну, 2009 р. н., помічника менеджера, 27.07.2024 на вимогу батьків, ст. 199 КЗпП. 2. Бухгалтерії провести повний розрахунок при звільненні згідно зі ст. 47 КЗпП. 3. Виплатити Марчук І. А. грошову компенсацію за 26 днів невикористаної щорічної основної відпустки. Підстава: заява Марчук О. О. (матері Марчук І. А.) від 25.07.2024.
З наказом ознайомлена:
26.07.2024 |
На підставі наказу на вимогу працівника в паперову трудову книжку вноситься запис про звільнення за ст. 199 КЗпП (див. зразок 2).
Зразок 2
<...>
<...> |
Звертаємо увагу! Розірвання трудового договору з неповнолітнім на вимогу батьків здійснюється без згоди профспілки як у мирний, так і у воєнний час та допускається в разі перебування працівника на лікарняному або у відпустці. |
Звільнення за ініціативою роботодавця
Звільнення працівників молодше 18 років за ініціативою роботодавця теж має свої особливості. Таке звільнення в принципі допускається, проте крім дотримання загального порядку звільнення роботодавцеві необхідно отримати згоду районної (міської) служби у справах дітей.
А якщо йдеться про звільнення за підставами, зазначеними в п. 1, 2 та 6 ст. 40 КЗпП, то звільнити неповнолітнього можна тільки у виняткових випадках і лише з подальшим працевлаштуванням. Наприклад, посада, яку займає неповнолітній, підпадає під скорочення. Звільнити такого співробітника на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП роботодавець може з відома служби у справах дітей і лише за умови, що звільнений співробітник буде працевлаштований.
Розрахунки при звільненні
За загальним правилом (ст. 47 КЗпП), яке стосується і розірвання трудового договору з неповнолітнім працівником, у день звільнення роботодавець зобов’язаний:
- видати йому копію наказу про звільнення;
- надати письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні, як це передбачено ст. 116 КЗпП;
- виплатити всі належні суми.
Також неповнолітній працівник має розписатися в особовій картці типової форми № П-2.
Коментарі до матеріалу