Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи можна не звільняти співробітника, поки він не поверне ТМЦ

21.02.2020 2105 0 0

Ситуація. Завідувачка складу (матеріально відповідальна особа, далі – МВО) подала заяву про звільнення за власним бажанням за два тижні. Через 3 дні співробітницю повинні звільнити, але вона до цих пір не повернула ввірені їй товарно-матеріальні цінності (далі – ТМЦ).

У чому питання. Як підприємству вчинити в цій ситуації:

  • не звільняти співробітницю, поки вона не поверне ТМЦ або не компенсує їх вартість;
  • звільнити її, але не видавати трудову книжку і не проводити з нею остаточний розрахунок до повернення ТМЦ/компенсації вартості цінностей;
  • видати їй трудову книжку і провести розрахунок у день звільнення, утримавши з її зарплати суму матеріального збитку за неповернення ТМЦ.

Коротка відповідь. Неповернення ТМЦ не є підставою ні для продовження строку дії трудового договору, ні для невидачі трудової книжки і належних співробітникові виплат. Якщо завскладу не поверне ввірені їй цінності, стягнути з неї матеріальний збиток можна буде тільки в судовому порядку. Тепер поговоримо про ситуацію докладніше.

За загальним правилом працівник має право звільнитися за власним бажанням, попередивши про це роботодавця за 2 тижні (ст. 38 КЗпП). У деяких випадках співробітник може самостійно визначити дату звільнення (наприклад, під час вступу до вишу, виходу на пенсію тощо). Тобто після закінчення строку попередження роботодавець зобов'язаний звільнити співробітника, навіть якщо йдеться про звільнення МВО, яка не повернула ввірені їй ТМЦ.

У разі звільнення МВО роботодавець повинен провести інвентаризацію. Так, при зміні МВО інвентаризація цінностей обов'язкова (абзац четвертий п. 7 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879, далі – Положення № 879).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали